32 mln ton w gospodarstwach domowych i 60 mln ton ogółem – tyle żywności marnuje się w UE

Z okazji obchodzonego 29 września każdego roku Międzynarodowego Dnia Świadomości o Marnowaniu Żywności, Eurostat przedstawił dane za 2022 r. dotyczące skali marnowania żywności w krajach UE. Przy okazji obchodzonego 16 października Światowego Dnia Żywności przedstawiamy poniżej dane.

72 kg na mieszkańca – tyle żywności zmarnowaliśmy w domach w 2022 r.

Marnowanie żywności jest jednym z największych globalnych problemów, który dotyka nie tylko sfery ekonomicznej, ale też ekologicznej i etycznej. Z niedawno opublikowanych danych Eurostatu wynika, że w 2022 r. w państwach członkowskich UE wytworzono aż 59,2 mln ton odpadów żywnościowych. Aż 54% tych odpadów, czyli 32 mln ton, zmarnowano w gospodarstwach domowych. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że każdy mieszkaniec UE wyrzucił aż 72 kg żywności. Jeśli przełożymy te liczby na przeciętne 5-osobowe gospodarstwo domowe to okaże się, że w całym 2022 r. jego mieszkańcy zmarnowali aż 360 kg żywności, czyli niemal 1 kg dziennie. Pamiętajmy, że mowa tu jedynie o jedzeniu z domowych lodówek i szafek!

Obowiązek sprawozdawczy jako element strategii ograniczania marnowania żywności

Przedstawione w komunikacie Eurostatu dane pochodzą ze sprawozdań państw członkowskich UE przygotowywanych zgodnie z metodologią zdefiniowaną w decyzji KE 2019/1597 z 3 maja 2019 r. Na mocy dyrektywy ramowej w sprawie odpadów (2008/98/WE), każde z państw zobligowane jest do przedstawienia rocznego sprawozdania w zakresie pomiarów marnowania żywności. Rok 2022 był trzecim, w którym sprawozdania przygotowano zgodnie ze wspomnianą metodologią.

Przypomnijmy, że w 2020 r., czyli w pierwszym roku sprawozdawczym, wytworzono łącznie niemal 57 mln ton odpadów żywnościowych, czyli 127 kg w przeliczeniu na mieszkańca. W roku 2021 było to odpowiednio 58,4 mln ton i ok. 131 kg na przeciętnego mieszkańca państw członkowskich. Co istotne, wszystkie przytoczone dane zebrano w okresie pandemii Covid-19, która miała znaczący wpływ na działalność sektorów produkcji oraz przetwórstwa żywności,

Jak poinformował Eurostat:

Nadal badany jest wpływ, jaki na obie branże mogło wywrzeć zakończenie lockdownów związanych z pandemią Covid-19.

Gdzie marnuje się najwięcej żywności?

Wśród podmiotów odpowiedzialnych za wytwarzanie odpadów żywnościowych zdecydowanie dominują wspomniane już gospodarstwa domowe. Na kolejnych miejscach znaleźli się:

  • wytwórcy produktów żywnościowych i napojów – 19%, czyli ponad 11 mln ton,
  • branża gastronomiczna – 11%, czyli poniżej 7 mln ton,
  • sektor produkcji pierwotnej (rolnictwo) – 8%, czyli prawie 5 mln ton,
  • sprzedawcy detaliczni i inni dystrybutorzy – 8%, czyli niespełna 5 mln ton.

Należy podkreślić, że przedsiębiorcy wytwarzający odpady żywnościowe coraz częściej korzystają z profesjonalnych maszyn kompostujących, które umożliwiają przetworzenie tych odpadów w pre-kompost.

Oprócz danych dla całej UE, dysponujemy też danymi za 2022 r. dla poszczególnych krajów, w tym dla Polski. Łącznie w naszym kraju wytworzono ponad 4,5 mln odpadów żywnościowych, z czego:

  • ponad 2,5 mln ton w gospodarstwach domowych,
  • 720 tys. ton w sektorze produkcji pierwotnej,
  • 550 tys. ton w przedsiębiorstwach przetwórczych,
  • 470 tys. ton w punktach sprzedaży detalicznej,
  • 260 tys. ton w gastronomii.

Wspomniana już ilość 4,5 mln ton odpadów żywnościowych plasuje nas na niechlubnym 4. miejscu wśród państw Wspólnoty. W przeliczeniu na mieszkańca jest to ok. 119 kg zmarnowanej żywności. Z tym wynikiem zajmujemy natomiast 16. miejsce w całej UE.

W ofercie ekourządzeń Interzero znajduje się też mały kompostownik elektryczny Oklin przeznaczony dla gospodarstw domowych, który pomaga zmniejszyć skalę marnowania żywności tworząc kompost z odpadów kuchennych.

Sprawdź też, jak segregować odpady bio.

Obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych

Zgodnie z polskim prawem, każdy przedsiębiorca wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, ma obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Celem tych kampanii jest informowanie i edukowanie konsumentów. Co więcej, przedsiębiorcy są zobligowani do przeznaczenia przynajmniej 2% sumy wartości opakowań wprowadzonych do obrotu w poprzednim roku na działania edukacyjne. Interzero, jako lider w zakresie gospodarki odpadami i recyklingu, nie tylko realizuje te obowiązki, ale także wychodzi naprzeciw potrzebom rynku, oferując szeroką gamę usług edukacyjnych. Akcja Frakcja to tylko jeden z wielu projektów, które Interzero prowadzi, aby budować świadomość ekologiczną w społeczeństwie.

Źródła:

  1. Eurostat, Food waste and food waste prevention – estimates, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Food_waste_and_food_waste_prevention_-_estimates#In_the_supply_and_consumption_sectors.2C_food_waste_generation_may_represent_10.25_of_food_supplied_in_the_EU
  2. Eurostat, Food waste per capita in the EU remained stable in 2021, https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20230929-2
  3. Eurostat, Food waste: 127 kg per inhabitant in the EU in 2020, https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20220925-2
  4. European Foods Bank Federation, First EU-wide monitoring of food waste: 127 kg per inhabitant in the EU in 2020, https://www.eurofoodbank.org/first-eu-wide-monitoring-of-food-waste/
Udostępnij przez: