Zgodnie z raportem opublikowanym przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, w 2022 r. poziom recyklingu odpadów opakowaniowych wyniósł 60,4%. Ponad połowę poddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych (56%) stanowiły odpady z papieru i tektury. Dla tej frakcji odnotowano też najwyższe poziomy recyklingu wynoszące, w zależności od zastosowanej metodologii, 89,1% albo 83,9%.
Tylko i aż 60,4% recyklingu odpadów opakowaniowych
Zgodnie z wyliczeniami ekspertów IOŚ-PIB, w 2022 r. do obrotu wprowadzono produkty zapakowane w 6 740 tys. ton opakowań. Pod uwagę wzięto dane z 532 instalacji, do których w 2022 r. trafiło łącznie 4 023,8 tys. ton odpadów. Ponad 10% tej masy stanowiły tzw. materiały niedocelowe (materiały, które nie są przetwarzane w danym procesie recyklingu na produkty, materiały lub substancje, które nie są odpadami). Po dokonaniu korekty, łączna masa odpadów opakowaniowych poddanych recyklingowi wyniosła 3 608,9 tys. ton, w tym:
- 2 022,5 tys. ton odpadów opakowaniowych z papieru i tektury.
- 565,1 tys. ton odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych,
- 635 tys. ton odpadów opakowaniowych ze szkła,
- 268,9 tys. ton odpadów opakowaniowych z drewna,
- 117,4 tys. ton odpadów opakowaniowych z metali.
Według przyjętej przez autorów raportu metodologii, poziom recyklingu ogółu odpadów opakowaniowych wyniósł 60,4%, czyli o 1,4 więcej niż minimum przewidziane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 19 grudnia 2021 r. w sprawie rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do 2030 r.
Poziomy recyklingu: osiągnięte według wprowadzających, nieosiągnięte zdaniem IOŚ-PIB
Poziomy recyklingu ogółu odpadów opakowaniowych wyliczono w 2 wariantach. Pierwszy z nich bazował na danych pochodzących od wprowadzających (podmiotów, które powierzyły ustawowe obowiązki organizacjom) oraz samodzielnych (podmiotów odpowiedzialnych we własnym zakresie). Z danych tych wynika, że poziomy recyklingu poszczególnych odpadów opakowaniowych za 2022 r. kształtowały się następująco:
- metale – 93,9%,
- drewno – 20,9%,
- tworzywa sztuczne – 40,7%,
- szkło – 65,3 %,
- papier i tektura – 89,1%.
Zgodnie z tym wariantem, minimalne roczne poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych zostały osiągnięte dla wszystkich rodzajów opakowań, z których powstały te odpady.
Drugi zaprezentowany w raporcie wariantem wyliczeń oparty został na metodologii IOŚ-PIB. Tak wyliczone poziomy recyklingu niemal wszystkich odpadów opakowaniowych (z wyjątkiem tworzyw sztucznych) są na niższym poziomie:
- metale – 36,6%,
- drewno – 16,7%,
- tworzywa sztuczne – 45,8%,
- szkło – 45 %,
- papier i tektura – 83,9%.
Zgodnie z wyliczeniami opartymi o metodologię IOŚ-PIB, w 2022 r. wprowadzający nie osiągnęli minimalnych poziomów recyklingu dla odpadów opakowaniowych z metali żelaznych i aluminium (wynoszących odpowiednio 55% i 51%) oraz z drewna (wynoszącego %).
Niezależnie od wariantu, najniższy poziom recyklingu odnotowano dla odpadów z drewna.
Rejestr BDO źródłem danych do raportu IOŚ-PIB
Źródłem przedstawionych w raporcie danych jest rejestr BDO. W wyliczeniach nie uwzględniono tzw. gapowiczów, czyli producentów lub dystrybutorów, którzy wprowadzają do obrotu opakowania z tworzyw sztucznych lub produkty w opakowaniach i nie zgłaszają ich organizacji odpowiedzialności producenta ani organowi publicznemu, ani nie biorą w żaden inny sposób odpowiedzialności finansowej lub finansowej i organizacyjnej za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi z tworzyw sztucznych lub zgłaszają mniejsze ilości niż rzeczywiście wprowadzają do obrotu.
Przygotowana przez IOŚ-PIB analiza uwzględnia odpady o kodach:
- 15 01 01 – opakowania z papieru i tektury,
- 15 01 02 – opakowania z tworzyw sztucznych,
- 15 01 03 – opakowania z drewna,
- 15 01 04 – opakowania z metali,
- 15 01 05 – opakowania wielomateriałowe,
- 15 01 06 – zmieszane odpady opakowaniowe,
- 15 01 07 – opakowania ze szkła.
Rzeczywistą ilość odpadów opakowaniowych wytworzonych w Polsce i poddanych recyklingowi wyliczono w sposób następujący – sumując masy odpadów poddanych recyklingowi w Polsce oraz poddanych recyklingowi za granicą, pomniejszając wynik o masę odpadów przywiezionych do Polski w celu poddania ich recyklingowi.
Źródło: [1]