konferencja środowiskowa prowadząca

Podsumowanie Konferencji Środowiskowej 2025

W dniach 3-4 czerwca 2025 r. miała miejsce Konferencja Środowiskowa Interzero – najbardziej wyczekiwane wydarzenie w branży recyklingu i ochrony środowiska. XII edycja Konferencji obfitowała w inspirujące prelekcje i merytoryczne debaty, podczas których zaproszeni goście poruszali  tematy zmian legislacyjnych, najgorętszych trendów środowiskowych oraz całej przyszłości gospodarki odpadami.

19 prelekcji, 3 gorące debaty i 32 ekspertów na scenie KŚ2025

Tegoroczna Konferencja Środowiskowa Interzero odbyła się w Hotelu Warszawianka w pobliżu Serocka. Organizatorem wydarzenia była firma Interzero – czołowy dostawca usług środowiskowych i rozwiązań cyrkularnych dla firm każdej wielkości, a partnerami Konferencji zostali Bank Millennium oraz Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOIRO).

Jak co roku, Konferencja Środowiskowa Interzero zgromadziła znakomite grono gości – każdego dnia udział w wykładach i debatach brało niemal 200 specjalistów działających w obszarze ochrony środowiska, co stwarzało jedyną w swoim rodzaju okazję do networkingu i rozwijania sieci kontaktów biznesowych.

Podczas dwudniowego wydarzenia zaplanowano 3 panele dyskusyjne oraz 19 prelekcji ekspertów środowiskowych, ekoedukatorów, reprezentantów biznesu oraz przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Moderatorką wydarzenia była Kamila Kalińczak – dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz twórczyni edukacyjnej gry ĄĘ. W rolę moderatora paneli dyskusyjnych wcielił się Jakub Pawłowski, dziennikarz i publicysta, znany chociażby z serii videocastów „Eko Bez Kantów” realizowanych jako jeden z elementów publicznej kampanii edukacyjnej Interzero o tej samej nazwie.

Kierunek GOZ – cyrkularność w biznesie tematem przewodnim większości sesji

Tematyka prelekcji czerwcowej Konferencji Środowiskowej oscylowała wokół jednego z najmocniejszych trendów społecznych i biznesowych – gospodarki obiegu zamkniętego. Kolejne wykłady pozwalały uczestnikom spojrzeć na zagadnienie cyrkularności z kilku kluczowych perspektyw: legislacyjnej, branżowej oraz konsumenckiej.

konferencja środowiskowa Agata Ryś

O unijnej i rządowej wizji GOZu opowiadał Paweł Sosnowski, Pełnomocnik Zarządu Interzero ds. Regulacji Środowiskowych, który w swoich wystąpieniach poruszył tematykę nowego rozporządzenia bateryjnego oraz kontrowersyjnego i szeroko komentowanego projektu ustawy o ROP. Wyzwania branży opakowaniowej w kontekście PPWR omówił Konrad Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań. Klamrą łączącą wszystkie te obszary było wystąpienie Wiceprezesa Zarządu Interzero, Pawła Lesiaka, który rzucił nowe światło na wpływ wspomnianych legislacji na biznes i działalność polskich firm.

Niezwykle ciekawą perspektywę konsumenta przedstawiły Urszula Kozłowska, Konsultantka ds. strategii komunikacji i edukatorka marketingowa oraz Aga Wilke-Trochymiak, Senior UX Researcherka z Allegro. Urszula Kozłowska w przystępny i przejrzysty sposób pokazała, jak przedsiębiorcy mogą angażować swoich klientów w eko-akcje i dawać im rzeczywiste poczucie sprawczości. Aga Wilke-Trochymiak opowiedziała natomiast, jakie opakowania preferują klienci Allegro oraz omówiła bariery zniechęcające konsumentów do zmiany nawyków na bardziej eko. Przedstawiła też działania, które firma wdrożyła, by odpowiedzieć na wspomniane preferencje i rozterki.

Na Konferencji Środowiskowej 2025 nie zabrakło też inspiracji i insightów od innych przedstawicieli biznesu – o cyrkularnych rozwiązaniach wykorzystywanych w swoich firmach opowiedzieli m.in.  Tomasz Kurpiewski z McDonald’s Polska, Marcin Jakubiak z Decathlon, Tomasz Patyra ze Stora Enso oraz Ireneusz Janiczek z SodaStream.

ROP, SUP i recykling tekstyliów krytycznym okiem ekspertów

Uzupełnieniem prelekcji wygłoszonych podczas Konferencji Środowiskowej Interzero były eksperckie debaty, podczas których zaproszeni goście dyskutowali o najbardziej palących problemach i wyzwaniach branży środowiskowej. W pierwszym dniu wydarzenia odbył się panel „Współczesne wyzwania w recyklingu tekstyliów: Jak branża może skutecznie zamknąć obieg materiałów?”. Wstępem do debaty było wystąpienie Agnieszki Oleksyn-Wajdy z Uczelni Łazarskiego, która opowiedziała, jak selektywna zbiórka i odpowiedzialność producentów mogą odmienić branżę tekstylną.

konferencja środowiskowa Paweł Lesiak

Na drugi dzień Konferencji zaplanowano 2 debaty:

  • Zrównoważone opakowania to zarówno zysk dla środowiska, jak i wyzwanie dla przedsiębiorców. Jak pogodzić ROP i PPWR?
  • SUP w praktyce: Jak ograniczyć jednorazowe tworzywa sztuczne i nie stracić na konkurencyjności?

Tematyka pierwszego z paneli dyskusyjnych zbiegła się w czasie z momentem wprowadzenia do prac legislacyjnych rządu projektu ustawy o ROP. 2 czerwca Rada Ministrów poinformowała o nadaniu projektowi numeru UC100, a już 4 czerwca eksperci: Marta Szymborska z GS1 Polska, Paweł Lesiak z Interzero, Piotr Mazurek z Konfederacji Lewiatan, Dariusz Lizak z Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy” oraz Maciej Radzki z Banku Millennium debatowali o zaproponowanych przez rząd rozwiązaniach w zakresie ROP oraz o sposobach na pogodzenie ich z przepisami rozporządzenia PPWR. Zebrani na scenie eksperci zgodnie stwierdzili, że obecny projekt ROP-u nie spełnia oczekiwań przedsiębiorców ani nie gwarantuje korzyści dla środowiska. Co więcej, przewlekłość procedur legislacyjnych, niepewność prawa i wątpliwa jakość stanowionych przepisów są hamulcem dla nowych inwestycji oraz dla budowania przewagi konkurencyjnej polskich firm.

W podobnym tonie utrzymana była druga z debat, podczas której eksperci omawiali skutki wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy SUP. O możliwościach ograniczenia jednorazówek bez spadku konkurencyjności rozmawiali Jakub Zieliński z Orlen S.A., Ewelina Tokarska z Eko Myjnia Operator, dr Daniel Kiewra z FOB, Jacek Kuś ze Sfinks Polska S.A., Paula Dudek z Tedmark oraz Zbigniew Skowronek z Interzero. Zdaniem ekspertów polski SUP okazał się niewypałem – nie dość, że nie zmotywował przedsiębiorców ani konsumentów do ograniczenia plastiku, to jeszcze przez brak precyzji i szerokie możliwości interpretacyjne stworzył pole do nadużyć.

Poza sceną Konferencji Środowiskowej 2025 – wydarzenia towarzyszące i atrakcje dla uczestników

Wydarzenia związane z Konferencją Środowiskową Interzero 2025 miały miejsce nie tylko na scenie, ale też poza nią. Na uczestników wydarzenia czekały stoiska SodaStream, Banku Millenium, ekourządzeń Interzero, kolorystki oraz Zespołu Edukacji Ekologicznej Interzero.

konferencja środowiskowa bine
  • Przedstawiciele SodaStream prezentowali system saturatorów do wody gazowanej i opowiadali o filozofii marki oraz jej rozwoju w duchu GOZ i zero waste.
  • Doradcy Banku Millennium przedstawiali zainteresowanym możliwości finansowania zielonych projektów i inwestycji.
  • Uczestnicy Konferencji mogli przetestować nowoczesne butelkomaty Sielaff, których oficjalnym dystrybutorem na terenie Polski jest Interzero. W strefie ekourządzeń do testów udostępniono też inteligentny kosz samosortujący Bin-e, solarny kosz kompaktujący PEL oraz elektryczny kompostownik Oklin GG-02.
  • Zawodowa kolorystka przeprowadzała analizy kolorystyczne i określała typy urody uczestników Konferencji, by pomóc im w dokonywaniu przemyślanych i zawsze trafnych wyborów zakupowych.
  • Zespół Edukacji Ekologicznej Interzero zaprezentował autorskie materiały edukacyjne oraz zorganizował studio nagrań, w którym powstawały kolejne odcinki videocastu Eko bez kantów.

Upływająca pod hasłem GOZu i cyrkularności XII edycja Konferencji Środowiskowej Interzero przeszła już do historii. Na zakończenie organizator zaprosił wszystkich obecnych i nieobecnych w Serocku na kolejne branżowe wydarzenie spod szyldu KŚ, które odbędzie się w 2026 r. Śledź najnowsze informacje o wydarzeniach Interzero >>

Udostępnij przez: