omnibus zmieni raportowanie ESG

Omnibus zmieni raportowanie ESG. Najważniejsze informacje o pakiecie uproszczeń w raportowaniu ESG

26 lutego 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła zapowiadany pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju. Omnibus I jest pierwszym ze spodziewanych pakietów, których zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności i podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej unijnych przedsiębiorstw.

Pakiet uproszczeń Omnibus I – podstawowe założenia

Omnibus I to pakiet propozycji mających na celu uproszczenie przepisów UE, podniesienie atrakcyjności unijnych przedsiębiorstw i odblokowanie dodatkowych możliwości inwestycyjnych. Według szacunków KE, jego skutkiem będzie 25-procentowa redukcja obciążeń administracyjnych dla podmiotów zobowiązanych do raportowania zrównoważonego rozwoju, przy czym w sektorze MŚP obciążenia mają zostać zredukowane aż o 35%.

Zmiany przedstawione w pakiecie Omnibus I dotyczyć będą głównie:

  • sprawozdawczości w zakresie zrównoważonych finansów,
  • należytej staranności w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju,
  • taksonomii UE,
  • mechanizmu dostosowania granic węglowych (CBAM),
  • europejskich programów inwestycyjnych.

Zgodnie z wyliczeniami KE wdrożenie zapowiedzianych propozycji przyniesie oszczędności rzędu 6,3 mld EUR oraz spowoduje zwiększenie prywatnych i publicznych nakładów inwestycyjnych o 50 mld EUR. Jak zapowiedziała szefowa KE, Ursula von der Leyen, kolejne uproszczenia są już” w drodze”.

Omnibus I odsunie w czasie obowiązkowe raportowanie ESG i odciąży MŚP

Przyjęty przez KE pakiet uproszczeń zakłada klika kluczowych zmian:

  • Przesunięcie o dwa lata (do 2028 r.) wymogów sprawozdawczych dla firm obecnie objętych zakresem dyrektywy CSRD, które są zobowiązane do raportowania od 2026 r. lub 2027 r.
  • O 80% zostanie zredukowana liczba podmiotów objętych obowiązkiem raportowania informacjo o zrównoważonym rozwoju.
  • Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju będzie obowiązkowa jedynie dla dużych podmiotów zatrudniających powyżej 1000 pracowników oraz osiągających sumę bilansową powyżej 25 mln EUR lub przychody netto powyżej 50 mln EUR.
  • Dzięki ograniczeniom informacji raportowanych w łańcuchu wartości wymogi dot. sprawozdawczości ESG nałożone na największe przedsiębiorstwa nie obciążą małych podmiotów.

Zmniejszenie obciążeń dla MŚP polegać ma również na redukcji częstotliwości ocen okresowych i monitorowania partnerów z interwałów rocznych do pięcioletnich. W razie uzasadnionej potrzeby podmiot zobowiązany do raportowania ESG będzie mógł jednak wykonać ocenę doraźną.

Co ważne, Omnibus I podtrzymuje możliwość dobrowolnego raportowania ESG dla podmiotów, które w przyszłości zostaną objęte zakresem obowiązywania dyrektywy CSRD. W ten sposób KE chce zapewnić firmom dostęp do zrównoważonego finansowania, którego pozyskanie w wielu przypadkach wiąże się z koniecznością przedstawiania sprawozdawczości niefinansowej.

Co to jest ESG? Poznaj najprostszą definicję

Ograniczenie i uproszczenie jako kluczowe założenia pakietu Omnibus I

Oprócz zawężenia grona podmiotów objętych skutkami dyrektywy CSRD, Komisja Europejska zamierza również zredukować koszty związane z przygotowaniem raportów ESG. Omnibus I obiecuje przedsiębiorcom ograniczenia w wydatkach związanych z atestacją sprawozdawczości ESG. Wszystko to dzięki rezygnacji z atestacji na poziomie wystarczającej pewności (ang. reasonable assurance). Zamiast niej wymagana będzie jedynie atestacja na poziomie ograniczonej pewności (ang. limited assurance).

W pakiecie Omnibus zalazły się też informacje o uproszczeniu standardów ESRS poprzez zmniejszenie ilości ujawnianych danych ESG. Co więcej, KE zapowiedziała, że nie zostaną przyjęte też tzw. standardy sektorowe, czyli zestawy wytycznych uwzględniających specyfikę poszczególnych branż. Przedsiębiorcy zyskają również możliwość raportowania działań, które są częściowo zgodne z taksonomią UE. Takie podejście ma wspierać stopniową transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Co jeszcze zmieni się po wprowadzeniu Omnibusa?

  • Niebagatelnemu uproszczeniu ulegną szablony raportowania. Omnibus I zapowiada redukcję ich ilości o aż 70%.
  • Z mechanizmu CBAM (tzw. podatku węglowego) i obowiązku cokwartalnego raportowania wyłączeni zostaną mali importerzy. Dla pozostałych importerów mechanizm zostanie uproszczony.

UE obiera kurs na cele w zakresie konkurencyjności i klimatu

Zaproponowany przez KE pakiet uproszczeń Omnibus I stanowi niejako kompromis pomiędzy celami klimatycznymi a gospodarczymi, które zamierza osiągnąć Wspólnota. Poluzowanie rygorów raportowania i polityki klimatycznej jest odpowiedzią na obecną sytuację ekonomiczno-polityczną, która wymaga stworzenia warunków do bardziej dynamicznego rozwoju gospodarczego. Zaproponowany kierunek zmian będzie zapewne skutkował stworzeniem bardziej przyjaznego otoczenia biznesowego które pomoże przedsiębiorstwom w UE rozwijać się, wprowadzać innowacje i tworzyć kolejne miejsca pracy.

Za serią uproszczeń i odciążeń idą też zachęty finansowe. Komisja zaproponowała wprowadzenie serii poprawek, których celem jest umożliwienie szerszego wykorzystania m.in. unijnych programów inwestycyjnych InvestEU i EFIS. Oczekuje się, że umożliwi to uruchomienie około 50 miliardów euro w postaci dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych, ułatwi państwom członkowskim wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw oraz uprości wymogi administracyjne, które dotąd były sporym obciążeniem szczególnie dla sektora MŚP.

Szczegółowy zakres pakietu Omnibus I znajduje się na stronie Komisji Europejskiej (eng.).

Udostępnij przez: