fot. Mateusz Woźniak, MuFo

Czy odpady mogą być tematem fotografii? Współpraca MUFO x Interzero

Unikamy ich, bo nie przepadamy za ich widokiem. Jednocześnie na co dzień sporo ich produkujemy. Choćbyśmy schowali je bardzo głęboko, odpady dają o sobie znać. Czy odpady mogą być tematem fotografii? W jaki sposób opowiadać o radzeniu sobie z odpadami w sposób mądry, odpowiedzialny i interesujący?

Interzero łączy siły z Muzeum Fotografii w Krakowie, by opowiedzieć o idei gospodarki obiegu zamkniętego i wyzwaniach z nią związanych. Przy tej okazji wykonamy zdjęcia sprawdzające możliwości fotografii, jako wizualnego sposobu opowiadania o problemach współczesnego świata i uwrażliwiania na kwestie środowiskowe.

Odbiorców naszego projektu zaprosimy do pracy warsztatowej oraz interpretacyjnej, a efekty wszystkich spotkań zaprezentujemy w publikacji, która będzie również możliwa do wykorzystania jako narzędzie przez osoby edukujące.

Publikacja dostępna będzie wraz z początkiem 2024 roku na stronach:

Strona główna – Muzeum Fotografii w Krakowie (mufo.krakow.pl)

Interzero – Interzero Polska

Strona główna – Eko Bez Kantów (ekobezkantow.pl)

Spotkania oraz warsztaty poprowadzą:

Krzysztof Story – reporter „Tygodnika Powszechnego”. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą. Wraz z Wojciechem Jagielskim prowadzi podcast Jagielski Story o wydarzeniach międzynarodowych. Piękno przyrody przedkłada nad każde inne. Wspina się, podróżuje i kolekcjonuje zdjęcia napisów na murach. Autor książki “Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem”. Zdjęcia i teksty publikuje też na www.krzysztofstory.pl

dr Rafał Siderski – artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych. W 2019 roku wydał książkę „Wyjedź Zostań” która została wyróżniona w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku 2019. We wrześniu 2021 r. wraz z Małgorzatą Lebdą odbył literacko-wizualno-poetycką przygodę „Czytanie wody: Wisła” z której materiały były na bieżąco publikowane w Magazynie Pismo. W sierpniu 2022 r. z zebranego wtedy materiału powstała wystawa „Przepływ(y)” będącą wizualno-literacką interpretacją relacji z rzeką podczas tamtej przygody. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”. Brał udział w licznych wystawach w Polsce (m.in. w Białymstoku, Rybniku, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach) i za granicą (m.in. w Niemczech, Czechach, Białorusi, Włoszech, Litwie i Japonii). Jego prace otrzymały szereg nagród i wyróżnień, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Kultura w sieci). Od 2023 asystent na wydziale Fotografia i kreacja przekazu wizualnego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Monika Krysztofińska – kulturoznawczyni, projekt managerka z doświadczeniem w realizowaniu edukacji alternatywnej. Twórczyni programów edukacyjnych, warsztatów, wykładów, wystaw dla dzieci i dorosłych. Inicjatorka projektów skupionych na zrównoważonym rozwoju w instytucjach kultury i firmach prywatnych. Zbieraczka informacji o technologii, ekologii cyfrowej, psychologii, komunikacji, sztuce. W Interzero członkini Zespołu Edukacji Ekologicznej. Działa na styku sektorów.

Zapraszamy do śledzenia naszej współpracy i zapoznania się ze szczegółami projektu:

Muzeum Fotografii w Krakowie – wydarzenia (mufo.krakow.pl)

Facebook

Interzero Polska: Moja firma | LinkedIn

Facebook

fot. Mirosław Żak, MuFo

Udostępnij przez: