fot.: Cementownia Odra
Podsumowanie Dnia Otwartego w Cementowni Odra
Cementownia Odra, najstarszy działający zakład tego typu w Polsce, raz na dwa lata otwiera swoje bramy dla szerokiej publiczności. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, bo zorganizowano je po raz pierwszy od czasu pandemii. Podobnie jak w latach poprzednich przyciągnęło tłumy zwiedzających, którzy mieli okazję obejrzeć obiekt oraz zgłębić tajniki produkcji cementu, w tym technologie minimalizujące wpływ instalacji na środowisko.
Wojciech Putra, prezes Cementowni Odra, w swoim wystąpieniu podkreślił, że dobre sąsiedztwo wymaga zaufania, a Dzień Otwarty to doskonała okazja, aby przekonać się na własne oczy jakie działania są podejmowane obszarze odpowiedzialności społecznej i środowiskowej.
Mieszkańcy Opola dowiedzieli się m.in., że proces produkcji cementu jest bezodpadowy, a jednocześnie pozwala na zagospodarowanie wielu trudnych odpadów, takich jak:
- Popioły lotne (odpad z elektrowni lub elektrociepłowni)
- Granulowane żużle wielkopiecowe (odpad z przemysłu hutniczego)
- Reagipsy (odpad z procesu odsiarczania spalin)
- Żużle pomiedziowe (odpad z hut miedzi)
- Żużle stalownicze (produkt uboczny procesu konwertorowego)
- Paliwa alternatywne (odpady komunalne i przemysłowe)
Obecnie 40% surowców wykorzystywanych w produkcji cementów portlandzkich w Cementowni Odra pochodzi z odpadów, a 60% energii jest wytwarzanych z paliw alternatywnych.
Poza zwiedzaniem, organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, w tym występy artystów śpiewających największe przeboje z festiwalu opolskiego oraz festyn dla dzieci. W strefie dla najmłodszych dużą popularnością cieszyło się stoisko Interzero, gdzie poprzez zabawę można było poznać zasady prawidłowej segregacji odpadów, czy przygotować mały podarek dla najbliższych.
Dzień Otwarty w Cementowni Odra pokazał, jak ten zakład łączy tradycję z innowacją oraz jak dba o środowisko i społeczność lokalną.
Interzero było jednym z partnerów Dnia Otwartego w Cementowni Odra.