18 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Baterii

Większość z nas ma w domu przynajmniej jedno urządzenie zasilane bateriami. To rozwiązanie pomagające od lat zmniejszać zużycie energii i obniżać rachunki. Jednak ma to też swoje wady. Baterie są szkodliwe dla naszej planety i po ich wyczerpaniu stają się odpadami niebezpiecznymi. Zawierają wiele szkodliwych substancji, które mogą zatruć wody i grunty. Jedna mała guzikowa bateria potrafi skazić metr sześcienny środowiska naturalnego!
Jak celebrować ten dzień? Warto zastanowić się, czy w naszych domach nie leżą gdzieś przedmioty ze zużytymi bateriami, które powinniśmy zutylizować. Sprawdźmy, czy posiadane akumulatory są dalej sprawne. Zastanówmy się, czy nie kupujemy za dużo jednorazowych baterii, zamiast akumulatorów umożliwiających wielokrotne ładowanie.
Przy okazji tego święta przypominamy również, że baterii nie wyrzucamy do odpadów zmieszanych, ale do dedykowanych pojemników lub do PSZOKu. Oddając zużyte baterie do przeznaczonych w tym celu punktów zbiórki, chronimy środowisko naturalne.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej animacji wyjaśniającej, dlaczego recykling baterii powinien być ważny dla każdego z nas: https://www.youtube.com/watch?v=mJ1eXo2KUbo&t
Udostępnij przez: