Jak wygląda system kaucyjny w Niemczech i jak się sprawdza? Interzero w Berlinie

System kaucyjny w Niemczech, znany jako „Pfand” lub „Pfandsystem”, jest dobrze rozwiniętym i szeroko stosowanym systemem, który ma na celu zachęcanie do recyklingu konsumentów oraz ograniczenie ilości odpadów opakowaniowych. W przypadku butelek jednorazowych wysokość kaucji wynosi 25 eurocentów. Cena depozytu butelek wielokrotnego użytku ustala producent i waha się ona od 8 do 25 eurocentów.

Cały system kaucyjny obejmuje nawet do 18 miliardów opakowań rocznie, z czego 95% obsługiwanych jest przez butelkomaty, a 5% przez system workowy.

24 sierpnia razem z pracownikami z Grupy Eurocash wyruszyliśmy do Niemiec, aby przyjrzeć się systemowi kaucyjnemu w praktyce. Odwiedziliśmy wspólnie sklepy zarówno z workowym systemem zbierania, jak i automatycznym. Zwiedziliśmy również Centrum Przeliczeniowe Interzero, w którym odpady są sortowane do odpowiednich frakcji.

Dzięki wyjazdowi mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jak sieci handlowe radzą sobie z ustawodawstwem niemieckim. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami z naszymi partnerami oraz lepiej poznać procedury zachodzące w zwiedzanych jednostkach.

System kaucyjny już niedługo zacznie obowiązywać w Polsce. Jako Interzero dążymy do jak najlepszego poznania potrzeb branży. Doskonalimy naszą ofertę, analizujemy sukcesy innych i badamy możliwości rozwoju. Wierzymy, że wspólnymi siłami uda nam się sprostać wyzwaniom prawnym i stworzyć tak samo sprawny system, jak u naszych zachodnich sąsiadów.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i twórz system kaucyjny razem z nami. Dostarczymy Ci rozwiązania ułatwiające zbieranie i logistykę odpadową oraz przejmiemy obowiązek raportowania. Więcej informacji TUTAJ oraz TUTAJ.

Udostępnij przez: