
Ustawa SUP do poprawki – KE wzywa Polskę do usunięcia niedociągnięć
18 czerwca 2025 r. Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce w związku z nieprawidłową transpozycją dyrektywy SUP. Jednocześnie Polska została wezwana do udzielenia odpowiedzi i usunięcia uchybień w terminie do 2 miesięcy. Czego dotyczą wspomniane uchybienia?
Ograniczony zakres podmiotowy i niewłaściwe wyliczanie opłat głównymi zarzutami KE wobec polskiej ustawy SUP
W wystosowanym do Polski wezwaniu Komisja Europejska wskazuje na 2 kluczowe uchybienia, które przesądzają o niezgodności krajowej ustawy z unijną dyrektywą SUP:
- Wadliwa definicja „producenta”
Zawarta w polskiej ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami raz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw definicja „producenta” nie obejmuje wszystkich czynności wykonywanych przez podmioty produkujące i wprowadzające do obrotu produkty jednorazowego użytku. W konsekwencji ograniczony jest zakres stosowania przepisów dotyczących produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – nie wszystkie podmioty, które w myśl dyrektywy SUP powinny realizować obowiązki producenta, zostały do tego zobowiązane w polskim akcie prawnym.
- Niepełne wdrożenie ROP na jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych
Jak argumentuje KE, polskie przepisy wydane w celu transpozycji dyrektywy SUP nie zapewniają, aby wytwórcy odpadów właściwie wyliczali i ponosili wszystkie koszty gospodarowania odpadami z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w ramach systemów rozszerzonej odpowiedzialności producenta.
2 miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie uchybień
Brak prawidłowej transpozycji dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (dyrektywa (UE) 2019/904) stał się powodem skierowania przez Komisję wezwania do usunięcia uchybienia. Od tamtej pory Polska ma dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję.
W przypadku braku zadowalającej odpowiedzi Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu uzasadnionej opinii.
To nie pierwszy sygnał o braku poprawnej transpozycji dyrektywy SUP
Czerwcowe wezwanie do usunięcia uchybień jest już kolejnym apelem KE skierowanym do Polski w związku z (nie)wdrożeniem postanowień dyrektywy SUP. Przypomnijmy, że dyrektywa zobowiązywała wszystkie państwa członkowskie do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy w terminie do 3 lipca 2021 r. Polska ustawa SUP została przyjęta dopiero 14 kwietnia 2023 r. i weszła w życie 24 maja 2023 r. Przez niemal 2 lata Komisja wzywała Polskę do implementacji przepisów. Teraz sytuacja się powtarza – choć tym razem nie chodzi o całą dyrektywę, a jedynie o wybrane postanowienia, w tym przepisy dotyczące ROP na wybrane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Zgodnie z postanowieniami dyrektywy SUP, na ustanowienie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta obejmującego wybrane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych państwa członkowskie miały czas do 31 grudnia 2024 r. (w przypadku systemów ROP ustanowionych przed 4 lipca 2018 r. i w odniesieniu do wyrobów tytoniowych z filtrami i filtrów sprzedawanych do używania z wyrobami tytoniowymi – do 5 stycznia 2023 r.). Póki co w Polsce system ten nie funkcjonuje.
Czytaj też: Dyrektywa SUP, czyli rewolucja na pół gwizdka – nowy raport Interzero.
Źródło:
- Postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w czerwcu, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/inf_25_1241