Interzero na VIII Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach

Paweł Lesiak, Wiceprezes Zarządu Interzero był panelistą podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Mikołajkach w dniach 6-7 marca 2023 r. W rozmowie z jego udziałem pt. „Przyszłość gospodarki odpadami. Jak zmaksymalizować efekty?” wzięli udział:

Bogusław Fijas – Wójt gminy Ostróda,

Krzysztof Karolczyk – Manager ds. Rozwoju Projektów Fortum Power and Heat Polska

Bartosz Sierżęga – Dyrektor, Agencja Wspierania Ochrony Środowiska

Szymon Sikorski – Pełnomocnik, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Moderatorem panelu był Jeremi Jędrzejkowski – Redaktor Zarządzający, Rzeczpospolita Polska

W trakcie debaty poruszono zagadnienia związane z systemem gospodarki odpadami komunalnymi, w tym m.in. kwestii stale rosnących kosztów segregacji śmieci i powstawania spalarni odpadów w miastach. W opinii Interzero ROP nie jest dla samorządów kompleksowym rozwiązaniem problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów. Finansowanie w ramach ROP odpadów opakowaniowych dotyczyć będzie jedynie około 30% wszystkich odpadów wytwarzanych w gminach. Lepszym wyjściem jest zaangażowanie do współpracy podmiotów komercyjnych. Wymaga to jednak stabilniejszych przepisów prawnych, które umożliwią rozwój takiej współpracy.

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było „Nowa solidarność dla nowej epoki”. Europejski Kongres Samorządowy jest platformą i miejscem wymiany myśli poglądów z samorządowcami, administracją krajową, organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami biznesu. Jako Interzero chętnie dzielimy się wiedzą z osobami, które mają realny wpływ na rozwój polskiej gospodarki odpadowej.

Udostępnij przez: