Rekordowy recykling aluminiowych puszek po napojach w Polsce i w całej Europie
Europejska branża recyklingu aluminiowych puszek jest na najlepszej drodze do osiągnięcia 100% cyrkularności w 2050 r. Jak wynika z najnowszych danych w 2022 r. poziom recyklingu tych popularnych opakowań na napoje wyniósł niemal 75%, a ilość odzyskanego aluminium wzrosła o 10 tys. ton. Czy coś może stanąć na drodze do całkowitego zamknięcia obiegu?
Europa zawróciła do obiegu 74,6% aluminiowych puszek
10 lutego 2025 r. ukazał się raport organizacji Metal Packaging Europe i European Aluminium, z którego wynika, że na przestrzeni całego 2022 r. recyklingowi poddano aż 74,6% wprowadzonych na rynek aluminiowych puszek na napoje. W ujęciu procentowym wynik ten oznacza nieznaczny (1%) spadek w porównaniu do roku 2021. Skąd więc wspominany rekord?
Jak czytamy w raporcie w 2022 r. całkowita ilość aluminium odzyskanego z puszek na napoje wyniosła rekordowe 580 tys. ton. W ujęciu rocznym odnotowaliśmy więc wzrost o 10 tys. ton (czyli 1,7%). Wynika on z rosnącej konsumpcji – w 2022 r. na rynek wprowadzono więcej opakowań, a to z kolei spowodowało zwiększenie łącznej masy odpadów opakowaniowych trafiających do strumienia recyklingu. Jednocześnie przy utrzymującym się na stałym poziomie systemie zbiórki i sortowania, odsetek recyklingu (jako udział procentowy) spadł nieznacznie w wyniku większego wzrostu produkcji i konsumpcji puszek[i].
Autorzy raportu bazowali na danych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Jak na tle Europy wypada Polska?
Polska powyżej europejskiej średniej. Ile puszek poddaliśmy recyklingowi?
Recykling puszek napojowych w Polsce od kilku lat pozostaje na stałym, wysokim poziomie. Z danych Fundacji RECAL wynika, że w 2022 r. poziom recyklingu alu-puszek wyniósł aż 80%. Lepiej było tylko w latach 2017-2018 (odpowiednio 81% i 80,5%)[ii].
Polska znajduje się w grupie państw o najwyższym poziomie recyklingu puszek. Wyprzedza nas 11 krajów, spośród których większość ma już sprawnie funkcjonujące systemy kaucyjne. To właśnie w rozwoju systemów depozytowych w kolejnych państwach Europy przedstawiciele Metal Packaging Europe i European Aluminium upatrują szans na dalszy wzrost odsetka zawróconych do obiegu puszek.
Dyrektor ds. opakowań w European Aluminium, Andy Doran, skomentował:
„Utrzymujący się wysoki poziom recyklingu utwierdza nas w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Najnowsze wyniki pokazują również, że to maraton, a nie sprint. Rok 2022 był czasem wdrażania kilku systemów kaucyjnych, a wraz z ich dojrzewaniem wskaźniki recyklingu będą nadal rosły.”
Dyrektor generalna Metal Packaging Europe, Krassimira Kazashka, dodała:
„Z zadowoleniem przyjmujemy najnowsze wyniki i wierzymy, że branża pozostaje na właściwej drodze do osiągnięcia 100% cyrkularności puszek aluminiowych do 2050 roku. […] W związku z niedawnym przyjęciem przez UE rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zachęcamy państwa członkowskie do wdrażania zrównoważonych i skutecznych systemów kaucyjnych, które umożliwią pełną cyrkularność aluminiowych puszek poprzez recykling ‘puszka w puszkę’.”
Wzrost recyklingu aluminium to redukcja obciążeń środowiskowych
Raport Metal Packaging Europe i European Aluminium odnosi się również do korzyści środowiskowych, jakie niesie za sobą recykling odpadów opakowaniowych z aluminium. W 2022 r. przetwarzanie tylko jednego rodzaju odpadu – aluminiowej puszki napojowej – pozwoliło zredukować emisje o 5,4 miliona ton CO₂eq (ekwiwalent dwutlenku węgla). Ilość ta odpowiada rocznej emisji miasta liczącego ponad pół miliona mieszkańców, takiego jak Oslo czy Genua.
Więcej o środowiskowych korzyściach z recyklingu aluminium przeczytasz w artykule: Recykling aluminium – czy można zamknąć obieg w 60 dni?
Źródła:
[1] Metal Packaging Europe i European Aluminium, Record Number of Used Aluminium Beverage Cans Recycled as Industry Drives Toward 100% Circularity by 2050, https://european-aluminium.eu/wp-content/uploads/2025/02/EA-MPE-BevCan-2022-Recycling-Results-Press-Release-10-February-2025.pdf
[2] Recykling, https://recal.pl/recykling/