obowiązek recyklingu w 2022

Samodzielni wprowadzający nie osiągnęli rocznych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych w 2022 r.

Jedynie 8% samodzielnych wprowadzających osiągnęło minimalne ustawowe poziomy recyklingu w 2022 r.  – wynika z raportu IOŚ-PIB Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce w 2022 r. W tym samym okresie organizacje odzysku osiągnęły lub nawet przekroczyły roczne poziomy recyklingu dla wszystkich rodzajów odpadów opakowaniowych.

Tylko 8% samodzielnych wprowadzających zrealizowało obowiązek recyklingu

Spośród wprowadzających, którzy wybrali samodzielne zapewnienie recyklingu wytworzonych przez siebie odpadów opakowaniowych, aż 11 234 podmioty były zobowiązane do uzyskania wymaganych poziomów recyklingu, które w 2022 r. wynosiły:

  • 30% dla odpadów z tworzyw sztucznych,
  • 51% dla odpadów z aluminium,
  • 55% dla odpadów z metali żelaznych,
  • 66% dla odpadów z papieru i tektury,
  • 62% dla odpadów ze szkła,
  • 19% dla odpadów z drewna,
  • 59% dla wszystkich powyższych rodzajów odpadów opakowaniowych łącznie.

Na podstawie danych pochodzących z rejestru BDO, eksperci IOŚ-PIB wyliczyli, że jedynie 8% samodzielnych wprowadzających osiągnęło wspomniane minimalne poziomy. Procentowy udział samodzielnych wprowadzających, którzy zdołali sprostać ustawowemu minimum obrazuje poniższy wykres:

wykres udział samodzielnych

Źródło: Raport Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce w 2022 r.

Na przeciwnym biegunie znajdują się organizacje odzysku, które w 2022 r. osiągnęły ustawowe poziomy recyklingu dla odpadów opakowaniowych z metali, szkła, papieru i tektury oraz przekroczyły wymagany poziom odzysku dla odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych[i].

Współpraca z organizacją odzysku szansą na realizację obowiązku i uniknięcie opłaty produktowej

Nieosiągnięcie przez przedsiębiorcę ustawowych poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych skutkuje koniecznością naliczenia i wniesienia opłaty produktowej, która jest swego rodzaju podatkiem środowiskowym. Aby uniknąć obowiązku uiszczenia opłaty, przedsiębiorca może przekazać organizacji odzysku swój obowiązek recyklingu odpadów opakowaniowych wytworzonych z wprowadzonych przez niego opakowań i produktów w opakowaniach. Dzięki temu wprowadzający płaci jedynie stałą, niską kwotę z tytułu umowy z organizacją odzysku i nie musi zaprzątać sobie głowy zapewnieniem recyklingu odpadów.

Wylicz, ile możesz zaoszczędzić na opłacie produktowej >>

Przekaż obowiązek recyklingu Organizacji Odzysku Interzero

Interzero przejmuje od przedsiębiorców obowiązki recyklingu w zakresie:

  • odpadów opakowaniowych,
  • baterii i akumulatorów,
  • produktów poużytkowych: opon, olejów i smarów,
  • sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Dzięki temu każdy przedsiębiorca może kompleksowo przekazać nam ogół swoich obowiązków wynikających z wprowadzania na rynek opakowań i produktów. Sprawdź, jakim obowiązkom podlega Twoja firma!

Podpisując jedną umowę zyskasz pewność realizacji ciążących na Twojej firmie obowiązków zapewnienia ustawowych poziomów odzysku, recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Udostępnij przez: