sortownia odpadów

Największa sortownia odpadów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do recyklingu chemicznego w Europie – budowa rozpoczęta!

Dnia 20 listopada 2023 r. zaledwie 20 dni po ogłoszeniu zawiązania współpracy, OMV, zintegrowana firma z siedzibą w Wiedniu zajmująca się energią, paliwami i surowcami, chemikaliami i materiałami, oraz Interzero, wiodący europejski dostawca rozwiązań o obiegu zamkniętym, świętowały dziś uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod innowacyjną sortownię odpadów z tworzyw sztucznych do recyklingu chemicznego w Walldürn w Badenii-Wirtembergii. 

W gronie zaproszonych gości pojawiły się osobistości reprezentujące zarówno sferę polityki krajowej i regionalnej, jak i partnerzy zaangażowani w projekt. Wszyscy uczestnicy wydarzenia podkreślali pozytywne efekty projektu, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i dla Europy. Inicjatywa ta przyczyniła się do powstania 120 nowych miejsc pracy, opracowania nowoczesnej technologii recyklingu oraz do inwestycji ze strony OMV o wartości ponad 170 milionów euro. Recykling chemiczny stanowi kluczową technologię przyszłości, która, obok tradycyjnego recyklingu mechanicznego, może znacząco zwiększyć odsetek wielokrotnego wykorzystania tworzyw sztucznych, jednocześnie chroniąc cenne surowce przed spaleniem.

„Ten projekt wyznacza początek nowej ery w recyklingu tworzyw sztucznych. We współpracy z naszym partnerem OMV wykorzystujemy opracowany przez nas innowacyjny proces recyklingu, który pozwala nadać drugie życie tworzywom sztucznym, obecnie spalanym w procesie recyklingu chemicznego. Jestem przekonany, że dzięki recyklingowi chemicznemu wskaźnik recyklingu w Niemczech będzie mógł znacznie wzrosnąć w przyszłości. To przybliża nas o kolejny duży krok do naszej wizji świata bez odpadów.” – powiedział Axel Schewitzer, Prezes i Właściciel Interzero.

Ta Innowacyjna, najnowocześniejsza sortownia odpadów stworzona przez Interzero i OMV będzie zdolna do przerobu 260,000 ton zmieszanych odpadów tworzyw sztucznych rocznie.

Całość notatki prasowej można przeczytać TUTAJ

Udostępnij przez: