Trendy w zrównoważonym rozwoju – w co i ile inwestują przedsiębiorstwa? Raport z badania

Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym jest nieuniknione – takie wnioski wynikają najnowszego badania Interzero Przedsiębiorstwa w gospodarce o obiegu zamkniętym: szczegółowa analiza. Ekologiczną transformację firm wymuszają nie tylko przepisy prawa. Oczekują jej też klienci, inwestorzy i instytucje finansowe. Najlepszym sposobem na obranie właściwego kierunku zmian jest podjęcie współpracy z firmą doradztwa środowiskowego.

Zrównoważony rozwój jako być albo nie być dla większości przedsiębiorców

Z badania Przedsiębiorstwa w gospodarce o obiegu zamkniętym: szczegółowa analiza wynika, że znacząca większość przedsiębiorstw chce wdrażać zrównoważone inicjatywy lub już rozpoczęła ten proces. Takie deklaracje złożyło od 71,1 do 84,9% managerów reprezentujących średnie i duże firmy z 6 europejskich krajów.

Największą aktywnością w tym zakresie wyróżniają się firmy z sektorów FMCG (81%) i elektroniki (82%). Dla tej grupy przedsiębiorstw wdrażanie rozwiązań cyrkularnych nie jest już rozpatrywane w kontekście przewagi konkurencyjnej – staje się ono niezbędne do utrzymania dotychczasowej pozycji na rynku.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przedsiębiorstw z sektorów budownictwa, handlu detalicznego i logistyki, gdzie dążenie do urzeczywistnienia idei gospodarki o obiegu zamkniętym deklaruje nieco ponad 60% ankietowanych. Z ich perspektywy wprowadzanie zielonych zmian pozwala wyprzedzić konkurencję, kreować oraz kontrolować branżowe trendy, a także zyskać zaufanie nowych grup klientów i inwestorów.

Jaki budżet przeznaczają na zrównoważony rozwój średnie i duże firmy? W jakie działania najczęściej inwestują? Pobierz raport z badania i poznaj najnowsze trendy w zrównoważonym rozwoju! 

Działania a rzeczywistość: stan realizacji Agendy 2030 w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw

Mimo wdrażania kolejnych zrównoważonych inicjatyw, znacząca większość badanych przedsiębiorstw nadal jest daleka od realizacji celów Agendy 2030 – uważany za „najłatwiejszy” we wdrożeniu cel sprawozdawczości niefinansowej osiągnęło zaledwie 20,5% anektowanych, a „najtrudniejszy” cel neutralności węglowej ma na koncie jedynie 15,7% badanych.

Taki stan rzeczy niejako zmusza firmy do poszukiwania wsparcia doradczego. Badane przedsiębiorstwa niemal jednogłośnie wyraziły chęć skorzystania z usług firmy doradztwa środowiskowego oraz powierzenia jej zadań strategicznych, zarządczych i operacyjnych.

Okiem kadry zarządzającej: redukcja odpadów i wzrost efektywności dzięki wdrożeniu zrównoważonych rozwiązań

Managerowie dużych i średnich firm zadeklarowali, że wprowadzenie zrównoważonych działań może przynieść ich firmom korzyści w postaci:
• zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów (a w konsekwencji – redukcji kosztów gospodarki odpadami),
• zwiększenia efektywności działalności firmy,
• sprostania rosnącym oczekiwaniom klientów, instytucji finansowych i inwestorów,
• dostosowania się do panujących w branży trendów.

Autorzy padania podkreślają jednak, że dla odniesienia realnych korzyści konieczne jest wdrażanie zmian w oparciu o konkretne dane i pomiary. W przeciwnym razie przedsiębiorstwa ryzykują niewłaściwym ukierunkowaniem inwestycji. Dokonywanie oceny efektywności środowiskowej produktów, usług i całej organizacji zadeklarowało jedynie 35,5% badanych firm. Niektóre z ankietowanych przedsiębiorstw stwierdziły, że nie dysponują żadnymi użytecznymi danymi ani badaniami, które pozwoliłyby im stworzyć strategię działań na rzecz zrównoważonego rozwoju swojej organizacji.

Dane te jednoznacznie wskazują nie tylko na konieczność prowadzenia prac badawczych i rozwojowych, ale też na potrzebę stałej współpracy z podmiotem doradczym jakim jest z Interzero, jako z doświadczonym partnerem specjalizującym się w zrównoważonym rozwoju.

Jakiego wsparcia poszukują przedsiębiorcy? Kryteria wyboru firmy doradztwa środowiskowego

Z uwagi na ogromny wpływ działań z zakresu zrównoważonego rozwoju na postrzeganie firmy przez wszystkich jej interesariuszy, przedsiębiorstwa poszukujące wsparcia doradczego kierują się wieloma skonkretyzowanymi kryteriami.

  • Jednym z najczęstszych kryteriów jest możliwość dostosowania oferowanych usług do specyfiki działalności. Wielu przedsiębiorców doświadczyło trudności lub nawet niemożliwości wdrożenia gotowych, niemodyfikowanych rozwiązań do swoich modeli biznesowych.
  • Równie ważna jest szeroka oferta firmy doradczej. Ankietowani cenią szczególnie dostępność kompleksowych, zintegrowanych usług środowiskowych oraz możliwość skorzystania z doradztwa w innych obszarach, niekoniecznie związanych ze zrównoważonym rozwojem.
  • Kluczowym kryterium jest też dobra reputacja firmy doradztwa środowiskowego.

Jako doradcy środowiskowi doskonale rozumiemy te oczekiwania przedsiębiorców. W Interzero od ponad 30 lat rozwijamy dostosowane do potrzeb klientów, zintegrowane usługi w obszarze ochrony środowiska dla przedsiębiorstw każdej wielkości i z każdej branży. Oferujemy kompleksowe doradztwo środowiskowe, szkolenia, audyty, a także dostarczamy szytych na miarę rozwiązań z zakresu zrównoważonego rozwoju, recyklingu, gospodarki odpadami oraz maszyn do odpadów. Wspieramy przedsiębiorców w realizacji prawnych obowiązków środowiskowych oraz we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Zaufało nam już ponad 9500 podmiotów – poznaj nasze usługi środowiskowe i dołącz do grona klientów, z którymi realizujemy wspólną wizję świata bez odpadów.

O badaniu Interzero

Analizie poddano sześć krajów: Włochy, Austrię, Polskę, Słowenię, Chorwację i Serbię. Cele badania obejmowały: zrozumienie i analizę trendów rynkowych w zakresie zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, zbadanie potencjalnych barier we wdrażaniu zrównoważonych praktyk, zbadanie głównych potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw, analiza gotowości tych przedsiębiorstw do przejścia na bardziej zrównoważone modele biznesowe.

Analizowane w toku badania dane pochodziły komunikatów prasowych przedsiębiorstw, artykułów w gazetach i czasopismach oraz raportów dotyczących zrównoważonego rozwoju, a także z wywiadów przeprowadzonych z kadrą zarządzającą najwyższego szczebla reprezentującą badane przedsiębiorstwa

Udostępnij przez: