Interzero Sustainability Magazine: kształtowanie gospodarki o obiegu zamkniętym

Interzero Sustainability Magazine: kształtowanie gospodarki obiegu zamkniętego

Interzero Sustainability Magazine: kształtowanie gospodarki obiegu zamkniętego

Jako lider rozwiązań zero waste, kształtujemy przyszłość zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego, o czym przeczytasz w naszym najnowszym Magazynie Zrównoważonego Rozwoju.  

Przyświeca nam wizja „świata bez odpadów”, dlatego nieustanie działamy, by przekształcić ten ambitny cel w rzeczywistość. Wciąż ustanawiamy nowe standardy w branży – od naszego innowacyjnego oprogramowania Materialkonto, które zapewnia pełną przejrzystość i strategiczny dostęp do przetworzonych surowców, po przełomową fabrykę recyklingu PET w Liebenau. Sukcesy te podkreśla prestiżowa Niemiecka Nagroda Zrównoważonego Rozwoju 2024, którą Interzero otrzymało w kategorii „Przemysł gospodarki odpadami i recyklingu”, uznająca naszą transformatywną pracę w zarządzaniu odpadami i ochronie zasobów. Wierzymy, że nasze podejście może być źródłem inspiracji – dowodząc, że odpowiedzialność środowiskowa i dobrobyt ekonomiczny mogą iść w parze. 

Nasze działania wykraczają poza recykling; aktywnie współpracujemy z producentami (Grupa CLASSEN) czy markami modowymi (Marc Cain), aby wdrożyć zrównoważone praktyki w różnych branżach. Nasze inicjatywy, takie jak kampania 'We want Moor’ i partnerstwo z COREPLA dla projektu RecoPet we Włoszech, pokazują nasze zaangażowanie w rozwiązywanie problemów środowiskowych na wielu frontach. Inwestując w edukację poprzez Międzynarodową Akademię Zero Waste i angażując się w projekty takie jak chemiczny recykling, wspieramy kulturę zrównoważonego rozwoju, która zachęca do innowacji i współpracy. Jako liderzy w dziedzinie zarządzania środowiskowego, nasze holistyczne podejście i namacalne wkłady przesuwają granice w kierunku bardziej zrównoważonej i cyklicznej przyszłości. 

Zapoznaj się z całością TUTAJ. 


Wyjazd integracyjny zespołu Interzero w dniach 16-17 maja 2024 r.

Wyjazd integracyjny zespołu Interzero w dniach 16-17 maja 2024 r.

Szanowni Państwo,

Informujemy, że w związku z integracją zespołu Interzero, w dniach 16-17 maja br. nasze oddziały w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach będą nieczynne, a kontakt z naszymi pracownikami będzie utrudniony.

Do pracy wracamy w poniedziałek 20 maja. Za wszelkie niedogodności najmocniej przepraszamy.

Zespół Interzero


Posprzątaj swoją szafę na wiosnę! Weź udział w zbiórce ubrań z Punktem Zwrotnym i Ubrania do oddania

Zarządzanie gospodarką odpadami – konieczne, ale dzięki odpowiednim narzędziom szybkie i łatwe

Zarządzanie gospodarką odpadami – konieczne, ale dzięki odpowiednim narzędziom szybkie i łatwe

W zarządzaniu gospodarką odpadami często tkwi wyzwanie, które spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Zajmuje mnóstwo czasu i bywa skomplikowane. Niemniej jednak stanowi konieczność, wynikającą zarówno z wymogów prawnych, jak i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że istnieją narzędzia, które mogą znacząco ułatwić to zadanie. Jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań jest Platforma Odpadowa Interzero.

Potrzeba czy wymóg?

Zarządzanie gospodarką odpadami jest niezmiernie istotne dla przedsiębiorstw generujących znaczne ilości odpadów. Nakazy prawne, które są w tym przypadku kluczowe, to ustawa o odpadach z dnia 14 XII 2012r., ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 IX 1996r., ustawa z dnia 23 I 2020r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, rozporządzenie w sprawie Katalogu odpadów, a także rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 XII 2019 r. w sprawie rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji odpadów.

Naruszenie przepisów dotyczących właściwego usuwania odpadów może skutkować surowymi sankcjami. Przewidziano je dla tych, którzy zaniedbują obowiązki związane z wywozem śmieci, włączając w to gromadzenie odpadów na nielegalnych wysypiskach, czy nieprawidłowe gospodarowanie odpadami, tj. niezgodne z uzyskanym zezwoleniem. Przewidziana kara administracyjna mieści się w przedziale od 1000 złotych do maksymalnie 1 000 000 złotych.

Z drugiej strony przedsiębiorstwa coraz częściej odczuwają własną potrzebę zagospodarowania odpadów, z uwagi na rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, w tym klientów i interesariuszy biznesowych. Firmy zdają sobie sprawę z autentycznej potrzeby zmian, dlatego podejmują środki mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko naturalne. Efektywne zarządzanie odpadami staje się zatem nie tylko obowiązkiem prawnym, lecz także strategicznym wyborem, pozwalającym na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

W czym problem?

Okazuje się, że zarządzanie gospodarką odpadami przysparza polskim przedsiębiorcom wiele problemów. Nie ma w tej dziedzinie rozwiązań uniwersalnych, a przecież możliwości oraz potrzeby każdej firmy są różne i zależą od szeregu czynników, w tym od jej wielkości i branży. Niemniej jednak, zarządzanie gospodarką odpadami wiąże się z szeregiem powszechnych trudności, które dotykają wiele przedsiębiorstw, niezależnie od ich profilu działalności.

Jednym z głównych problemów jest czasochłonna praca związana z wystawianiem kart przekazania odpadów. Proces ten wymaga uwzględnienia wielu szczegółów i jest obciążony formalnościami, co zwykle okazuje się bardzo czasochłonne. Dodatkowym obciążeniem jest konieczność regularnego i żmudnego prowadzenia ewidencji poprzez system BDO. Wymaga to systematycznego aktualizowania danych oraz odpowiedniego archiwizowania dokumentacji, co może stanowić znaczące wyzwanie dla przedsiębiorstw.

Monitorowanie kosztów i przychodów związanych z gospodarką odpadami to kolejny istotny problem. Śledzenie tych danych, szczególnie w przypadku firm działających na wielu płaszczyznach, często okazuje się skomplikowane i czasochłonne. Zarządzanie różnymi lokalizacjami i utrzymywanie kontaktu z wieloma odbiorcami odpadów mnoży niedogodności, a to sprawia, że poszukiwanie skutecznych rozwiązań i sprawnych narzędzi do zarządzania gospodarką odpadami staje się priorytetem.

Usprawnienie kryje się w Internecie

Aby rozwiązać te problemy firmy stosują różne zabiegi. Mogą zatrudnić specjalistę w dziedzinie zarządzania odpadami, powołać cały dział dedykowany temu zagadnieniu lub też skorzystać z nowoczesnych narzędzi online. Za wyborem tego ostatniego rozwiązania przemawiają nie tylko względy finansowe, ale także jakościowe. Przykładem jest Platforma Odpadowa Interzero. To innowacyjne narzędzie online, które stanowi kompleksowe rozwiązanie, wykorzystywane zarówno przez duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa, niezależnie od branży w jakiej działają.

Platforma Odpadowa Interzero to innowacyjne narzędzie online stworzone z myślą o efektywnym zarządzaniu odpadami i przechowywaniu dokumentacji środowiskowej w firmach. Każdy system opracowany przez Interzero jest unikatowy i dostosowany do specyficznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Dla dużych korporacji i sieciowych podmiotów korzystanie z Platformy Odpadowej Interzero oznacza uproszczenie, przyspieszenie i standaryzację procesów związanych z gospodarką odpadami. Natomiast dla mniejszych firm stanowi szansę na redukcję uciążliwych obowiązków związanych z zarządzaniem odpadami, raportowaniem BDO oraz obsługą deklaracji gminnych – tłumaczy Aleksandra Mikiel, Dyrektor Operacyjny, Interzero.

To narzędzie, które pozwala na szybkie i wygodne działanie. Korzystanie z niego przynosi szereg korzyści, w tym zmniejszenie kosztów gospodarki odpadami, zwiększenie zysków ze sprzedaży surowców, zautomatyzowanie odbiorów odpadów i logistyki odzysku, usprawnienie i ujednolicenie procesów związanych z gospodarką odpadową w całej firmie, zmniejszenie ryzyka błędów podczas wprowadzania danych do systemu BDO, a także możliwość przechowywania i zarządzania całą dokumentacją środowiskową w jednym miejscu.

Wygoda użytkowania i oszczędność czasu

Warto podkreślić, że Platforma Odpadowa Interzero została zintegrowana z BDO, dzięki czemu użytkownicy korzystają z funkcji prostego logowania bez potrzeby uwierzytelnienia profilem zaufanym. W czasie korzystania system pozostaje stabilny i zapisuje dane w czasie rzeczywistym, a także aktualizuje je w BDO. Na tym jednak korzyści związane z wygodą użytkowania się nie kończą, ponieważ system gwarantuje automatyczne tworzenie i zatwierdzanie KPO w momencie zgłoszenia wywozu odpadów, możliwość korygowanie KPO 1 kliknięciem, a także automatyzację prowadzenia ewidencji odpadów (KEO).

Zdalne zamawianie odbiorów odpadów zostało uproszczone do tego stopnia, że podmiot odbierający otrzymuje powiadomienie z kompletną informacją dotyczącą rodzaju frakcji odpadów, typu pojemnika i lokalizacji. Dodatkowy kontakt telefoniczny czy mailowy jest już niepotrzebny. Najważniejsze jednak pozostaje to, że platforma pozwala przechowywać i zarządzać całą dokumentacją środowiskową w jednym miejscu.

Korzyści z używania  Platformy Odpadowej Interzero czerpią Klienci już z ponad 1000 lokalizacji w całej Polsce. Łącznie za jej pośrednictwem zostało wystawionych niemalże 81 tyś sztuk KPO. Dzięki platformie założono również ponad 2300 sztuk KEO, a w nich ponad 190 tyś pojedynczych zapisów. Platforma może być testowana nawet do 3 miesięcy bez dodatkowych opłat. Dzięki temu firmy mają możliwość wypróbowania wszystkich jej funkcjonalności i przekonania się, że to narzędzie odpowiednie dla nich.


Posprzątaj swoją szafę na wiosnę! Weź udział w zbiórce ubrań z Punktem Zwrotnym i Ubrania do oddania

Sprzedaż dokumentów DPR i EDPR może być dodatkowym źródłem dochodu dla Twojej firm

Sprzedaż dokumentów DPR i EDPR może być dodatkowym źródłem dochodu dla Twojej firmy

W zmieniającym się krajobrazie obowiązków i regulacji środowiskowych, kluczową kwestią pozostaje zagadnienie odpadów opakowaniowych. Podstawowym elementem w procesie zarządzania tym obszarem jest rzetelnie prowadzona dokumentacja – w tym poświadczenia takie jak DPR (dokument potwierdzający recykling odpadów opakowaniowych) oraz EDPR (dokument potwierdzający eksport lub wewnątrzwspólnotową dostawę tego typu odpadów w celu poddania ich recyklingowi).

Każdy podmiot, wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, zobligowany jest do późniejszego poddania powstałych odpadów recyklingowi. Obowiązek ten można spełnić na trzy sposoby: samodzielnie, poprzez Organizację Odzysku Opakowań Interzero (Organizację Odpowiedzialności Producentów) lub dokonując wysokiej opłaty produktowej. W dwóch, pierwszych przypadkach, dowodem na przeprowadzenie recyklingu na odpowiednim poziome są wspomniane dokumenty: DPR i/lub EDPR.

Interzero nie tylko odciąża w tej kwestii przedsiębiorców pod względem formalnym, ale także finansowym. Mowa tutaj o sprzedaży DPR i EDPR. Teraz, gospodarka odpadowa Twojej firmy może generować nie tylko koszty, ale również przychody. Jeżeli spełniłeś już obowiązek osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu na dany rok, nie potrzebujesz DPR-ów i EDPR-ów lub dysponujesz wolnymi dokumentami, możesz odsprzedać je Interzero!

Jako Organizacja Odzysku Opakowań oferujemy kompleksową obsługę w tym zakresie – w imieniu naszych klientów wnioskujemy do recyklerów lub eksporterów o sporządzenie DPR i EDPR, a następnie, po ich uprzedniej weryfikacji pod kątem jakościowym, odkupujemy od firm nadmiarowe dokumenty. Zysk ze sprzedaży może stać się znaczącym przychodem dla Twojego przedsiębiorstwa.

Ustawowe poziomy odzysku i recyklingu określone są oddzielnie dla każdego z rodzajów odpadów opakowaniowych i sukcesywnie wzrastają z roku na rok. Warto więc ograniczyć koszty gospodarki odpadami w przedsiębiorstwie, odsprzedając zbędną dokumentację. Napisz na adres recykling@interzero.pl i poznaj najlepszą ofertę odkupu DPR i EDPR dla Twojej firmy lub sprawdź szczegóły: TUTAJ

Jeżeli chcesz lepiej zrozumieć temat prawidłowego wystawiania i późniejszego wykorzystania dokumentów DPR i EDPR, weź udział w szkoleniu dostępnym na platformie Interzero Academy: TUTAJ

To idealny moment, aby dokonać przeglądu swojej strategii recyklingu i upewnić się, że obrany został najlepszy, możliwy kurs – dla środowiska i dla Twojej firmy.

Potrzebujesz wsparcia? Jesteśmy tu dla Ciebie. Napisz do nas! Przygotujemy najkorzystniejszą ofertę na odkup dokumentów DPR i EDPR dla Twojej firmy

Email: recykling@interzero.pl


Posprzątaj swoją szafę na wiosnę! Weź udział w zbiórce ubrań z Punktem Zwrotnym i Ubrania do oddania

Posprzątaj swoją szafę na wiosnę! Weź udział w zbiórce ubrań z Punktem Zwrotnym i Ubrania do oddania

Posprzątaj swoją szafę na wiosnę! Weź udział w zbiórce ubrań z Punktem Zwrotnym i Ubrania do oddania

Zróbmy wspólnie coś dobrego dla siebie i Planety!

Wspólnie z Punktem Zwrotnym i Ubrania do oddania do 24 maja zbieramy ubrania, które zamiast trafić na śmietnik – zyskają drugie życie. Przejrzyj swoją szafę, sprawdź, co może się przydać innym i zrób coś dobrego dla środowiska.

Jak dołączyć do akcji?

  1. Wejdź na: https://ubraniadooddania.pl/punktzwrotny
  2. Przygotuj ubrania i spakuj je w kartony po min. 10 kg.
  3. Zamów bezpłatnego kuriera, który odbierze paczki z Twojego domu lub zawieź je do puntu PickUp DPD.

Jakie ubrania zbieramy?

Rzeczy nowe i używane nadające się do wprowadzenia do drugiego obiegu, bez dziur, zmechaceń, plam, czyste, kompletne i niezniszczone:

  • wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej, niemowlęcej;
  • buty połączone w pary;
  • akcesoria: np. torebki, plecaki;
  • dodatki: np. czapki, szaliki;
  • tekstylia domowe, np: koce, pościel;
  • biżuterię;
  • bieliznę.

Pieniądze za każdy kilogram zebranych tekstyliów zasilą Fundację Splot Społeczny. To Fundacja, która stworzyła na warszawskiej Pradze centrum do wymiany przedmiotów, miejsce, w którym można zostawić to, czego już nie potrzebujemy i wziąć coś, co nam się przyda.

4 czerwca spotkajmy się wspólnie w Punkcie Zwrotnym (13:30), żeby podsumować ten owocny rok szkolny w EkoCentrum, przedstawić plany na dalsze działania oraz zobaczyć, ile ubrań udało nam się wspólnie zebrać!

Przyłącz się do akcji już dziś!


EkoEksperymentarium Kielce | 11.04 - 23.06 | Interzero

Wystawa Ekoeksperymentarium w Kielcach!

Wystawa EkoEksperymentarium w Kielcach!

Kolejnym przystankiem na trasie interaktywnej wystawy EkoEkspetymentarium są Kielce. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin wystawy objętej partnerstwem Interzero do Galerii Głównej Instytutu Dizajnu przy ul. Zamkowej 3 w Kielcach. Wystawa dostępna będzie od 11 kwietnia do 23 czerwca 2024 roku.

Godziny otwarcia

Dla grup zorganizowanych: Wt.-Czw. 9:00 – 14:00 – LINK DO ZAPISÓW TUTAJ

Dla osób indywidualnych: Wt.-Czw. 14:00 – 17:00 / Pt.-Ndz. 9:00 – 17:00

Dlaczego warto?

Jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej o klimacie i postawach proekologicznych. Ekspozycja zbudowana jest na planie domu – w salonie nauczysz się jak oszczędzać energię, w łazience zadbasz o wykorzystanie każdej kropli wody, a w kuchni poznasz sposoby na gotowanie w stylu zero waste. Jest to świetna okazja zarówno dla młodszych, jak i dorosłych do zdobycia wiedzy i spędzeniu czasu w ciekawy i pożyteczny sposób.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny! Serdecznie zapraszamy.

Szczegóły tutaj: https://ekoeksperymentarium.pl/


EkoEksperymentarium Kielce | 11.04 - 23.06 | Interzero

Ekoszafa twojego dziecka – Warsztaty z Marią Sadowską

Ekoszafa twojego dziecka – Warsztaty z Marią Sadowską

Moda cyrkularna to podejście do mody, które koncentruje się na zmniejszeniu ilości odpadów, zrównoważonym wykorzystaniu zasobów oraz minimalizacji wpływu na środowisko naturalne. W przeciwieństwie do tradycyjnego modelu „liniowego” – w którym produkty są wytwarzane, używane i w końcu wyrzucane – w modelu cyrkularnym dążymy do przedłużenia cyklu życia produktów poprzez naprawę, ponowne wykorzystanie, przetwarzanie i recykling.

Moda cyrkularna może być stosowana również w kontekście rodzicielstwa i garderoby dzieci, dlatego też organizujemy wspólnie z Punktem Zwrotnym spotkanie z Marią Sadowską – ekspertką od zrównoważonej, cyrkularnej i jakościowej mody, organizatorką kiermaszów i warsztatów cyrkularnych, project menagerką, drugoobiegową stylistką i mamą dwójki dzieci „pokolenia cyrkularnego”.

W ramach spotkania, które odbędzie się już 21 kwietnia o godz. 10:00 dowiecie się jak:

– budować szafę dziecka w drugim obiegu,
– wybierać ubrania dziecięce z naturalnych materiałów / na co zwracać uwagę,
– czytać metki ubrań,
– kompletować stylizacje,
– dbać o ubrania w dziecięcej garderobie,
– uważać na chemikalia w ubraniach
– i gdzie szukać ubrań bardzo dobrej jakości w drugim obiegu.

Spotkanie będzie też okazją do wymiany ubrań. Zachęcamy do przyniesienia ubrań zarówno swoich, jak i swoich dzieci. To, co nie znajdzie nowego właściciela będzie można wrzucić do kartonu kampanii Ubrania do oddania.

Zapraszamy na wydarzenie razem ze swoimi pociechami – będą czekały na nie animatorki, które zapewnią dobrą zabawę, a uczestnikom warsztatów chwilę oddechu.

Wprowadzenie modowej cyrkularności do garderoby dziecięcej może przynieść wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla portfela rodziców. Ponadto, uczy dzieci wartości zrównoważonego życia i dbałości o otoczenie już od najmłodszych lat.

Zapisz się na wydarzenie TUTAJ

Więcej o naszej współpracy z Punktem Zwrotnym oraz o koncepcji projektu dowiecie się TUTAJ 


webinar interzero ESD Raportowanie niefinansowe

Weź udział w szkoleniu "Raportowanie niefinansowe i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa"

Weź udział w szkoleniu pt. „Raportowanie niefinansowe i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa”

Serdecznie zapraszamy na webinar pt. „Raportowanie niefinansowe i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa”, który odbędzie się już 25 kwietnia 2024 roku (czwartek).

Szkolenie online poprowadzi: Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający w Interzero

Zakres webinarium:

  1. Kontekst zmian i następstwa ESG
  2. Environmental Sustainability Dashboard – narzędzie Interzero
  3. Zaangażowanie przedsiębiorstwa w proces raportowania

Więcej szczegółów oraz stronę rejestracji znajdziesz pod linkiem TUTAJ

Rejestracja na webinar trwa do: 25 kwietnia 2024 roku do godziny 8:00.

Zapraszamy!

UPDATE z dnia 08.05.2024 r. 
Szkolenie online opowiadające o usłudze Environmental Sustainability Dashboard Interzero, wspierające raportowanie niefinansowe i zrównoważony rozwój przedsiębiorstw można ponownie odtworzyć na Interzero Academy. Link do strony: https://academy.interzero.pl/sklep/raportowanie-niefinansowe-i-zrownowazony-rozwoj-przedsiebiorstwa/. 


interzero-wielkanoc-www

Wesołych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

Wesołych i pogodnych Świąt Wielkanocnych

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, chcielibyśmy złożyć nasze najserdeczniejsze życzenia pełne radości, zdrowia i pomyślności.

Wierzymy, że ten nadchodzący czas będzie dla Was okazją do odpoczynku, refleksji oraz spędzenia czasu w gronie bliskich i przyjaciół. Niech towarzyszące nam tradycje oraz zwyczaje Wielkanocne przypomną o wartościach, które są najważniejsze w życiu – miłości, spokoju i życzliwości!

Zespół Interzero


wroclawski dom literatury interzero odpady

Poznaj oblicza odpadów – Współpraca Interzero z Wrocławskim Domem Literatury

Poznaj oblicza odpadów – Współpraca Interzero z Wrocławskim Domem Literatury

Media coraz częściej poruszają temat odpadów, wywołując nieraz gorące dyskusje. Wsłuchując się w opinie zarówno Polek, jak i Polaków, okazuje się, że wiele osób wyraża niechęć do segregacji śmieci, kwestionuje skuteczność recyklingu i wątpi w możliwość wprowadzenia znaczących zmian. Ludzie często zastanawiają się, jaki wpływ mogą naprawdę wywrzeć i czy zmiany w ich zachowaniu oddziaływają na szerszą skalę.

Polska oficjalnie posiada jeden z najniższych wskaźników ilości wytwarzanych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca w Europie, ale jak rzeczywiście wygląda sytuacja w dłuższej perspektywie czasowej? Zachęcamy do uczestnictwa w poniższych wydarzeniach, aby wspólnie się nad tym zastanowić.

Oblicza katastrofy #11. Krajobraz z widokiem na odpady – zapraszamy do posłuchania rozmowy

Na kwietniowym spotkaniu w ramach cyklu „W obliczu katastrofy” zastanowimy się nad stanem gospodarki odpadami w Polsce, kto odpowiada za odpady i dlaczego dziś mówimy o kryzysie odpadowym. Jednak najważniejszym celem dyskusji będzie próba odpowiedzi na pytanie, jak rozmawiać o odpadach i jakiego języka używać, aby zainspirować ludzi do zmiany postaw, nawyków i podjęcia działań na rzecz środowiska, w którym wszyscy żyjemy.

W rozmowie wezmą udział Katarzyna Błachowicz (ekspertka w zakresie recyklingu, odpadów, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym) i dr hab. Tomasz Piekot (językoznawca, komunikolog z Uniwersytetu Wrocławskiego). Spotkanie poprowadzi Patryk Strzałkowski (dziennikarz portalu Gazeta.pl).

Czas: środa 3 kwietnia, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Wstęp wolny

Spotkanie będzie transmitowane online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, Interzero Polska, Eko bez kantów i Klubu Proza. Dołącz do wydarzenia już dzisiaj! Kliknij TUTAJ

„Oblicza katastrofy” to cykl dyskusji wokół najpilniejszych zagadnień związanych z katastrofami ekologicznymi, gdzie punktem wyjścia zawsze są książki. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podniesienie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie rozmów na temat działań związanych ze środowiskiem i ochroną klimatu. Zaproszeni autorzy, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze ochrony środowiska, głoszą prelekcje m.in. na temat: wyczerpywania się zasobów wody pitnej i konfliktów wodnych, kryzysów migracyjnych, zawłaszczania gruntów, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji oraz wykluczenia społecznego i komunikacyjnego. Cykl „Oblicza Katastrofy” został objęty patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Katarzyna Błachowicz

Katarzyna Błachowicz to wiceprezes Zarządu Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., spółki koordynującej działania Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego (od 2018 r.). Koordynuje, inicjuje, organizuje i wspiera w ramach Klastra m.in. działania na rzecz rozwoju innowacji, konkurencyjności, a przede wszystkim wzajemnej współpracy biznesowej pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi związanymi z gospodarką odpadami i recyklingiem. Koordynuje działania Akademii Recyklingu, która zapewnia kompleksowe kształcenie pracowników, kadry zarządzającej i innych zainteresowanych osób firm i instytucji związanych z branżą zagospodarowania odpadów, recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym, a także edukację społeczeństwa w tym zakresie.

dr hab. Tomasz Piekot

dr hab. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, trener komunikacji interpersonalnej i społecznej, nauczyciel akademicki. Kierownik i współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor książek na temat efektywnego pisania. Redaktor czasopisma naukowego „Oblicza komunikacji”.

Patryk Strzałkowski

Patryk Strzałkowski to dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku, gdzie odpowiada za międzyredakcyjny Green Desk oraz serwis Zielona.Gazeta.pl. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący w programie Poranna rozmowa Gazeta.pl (wcześniej Zielony Poranek). Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Członek Oxford Climate Journalism Network. Laureat nagrody „Dziennikarz dla planety”, przyznanej w ramach nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2023 roku.


Oblicza Śmiecia – zapraszamy na warsztaty dla dzieci z Kamą Morawską

Podczas warsztatów zastanowimy się nad słowami używanymi w odniesieniu do śmieci, a także nad tym, jak język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Postaramy się znaleźć różnice znaczeniowe słów: SUROWCE wielb, ODPADY przerób, ŚMIECI nie miej. Uczestnicy i uczestniczki stworzą też z niepotrzebnych i niechcianych książek, gazet, map, papierów kolaż promujący podejście do zużytych rzeczy w duchu zero waste.

Czas: 7 kwietnia, godz. 11.00–12.30
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat.

Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem info@literatura.wroclaw.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

Warsztaty poprowadzi Kama Morawska, czyli doktorka filozofii i autorka warsztatów filozoficznych dla dzieci „Obrazy Filozofii”, które prowadzi w Tajnych Kompletach od 2014 r. Napisała książeczkę filozoficzną dla dzieci „Filozofia pod ręką, więc filozofię ćwicz”. Nieustannie żywo zainteresowana jest tym, jak i co myślą mali ludzie.

Dołącz do wydarzenia na FB TUTAJ

Zapraszamy na stronę Wrocławskiego Domu Literatury po więcej informacji