Dzień Opakowań ustanowiony został w 2007 r. przez Polską Izbę Opakowań. Jego celem było upowszechnienie wiedzy o różnych rodzajach opakowań oraz podkreślenie ich roli nie tylko w codziennym życiu, ale też w gospodarce. Poświęćmy więc chwilę na podsumowanie najważniejszych zmian, które w minionym roku zaszły w branży opakowaniowej i nie tylko.
Implementacja dyrektywy SUP
Przyjęta w 2019 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywa SUP) doczekała się implementacji w Polsce dopiero w 2023 r. Począwszy od maja 2023 r. w życie wchodziły kolejne obowiązki, których skutki odczuli nie tylko producenci opakowań, ale też konsumenci:
- 24 maja 2023 r. zakazano wprowadzania na rynek 9 kategorii produktów i opakowań z tworzyw sztucznych i wprowadzono obowiązek oznakowania produktów jednorazowego użytku zawierających plastik,
- 1 stycznia 2024 r. wprowadzono opłaty w wysokości 0,25 zł/szt. za jednorazowe kubki i opakowania na jedzenie na wynos i
- 1 lipca 2024 r. zobowiązano przedsiębiorców do zapewnienia wielorazowych alternatyw dla jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Jeszcze przed wejściem w życie tych zmian Interzero zaczęło oferować klientom usługę Made4Loop, czyli system depozytowy opakowań wielokrotnego użytku,
- od 1 lipca 2024 r. wprowadzono też obowiązek przytwierdzania nakrętek na stałe do butelek lub kartonów.
Kształtowanie się systemu kaucyjnego w Polsce
W sierpniu 2023 r. weszła w życie ustawa nakreślająca prawne ramy funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce. Od tej pory rozpoczęły się wielotorowe prace nad wdrożeniem systemu w naszym kraju, które swym zasięgiem objęły m.in. tworzenie kolejnych podmiotów reprezentujących, ustalenie wysokości kaucji za poszczególne rodzaje opakowań na napoje, wdrażanie systemów zbiórki, logistyki, a także rozliczania kaucji oraz popularyzację i montaż .
W branży opakowaniowej i rozlewniczej co i rusz pojawiały się dyskusje dotyczące konieczności wprowadzenia zmian w systemie jeszcze przed jego startem. Ich efektem było m.in. opóźnienie objęcia systemem kaucyjnym szklanych butelek wielorazowego użytku oraz wyłączenie z systemu butelek po mleku i innych produktach mlecznych.
W Interzero również odliczaliśmy dni do startu systemu kaucyjnego. Aby nadal móc dostarczać naszym klientom kompleksowe rozwiązania w zakresie gospodarki odpadowej, podjęliśmy współpracę z producentem butelkomatów – marką Sielaff, stając się jej wyłącznym przedstawicielem w Polsce. Rozbudowaliśmy też portfolio naszych usług o kompleksową obsługę systemów kaucyjnych skierowaną do retailerów, wprowadzających oraz do podmiotów reprezentujących.
Konferencja Środowiskowa Interzero 2024, czyli spojrzenie w przyszłość branży opakowaniowej w Polsce
Coroczna Konferencja Środowiskowa organizowana przez Interzero to świetna okazja do podsumowania minionego roku, ale też do przygotowania się na przyszłość, jaką ustawodawca zgotował całej branży opakowaniowej.
Już w dniach 18-20 września 2024 r. w sopockim Sheratonie porozmawiamy m.in. o ostatnich przygotowaniach do wdrożenia systemu kaucyjnego, innowacyjnych cyrkularnych rozwiązaniach w biznesie oraz o rozporządzeniu opakowaniowym PPWR, które niedługo może wywrócić funkcjonowanie branży opakowaniowej do góry nogami. Drugiego dnia Konferencji wysłuchamy dyskusji o kosztach wdrożenia PPWR oraz o największych wyzwaniach w zakresie projektowania, produkcji i recyklingu opakowań. Reprezentantem Interzero będzie Wiceprezes Zarządu Paweł Lesiak, który podzieli się m.in. doświadczeniami zdobytymi podczas projektowania ekologicznych opakowań dla klientów Interzero w ramach usługi Made4Circle.
Pełną agendę Konferencji Środowiskowej Interzero 2024 oraz link do rejestracji znajdziesz stronie wydarzenia.