Przeczytaj o u(SUP)ełnieniu rozszerzonej odpowiedzialności producenta

W najnowszym wydaniu czasopisma Energia i Recykling, Przemysław Kuna, Dyrektor zarządzający w Interzero, wspólnie z Konradem Nowakowskim z PIOIRO wypowiedzieli się na temat dyrektywy SUP, która ma bezpośredni wpływ na ROP.

Transpozycja przepisów prawych w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko to niewątpliwie spore wyzwanie dla przedsiębiorców. Ograniczenia w działalności, obowiązek znakowania opakowań i dodatkowe opłaty to tylko kilka przykładów, jakie znaczenie będzie miał projekt ustawy.

Wprowadzona lista produktów jednorazowych, które objęte są zakazem wprowadzania do obrotu, stale się powiększa. Można w niej znaleźć takie przedmioty jak: patyczki higieniczne, słomki, sztućce, talerze, pojemniki na żywność i napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego. Do produktów objętych rozszerzoną odpowiedzialnością producenta dołączyły również narzędzia połowowe.

Celem zmian prawnych jest poprawienie sytuacji środowiskowej kraju, a w konsekwencji narzucenie na przedsiębiorców wielu nowych obowiązków takich jak sprawozdawczość, ewidencjonowanie, dodatkowe opłaty i osiąganie minimalnych poziomów zbierania.

Zapraszamy do lektury całości artykułu.

Udostępnij przez: