Czy wiesz, że amerykański startup przekształca butelki w ekologiczny piasek?

Czy wiesz, że amerykański startup przekształca butelki w ekologiczny piasek?

Problem braku piasku jako surowca naturalnego jest bardzo duży. Zgodnie ze statystyką zapotrzebowanie na piasek wynosi ok. 30-50 miliardów ton rocznie. I chociaż ten materiał jest odnawialny, to nie w takiej ilości, jakiej potrzebujemy obecnie. Właśnie dlatego startup Glass Half Full zajął się takim ważnym tematem jak recykling piasku ze szkła.

Nawet jedna szklana butelka, wyrzucona do miejskiego kosza na śmieci, przyczyni się do tego, że jej zawartość trafi na wysypisko śmieci, gdzie nigdy się nie rozłoży. Rocznie Nowy Orlean wydaje miliony dolarów na składowanie śmieci na wysypiskach, a także na import piasku.

Franziska Trautmann, która jest założycielką i CEO Glass Half Full, powiedziała, że po zebraniu i posortowaniu piwnych butelek szkło jest przetwarzane poprzez sproszkowanie go za pomocą kruszarek młotkowych w lokalnym zakładzie przy Louisa St. Pokruszony produkt później jest przesiewany, aby usunąć etykiety i posortować na granulat różnej wielkości. Finalnie otrzymujemy produkty piaskowe – od super miękkiego, przypominającego piasek na ciepłej plaży po gruby szklany żwir.

Piasek i stłuczka mogą być przeznaczone do niezliczonych zastosowań. Od odbudowywania linii brzegowej i pomocy w przypadku katastrof po podłogi i nowe produkty szklane.

W ciągu 2 lat w Nowym Orleanie zebrano 4 mln butelek. W ten sposób szklane „odpady” są przekształcane w zasoby, które faktycznie przynoszą korzyści społeczności.

Źródło: https://glasshalffull.co/.

Udostępnij przez: