Sprawdź, z jakich obowiązków prawnych musisz się wywiązać

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przedsiębiorcy wprowadzający na polski rynek produkty w opakowaniach i opakowania, podlegają określonym obowiązkom prawnym w niej zawartych, obejmujących zasadniczo dwa główne wymogi:

  1. zapewnienie recyklingu odpadów opakowaniowych powstałych z wprowadzonych opakowań
  2. prowadzenie publicznych kampanii edukacyjnych mających na celu podnoszenie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa

Trzy sposoby na wywiązanie się z Twoich obowiązków:

1. Samodzielnie, poddając odzyskowi i recyklingowi odpady opakowaniowe.

Minusem takiego rozwiązania jest konieczność samodzielnego śledzenia dynamicznie zmieniających się przepisów prawnych w zakresie ochrony środowiska oraz pełna odpowiedzialność prawna i finansowa za prawidłową realizację obowiązków.

2. Wpłacając opłatę produktową do Urzędu Marszałkowskiego.

Mimo że na pierwszy „rzut oka” rozwiązanie tego typu wydaje się wygodne, w rzeczywistości jest bardzo kosztowne – opłaty marszałkowskie znacznie bowiem przewyższają koszt współpracy z organizacją odzysku opakowań. Biorąc pod uwagę, że obydwa wyżej wymienione rozwiązania są kłopotliwe i kosztowne (wymagają znajomości licznych przepisów, organizowania własnego systemu zbiórki i segregacji lub wnoszenia wysokich opłat do Urzędu), najlepszym rozwiązaniem dla większości przedsiębiorców, jest skorzystanie z opcji nr 3:

3. Wywiązanie się z obowiązku odzysku i recyklingu za pośrednictwem profesjonalnej Organizacji Odzysku Opakowań.

Przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach lub opakowania na rynek polski może również skorzystać z usług profesjonalnej Organizacji Odzysku Opakowań. Firma przekazująca ustawowe obowiązki środowiskowe do Organizacji Odzysku Opakowań zleca realizację obowiązku odzysku i recyklingu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dlaczego warto przekazać obowiązki środowiskowe właśnie do Interzero Organizacji Odzysku Opakowań S.A. ?

Sprawdź korzyści dla Twojego biznesu:

  • oszczędzasz pieniądze – nie musisz wnosić wysokiej opłaty produktowej do Urzędu Marszałkowskiego;
  • nie musisz organizować publicznych kampanii edukacyjnych – robimy to za Ciebie, co więcej pomagamy budować pozytywny i ekologiczny wizerunek Twojej firmy; wspieramy lokalne społeczności w Twoim imieniu;
  • pomagamy uregulować Ci ewentualne zaległości sprawozdawcze względem Urzędu Marszałkowskiego;
  • dzięki nam wywiążesz się z obowiązków prawnych w łatwy, przyjemny i korzystny sposób;
  • zoptymalizujesz gospodarkę zarządzania odpadami w Twojej firmie i zmniejszysz jej koszty, przenosząc wszystkie działania do jednej, zewnętrznej firmy – specjalisty z zakresu ochrony środowiska;
  • zyskasz spokój i czas – nie musisz samodzielnie śledzić dynamicznych zmian w prawodawstwie europejskim – zrobimy to za Ciebie;
  • zyskujesz pewność, że Twoje działania to nie tylko pusta biurokracja – masz pewność, że opakowania zostały faktycznie odzyskane, przy zachowaniu najwyższych standardów, a Ty naprawdę chronisz środowisko! Co roku otrzymujesz od nas potwierdzenie realizacji obowiązków oraz wykonanych kampanii edukacyjnych w Twoim imieniu.
  • powierzasz Swój biznes w pewne ręce! Interzero poddawane jest kontrolom weryfikującym funkcjonowanie i działalność  Organizacji Odzysku Opakowań w Polsce. W 2017r. przeszliśmy pozytywnie ocenę zarówno Urzędu Marszałkowskiego, jak i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czekamy na Ciebie. Skontaktuj się z nami.

biuro@interzero.pl

+48 22 742 10 22