butelkomat

Interzero i PIOIRO na wspólnej drodze do wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce

Z początkiem 2025 roku, Polska planuje wdrożenie systemu kaucyjnego. Czy polskie firmy są przygotowane na zmiany w zarządzaniu odpadami opakowaniowymi? Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO) we współpracy z Interzero, liderem w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego, ma na celu zapewnienie płynnego i skutecznego wdrożenia nowych regulacji dla producentów produktów opakowanych.

Polskie rozwiązanie kaucyjne będzie różniło się od większości europejskich systemów, które zazwyczaj opierają się na jednym operatorze. W Polsce możliwych będzie więcej operatorów, a zobowiązane do przyjmowania opakowań zwrotnych będą wszystkie sklepy o powierzchni od 200 metrów kwadratowych (mniejsze sklepy będą mogły dołączyć do systemu dobrowolnie).

Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO) oraz Interzero, z doświadczeniem w świadczeniu usług ekologicznych i zaangażowaniem w promowanie gospodarki obiegu zamkniętego, będą odgrywać kluczową rolę w wdrażaniu i zarządzaniu systemem kaucyjnym w Polsce. Ich współpraca przyczyni się do rozwoju zautomatyzowanych systemów zbierania, wykorzystujących butelkomaty i system workowy.

W ramach systemu, PIOiRO i Interzero będą odpowiedzialne m.in. za:

  • osiągnięcie wymaganych poziomów zbierania odpadów opakowaniowych i opakowań objętych systemem kaucyjnym,
  • dostarczenie i montaż wybranego butelkomatu
  • organizację systemu workowego (dla dystrybutorów, którzy nie zdecydują się na montaż butelkomatów),
  • dostarczenie systemu operacyjnego umożliwiającego bieżące monitorowanie ilości opakowań w systemie kaucyjnym i środków finansowych pochodzących z kaucji,
  • przygotowanie sprawozdań,
  • zapewnienie transportu odpadów od dystrybutorów i centrów redystrybucji, zgodnie z wymaganiami przepisów odpadowych,
  • przetworzenie odpadów i zapewnienie dostępności recyklatu,
  • osiągnięcie ustawowych poziomów recyklingu za pośrednictwem odpowiedniej dla rodzaju materiału Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A. lub PIOIRO,

Obie organizacje są gotowe na wyzwania, które niesie ze sobą system kaucyjny, zapewniając, że zarządzanie odpadami opakowaniowymi w Polsce będzie realizowane efektywnie i w duchu zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji o naszej roli przeczytasz TUTAJ

Po szczegóły zapraszamy na stronę internetową PIOIRO oraz Interzero.

Udostępnij przez: