Przedsiębiorco! Czy wiesz, jak zmiany w prawie odpadowym wpłyną na Twój biznes?

Nowelizacja prawa często ma wpływ na bieżące funkcjonowanie i obowiązki przedsiębiorców. Na co powinni przygotować się przedsiębiorcy w tym roku?

Zapraszamy do lektury najnowszego wywiadu z Pawłem Sosnowskim, pełnomocnikiem zarządu ds. regulacji środowiskowych w Interzero, dla portalu Teraz Środowisko, w którym odpowiada jakie zmiany czekają przedsiębiorców.

Przede wszystkim na ukończeniu są prace nad projektem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jest to transpozycja przepisów dyrektywy potocznie nazywanej single use plastics (SUP). Te przepisy prawdopodobnie wejdą w życie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Największy wpływ będą miały na firmy wprowadzające wybrane rodzaje jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. – powiedział Paweł Sosnowski

Oprócz dyrektywy regulującej SUP, warto pochylić się nad systemem kaucyjnym, który zacznie obowiązywać w Polsce od 2025 r.

Założeniem ustawy jest pozostawienie jak największej swobody przedsiębiorcom w tworzeniu systemu kaucyjnego. Warunki brzegowe zapisane w projekcie zakładają natomiast, że system ma obejmować cały kraj i ma być otwarty dla wszystkich przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach objętych kaucją oraz jednostek handlowych, które będą chciały do niego przystąpić. – przekonuje Paweł Sosnowski

Link do całego artykułu TUTAJ.

Udostępnij przez: