fot. Mikołaj Tym

Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt – centrum edukacyjne Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem

Żyjemy szybko, produkujemy szybko, zużywamy szybko. Szybka moda (ang. fast fashion) podbija serca i osiąga wysokie zyski, nie zważając na konsekwencje społeczne i środowiskowe. Rokrocznie 92 miliony ton odpadów tekstylnych trafia na składowiska, a zaledwie 1% poddawanych jest recyklingowi. Równocześnie dla młodzieży wygląd i moda to środek wyrażania siebie, budowania tożsamości. Jak odnaleźć się w świecie, w którym producenci często mydlą oczy ekologicznymi sloganami, a niezliczone techniki marketingowe bombardują nas swoim przekazem? Z pomocą przychodzi EkoCentrum Punkt Zwrotny – miejsce, w którym zaczyna się zmiana.

O fast fashion w FSO

Motywem przewodnim Punktu Zwrotnego jest wpływ fast fashion i opakowań na środowisko naturalne. Tematyka i sposób prowadzenia nowatorskich działań edukacyjnych zostały dopasowane do zainteresowań młodzieży. Dzięki wciągającej narracji, uczeniu poprzez odkrywanie i rozwiązywanie zagadek, nastolatki zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu ekologii.

– Otwarcie centrum edukacji ekologicznej w byłej fabryce samochodów FSO jest symbolem zachodzącej wokół nas zielonej transformacji. Jako Grupa Interzero skupiamy się w naszych działaniach prośrodowiskowych, przede wszystkim na ograniczaniu marnotrawstwa zasobów naturalnych, zamykaniu obiegu surowcowych i gospodarce odpadami. Naszą ambicją związaną z edukacją ekologiczną jest opowiadanie o wyzwaniach cywilizacyjnych w przystępny, angażujący i budzący zainteresowanie sposób. Punkt Zwrotny, którego jesteśmy mecenasem i partnerem, jest tego przykładem. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się zaangażować w tę inicjatywę – mówi Monika Grom, wiceprezes Grupy Interzero w Polsce.

Zagadkowe pokoje

W Punkcie Zwrotnym znajdują się cztery pokoje tematyczne. Jeden z nich został opracowany merytorycznie przez ekspertów Interzero. Po wejściu do niego, odwiedzający otrzymują wiadomość z przyszłości i zadanie związane z sortowaniem śmieci. Głównym celem tej części opowieści jest przybliżenie wpływu prawidłowej segregacji odpadów na recykling i zamykanie obiegu opakowań oraz surowców.

– W Punkcie Zwrotnym tworzymy modę na ekologię. Robimy to poprzez aktywizujące metody nauczania, które sprawdziły się w poprzednich projektach realizowanych wspólnie z Mamy Projekt, takich jak wystawa Ekoeksperymentarium czy gry internetowe. Tym razem wyruszamy w nieodległą przyszłość, pokazując już dziś powody, dla których tekstylia zostaną objęte systemem selektywnej zbiórki odpadów od 2025 r. Chcemy edukować poprzez doświadczanie i zmieniać w ten sposób zachowania, pobudzając refleksję i odpowiedzialne postawy, dlatego hasło Punktu Zwrotnego brzmi „Ty jesteś zmianą” – mówi Katarzyna Kacz, kierowniczka projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Grupie Interzero.

W każdym z czterech pokoi tematycznych Punktu Zwrotnego, grupy uczniów szukają odpowiedzi na pytania związane z konsekwencjami środowiskowymi działań przemysłu odzieżowego. Po ukończeniu wszystkich zadań spotykają się z animatorem w specjalnej strefie dialogu, gdzie omawiają wnioski z tej podróży po świecie mody i opakowań.

– Raporty trąbią o tym, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. „Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach” powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym marzeniem Mamy Projekt. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło – zaprasza Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88, w dawnej bramie FSO (obecnie FSO Park). Zapisy na bezpłatne warsztaty prowadzone są przez stronę internetową www.punktzwrotny.com. W weekendy będą się w nim odbywać warsztaty less waste, inspirujące spotkania oraz wymiany ubrań. Istnieje również możliwość wynajmu przestrzeni EkoCentrum.

Nadszedł czas na Punkt Zwrotny! 🚀🌱 Zapraszamy!

Udostępnij przez: