Czy wiesz, że dwa polskie miasta znalazły się w rankingu miast przyjaznych dla klimatu i środowiska? 

Coraz więcej podróżnych na całym świecie przykłada wagę do odwiedzania miejsc, dla których jest ważny zrównoważony rozwój. Global Destination Sustainability Movement co roku ocenia miasta pod kątem ich przyjazności dla środowiska. Ocena obejmuje cztery główne obszary: efektywność środowiskową, która uwzględnia politykę transportu publicznego, emisję dwutlenku węgla i korzystanie z odnawialnych źródeł energii; efektywność społeczną, obejmującą aspekty takie jak bezpieczeństwo osobiste, zdrowie i dobre samopoczucie; sposób zarządzania; oraz zrównoważony rozwój dostawców usług turystycznych, takich jak lotniska, hotele i restauracje w danym mieście.

W 2023 roku grupa rozszerzyła swoją listę o 100 miast na całym świecie. W rankingu 20 najlepszych destynacji Dania zajęła czołowe miejsce, z pięcioma miastami w pierwszej dwudziestce. Szwecja również zdobyła trzy miejsca w tym zestawieniu. Po raz siódmy z rzędu najbardziej zrównoważonym miastem okazał się szwedzki Göteborg, które znajduje się na archipelagu. Miasto aktywnie zaangażowało się w politykę ochrony środowiska. Jednym z ambitnych projektów jest Gothenburg Green City Zone, mający na celu całkowite wyeliminowanie emisji w tej strefie do 2030 roku dzięki nowoczesnym środkom transportu i infrastrukturze. Lotnisko w Göteborgu posiada najwyższy certyfikat Airport Carbon Accreditation, a jego autobus wahadłowy jest zasilany olejem rzepakowym. Południowe wyspy miasta są całkowicie wolne od pojazdów, a dojechać do nich można wyłącznie środkami komunikacji publicznej. Z wynikiem 94,64% ze 100%, Göteborg jest uznawane za jedno z najbardziej ekologicznych miast na świecie.

W Polsce najwyżej ocenione zostały Kraków (43% ze 100%) oraz Gdańsk (29% ze 100%). Kraków skupia się na poprawie jakości powietrza, rozwijaniu mobilności miejskiej, efektywności energetycznej budynków, jakości terenów zielonych oraz zwiększaniu ich dostępności oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej i klimatycznej mieszkańców. W Gdańsku władze miejskie koncentrują się na eliminowaniu zużycia plastiku, promowaniu lokalnej kultury oraz tworzeniu alternatywnych i atrakcyjnych miejsc turystycznych na zrewitalizowanych obszarach.

Źródło: (1)

Udostępnij przez: