e papierosy elektryki zakazane interzero

Czy wiesz, że e-papierosy wkrótce mogą zostać zakazane?

Według badania przeprowadzonego przez Instytut Planowania i Analiz Gospodarczych (IPAG) dotyczącego sprzedaży e-papierosów, w Polsce w roku 2023 sprzedano ponad 100 milionów jednorazowych e-papierosów. Jednocześnie, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie „The Lancet”, e-papierosy stanowią coraz większe wyzwanie dla naszego środowiska. Pierwszym problemem jest generacja znacznej ilości plastiku, zwłaszcza w przypadku wkładów, które przeznaczone są do jednorazowego użytku i wykonane są z trudno rozkładających się tworzyw sztucznych.

Drugim problemem są elektrośmieci. Badania przeprowadzone przez organizację Material Focus wykazały, że tylko w Wielkiej Brytanii każdego tygodnia na wysypisko trafia 1,3 mln takich urządzeń, mimo że powinny one być oddawane do punktów zbiórki elektroodpadów. Niewłaściwa utylizacja baterii i innych komponentów może prowadzić do pożarów i zanieczyszczeń środowiska.

Nikotyna również stanowi problem, nie tylko ze względu na uzależnienie, ale również dlatego, że w niektórych krajach uznawana jest za odpad niebezpieczny. W związku z tym pojemniki plastikowe, w których przechowywane są liquidy i wkłady do e-papierosów, nie mogą być poddawane recyklingowi.

Z końcem stycznia brytyjski rząd ogłosił plan wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, co będzie mieć pozytywny skutek nie tylko na ekologię, a też na zdrowie całego społeczeństwa. Polski Wiceminister zdrowia w zeszłym tygodniu również poinformował, że rozważana jest możliwość całkowitego zakazu sprzedaży e-papierosów.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/e-papierosy-najbardziej-szkodliwym-dla-srodowiska-produktem-jaki-kiedykolwiek-powstal, https://next.gazeta.pl/next/7,151003,30672748,bedzie-calkowity-zakaz-sprzedazy-e-papierosow-resort-zdrowia.html.

Udostępnij przez: