Jak kształtuje się przyszłość gospodarki odpadami? Czy utoniemy w tsunami odpadowym?

Pewne jest, że przyszłość gospodarki odpadami będzie kształtowana poprzez wiele czynników, w tym zmiany technologiczne, zmiany w kulturze konsumenckiej, przepisy regulacyjne i wzrost świadomości ekologicznej.

Gospodarka bez odpadów to nie tylko wizja przyszłości, ale przede wszystkim koncepcja ochrony środowiska, oparta na innowacyjnych rozwiązaniach ekologicznych i ekonomicznych. Ta filozofia jest ściśle związana z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Jej realizacja wymaga przekształcenia całego procesu produkcji oraz rozbudowy systemu gospodarki odpadami opartego na wszechstronnej edukacji. Konieczne jest podejmowanie działań w wielu obszarach, takich jak ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów, promowanie świadomej konsumpcji oraz zwiększanie odzysku i recyklingu surowców.

Już teraz rosną wymagane poziomy recyklingu. Wybrane jednorazowe produkty plastikowe znikają z europejskiego rynku. Zgodnie z planem, recyklat będzie obligatoryjnie stosowany w niektórych opakowaniach. Wszystko za sprawą europejskich regulacji. W tej nowej architekturze gospodarki cyrkularnej nadal brakuje jednego ważnego komponentu, którym jest Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta.

O tym, jak nie utonąć w gąszczu nowych przepisów prawnych, które przygotowują nam polscy i unijni specjaliści, mówiono w panelu „Tsunami odpadowe, jak nie utonąć w opakowaniach”, który odbył się w 12 października podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). W panelu udział wzięli:

Anna Grom, prezes zarządu, Interzero Polska oraz Interzero Circular Solutions Europe
dr Katarzyna Baranska, szefowa zespołu dekarbonizacji, partner w kancelarii Osborne Clarke
Joanna Leoniewska-Gogola, MBA, zastępczyni dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju i ekonomii, Deloitte
Piotr Romańczuk, dyrektor ds. ochrony środowiska, Grupa Maspex
Robert Szyman, dyrektor generalny, Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Jako Interzero staramy się stale dyskutować z przedstawicielami biznesu o wyzwaniach w zmieniającym się świecie oraz wspólnie kształtować przyszłość zależną od nas.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a panelistom za inspirującą dyskusję. Do zobaczenia na EFNI 2023!

Udostępnij przez: