Sejm 21 listopada przyjął nowelizację ustawy dotyczącej obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. Już w 2026 r. regulacje obejmą małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych. Czy polski biznes jest na to gotowy?
Co nowe regulacje oznaczają dla polskich przedsiębiorstw?
Wprowadzenie obowiązkowego raportowania ESG w Polsce będzie miało istotny wpływ na firmy, które spełniają kryteria określone w unijnej dyrektywie CSRD. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, przedsiębiorstwa te będą zobligowane do corocznego przygotowywania raportów zrównoważonego rozwoju. Raporty te będą musiały spełniać wymogi prawne oraz standardy zamieszczone w rozporządzeniu UE. Dokumentacja ESG zostanie zrównana pod względem formalnym z raportami finansowymi, a jej treść będzie musiała być zatwierdzana przez niezależnych biegłych rewidentów. Niedopełnienie obowiązku sporządzenia raportu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, w tym odpowiedzialnością karną.
Co z firmami, na które nie zostanie nałożony obowiązek raportowania?
Firmy, na które nie zostanie bezpośrednio nałożony obowiązek raportowania ESG również odczują skutki uchwalenia rozporządzenia Unii. Dlaczego? Podejrzewamy, że wiele z nich i tak będzie musiało gromadzić i analizować dane dotyczące wpływu na środowisko. Zapewne będą to niezbędne dokumenty dla kontrahentów lub firm należących do tej samej grupy kapitałowej, które będą objęte wymogiem raportowania. Możliwe, że od partnerów będzie wymagane wsparcie w zakresie dostarczania odpowiednich danych. Właśnie dlatego już teraz zachęcamy przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw do zainteresowania się tematem ESG. Nie wdrażając odpowiedniej strategii operacyjnej – biznes może poważnie ucierpieć za kilka lat. Klienci również chętniej zwracają się w kierunku produktów i usług transparentnych dostawców.
Praktyczny przewodnik po ESG dla każdej firmy
Zespół Interzero, wiedząc o tym, że zarówno małe, jak i większe firmy będą potrzebowały pomocy ekspertów do wdrożenia ESG w życie, przygotował dla was e-book. To dokument, który zawiera wszelkie niezbędne informacje. Jest napisany prostym, przystępnym językiem. Wyjaśniamy w nim czym jest dyrektywa CSRD, wprowadzamy harmonogram raportowania, pokazujemy jak komunikować się w temacie zrównoważonego rozwoju, a także przedstawiamy kroki operacyjne, jakie należy podjąć, aby przygotować swój biznes na ESG. Wypełnij formularz na naszej stronie, a dostaniesz do niego całkowicie darmowy dostęp. Twoja edukacja to jeden z najważniejszych czynników do rozwoju przedsiębiorstwa, które prowadzisz.
Podsumowanie i harmonogram
News o uchwaleniu raportowania to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wiemy, jak bardzo zmieni się teraz polski model biznesowy i chcemy, aby nasi klienci byli na to przygotowani. Jako firma wierzymy w technologię i innowacje. Właśnie dlatego wszystkich zainteresowanych chcemy przeprowadzić po temacie ESG płynnie i spokojnie. Przypominamy, że raportowanie będzie obowiązkowe:
- od 2025 r. – w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw (powyżej 250 pracowników i/lub 50 mln EUR obrotów i/lub 25 mln EUR całkowitych aktywów),
- od 2026 r. – w odniesieniu do MŚP notowanych na giełdzie.
Environmental Sustainability Dashboard – narzędzie do raportowania niefinansowego ESG – czyli nasze autorskie rozwiązanie consultingowe. Narzędzie usprawni procesy zbierania danych i ich monitoringu – dzięki czemu można dokładnie śledzić wskaźniki ESG. To rozwiązanie dla firm, które chcą być gotowe na obowiązkowe raportowanie. Klienci dostają dostęp do platformy internetowej i pełne doradztwo w zakresie oceny wpływu na środowisko.