wroclawski dom literatury interzero odpady

Poznaj oblicza odpadów – Współpraca Interzero z Wrocławskim Domem Literatury

Media coraz częściej poruszają temat odpadów, wywołując nieraz gorące dyskusje. Wsłuchując się w opinie zarówno Polek, jak i Polaków, okazuje się, że wiele osób wyraża niechęć do segregacji śmieci, kwestionuje skuteczność recyklingu i wątpi w możliwość wprowadzenia znaczących zmian. Ludzie często zastanawiają się, jaki wpływ mogą naprawdę wywrzeć i czy zmiany w ich zachowaniu oddziaływają na szerszą skalę.

Polska oficjalnie posiada jeden z najniższych wskaźników ilości wytwarzanych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca w Europie, ale jak rzeczywiście wygląda sytuacja w dłuższej perspektywie czasowej? Zachęcamy do uczestnictwa w poniższych wydarzeniach, aby wspólnie się nad tym zastanowić.

Oblicza katastrofy #11. Krajobraz z widokiem na odpady – zapraszamy do posłuchania rozmowy

Na kwietniowym spotkaniu w ramach cyklu „W obliczu katastrofy” zastanowimy się nad stanem gospodarki odpadami w Polsce, kto odpowiada za odpady i dlaczego dziś mówimy o kryzysie odpadowym. Jednak najważniejszym celem dyskusji będzie próba odpowiedzi na pytanie, jak rozmawiać o odpadach i jakiego języka używać, aby zainspirować ludzi do zmiany postaw, nawyków i podjęcia działań na rzecz środowiska, w którym wszyscy żyjemy.

W rozmowie wezmą udział Katarzyna Błachowicz (ekspertka w zakresie recyklingu, odpadów, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym) i dr hab. Tomasz Piekot (językoznawca, komunikolog z Uniwersytetu Wrocławskiego). Spotkanie poprowadzi Patryk Strzałkowski (dziennikarz portalu Gazeta.pl).

Czas: środa 3 kwietnia, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Wstęp wolny

Spotkanie będzie transmitowane online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, Interzero Polska, Eko bez kantów i Klubu Proza. Dołącz do wydarzenia już dzisiaj! Kliknij TUTAJ

„Oblicza katastrofy” to cykl dyskusji wokół najpilniejszych zagadnień związanych z katastrofami ekologicznymi, gdzie punktem wyjścia zawsze są książki. Celem projektu jest poszerzenie wiedzy na temat zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podniesienie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie rozmów na temat działań związanych ze środowiskiem i ochroną klimatu. Zaproszeni autorzy, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze ochrony środowiska, głoszą prelekcje m.in. na temat: wyczerpywania się zasobów wody pitnej i konfliktów wodnych, kryzysów migracyjnych, zawłaszczania gruntów, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji oraz wykluczenia społecznego i komunikacyjnego. Cykl „Oblicza Katastrofy” został objęty patronatem honorowym Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Katarzyna Błachowicz

Katarzyna Błachowicz to wiceprezes Zarządu Centrum Kooperacji Recyklingu – not for profit system Sp. z o. o., spółki koordynującej działania Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego (od 2018 r.). Koordynuje, inicjuje, organizuje i wspiera w ramach Klastra m.in. działania na rzecz rozwoju innowacji, konkurencyjności, a przede wszystkim wzajemnej współpracy biznesowej pomiędzy firmami i instytucjami naukowymi związanymi z gospodarką odpadami i recyklingiem. Koordynuje działania Akademii Recyklingu, która zapewnia kompleksowe kształcenie pracowników, kadry zarządzającej i innych zainteresowanych osób firm i instytucji związanych z branżą zagospodarowania odpadów, recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym, a także edukację społeczeństwa w tym zakresie.

dr hab. Tomasz Piekot

dr hab. Tomasz Piekot to językoznawca i komunikolog, trener komunikacji interpersonalnej i społecznej, nauczyciel akademicki. Kierownik i współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor książek na temat efektywnego pisania. Redaktor czasopisma naukowego „Oblicza komunikacji”.

Patryk Strzałkowski

Patryk Strzałkowski to dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku, gdzie odpowiada za międzyredakcyjny Green Desk oraz serwis Zielona.Gazeta.pl. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący w programie Poranna rozmowa Gazeta.pl (wcześniej Zielony Poranek). Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Członek Oxford Climate Journalism Network. Laureat nagrody „Dziennikarz dla planety”, przyznanej w ramach nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2023 roku.


Oblicza Śmiecia – zapraszamy na warsztaty dla dzieci z Kamą Morawską

Podczas warsztatów zastanowimy się nad słowami używanymi w odniesieniu do śmieci, a także nad tym, jak język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Postaramy się znaleźć różnice znaczeniowe słów: SUROWCE wielb, ODPADY przerób, ŚMIECI nie miej. Uczestnicy i uczestniczki stworzą też z niepotrzebnych i niechcianych książek, gazet, map, papierów kolaż promujący podejście do zużytych rzeczy w duchu zero waste.

Czas: 7 kwietnia, godz. 11.00–12.30
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat.

Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem info@literatura.wroclaw.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

Warsztaty poprowadzi Kama Morawska, czyli doktorka filozofii i autorka warsztatów filozoficznych dla dzieci „Obrazy Filozofii”, które prowadzi w Tajnych Kompletach od 2014 r. Napisała książeczkę filozoficzną dla dzieci „Filozofia pod ręką, więc filozofię ćwicz”. Nieustannie żywo zainteresowana jest tym, jak i co myślą mali ludzie.

Dołącz do wydarzenia na FB TUTAJ

Zapraszamy na stronę Wrocławskiego Domu Literatury po więcej informacji

Udostępnij przez: