interzero targi carrefour

Przyszłość sieci handlowych a butelkomaty – Interzero na Targach Carrefour

W dniach 29-30 odbyły się Targi Carrefour Polska 2023. Jest to wydarzenie dla dostawców i partnerów franczyzowych tej sieci.

Byliśmy tam obecni z naszymi butelkomatami Sielaff, a konkretnie z modelami SiCompact XL oraz Eco M. Za nami liczne rozmowy dotyczące nie tylko naszych urządzeń, ale przede wszystkim przygotowań do systemu kaucyjnego i bieżących zmian prawnych.

Od 2025 r. w Polsce ma funkcjonować system kaucyjny obejmujący jednorazowe butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki do 1,5 litra wielokrotnego użytku oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek napoje w opakowaniach oraz dystrybutorzy napojów w opakowaniach, które będą podlegały kaucji, mają niewiele czasu na dostosowanie się do nowych przepisów i przygotowanie do przyjęcia na siebie nowych obowiązków ustawowych.

Producenci napoi w opakowaniach objętych systemem kaucyjny będą zobowiązani do osiągnięcia wysokiego ustawowego poziomu selektywnej zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych. W 2025 r. będą musieli zebrać ich 77%, a w 2029 r. aż 90%. Oprócz tego zobowiązani będą prowadzić szczegółową ewidencję opakowań oraz umieszczania na opakowaniach podlegających kaucji specjalne oznakowanie.

Dla sieci handlowych kluczowymi obowiązkami będą: zawarcie umowy z przynajmniej jednym podmiotem reprezentującym, pobieranie i zwracanie kaucji, odbieranie pustych opakowań, rozliczanie kosztów, ewidencjonowanie opakowań oraz informowanie konsumentów.

Logistykę odpadową ułatwią butelkomaty lub zorganizowanie efektywnego systemu workowego. System workowy umożliwia skuteczne i ekonomiczne segregowanie różnych rodzajów odpadów na etapie ich gromadzenia. Butelkomaty, natomiast, rewolucjonizują proces gromadzenia butelek po jednorazowym użyciu. Te automatyczne urządzenia umożliwiają użytkownikom wygodne i natychmiastowe oddanie butelek w miejscu ich zakupu.

Możesz skorzystać z fachowej pomocy Interzero w zakresie przygotowania do systemu kaucyjnego. Więcej informacji TUTAJ oraz TUTAJ.

Udostępnij przez: