kaucja i gospodarka odpadami zmiany w prawie interzero butelki plastikowe

Nowelizacja przepisów wdrażających do Polski system kaucyjny i zmiany w zakresie gospodarki odpadami

W dniu 14 lutego odbyła się konferencja prasowa podczas której Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska opowiedziała więcej o rozwiązaniach w zakresie gospodarki odpadami, zmianach w systemie BDO, a także o planowanym od 2025 r. systemie kaucyjnym.

Podczas wydarzenia Wiceministra podkreśliła, że system kaucyjny, jak założono, miałby ruszyć od początku 2025 r., jednak możemy się spodziewać nowelizacji w zakresie operatorów systemu. Przedstawicielka resortu podkreśliła, że zmiany te będą tylko „techniczne”. Chodzić będzie o obowiązki i dokumenty składane w celu kontroli systemu.

5 marca odbędzie się spotkanie konsultacyjne z branżą, samorządowcami i przedstawicielami handlu w sprawie zmian w ustawie kaucyjnej. Wiceministra dodała, że system kaucyjny, choć ruszy od 1 stycznia 2025, „może się zdarzyć, że nie będzie idealny od samego początku, bo ustawa wymaga pewnych korekt”.

Wiceministra poinformowała również o planowanych zmianach w systemie BDO. Modernizacja odpowie na główne potrzeby użytkowników tego systemu. Zmiany będą obejmować m.in. rozwój Modułu Raportowego oraz wprowadzenia nowych funkcjonalności w Module Zarządzania Kontem.

Uczestnikom konferencji prasowej został przedstawiony również poszerzony skład Zespołu Doradczego w zakresie rozwiązań gospodarki odpadami. Wśród kadry doradczej znajdą się m.in.: Konfederacja Lewiatan, UNEP/GRID-Warsaw, Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Stowarzyszenie Polski Recykling i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz więcej przedstawicieli strony przedsiębiorców, głównie z branży recyklingowej, a także organizacje pozarządowe i instytuty.

Źródło:
https://zielona.interia.pl/smieci-plastik/news-system-kaucyjny-nie-ruszyl-a-juz-ma-byc-poprawka-wiceministr,nId,7335652#google_vignette
https://www.gov.pl/web/klimat/wiceministra-anita-sowinska-o-rozwiazaniach-w-zakresie-gospodarki-odpadami

Kaucja już za rok, a system w powijakach

Wideo: Dziennik Gazeta Prawna

Jako Interzero chętnie bierzemy udział w debatach i spotkaniach z ministerstwem i przedstawicielami w branży w celu lepszego doprecyzowania naszych wzajemnych potrzeb i omówienia bieżących zmian prawnych. Zachęcamy do przeczytania podsumowania debaty „Kaucja już za rok, a system w powijakach” na Dziennik Gazeta Prawna TUTAJ, gdzie Paweł Sosnowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych z Interzero miał okazję przedyskutować kwestie związane z systemem kaucyjnym wspólnie z: Andrzejem Gantnerem, Wiceprezesem i Dyrektorem Generalnym w Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Anitą Sowińską, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Joanną Kasowską, Dyrektor Jakości i Standardów Zarządzania Żywnością, Grupa Żabka; Filipem Piotrowskim, Climate Leadership, UNEP/GRID-Warszawa; Anną Larsson, Dyrektor ds. Wdrażania Modeli GOZ, Reloop Platform.

Udostępnij przez: