Gdzie wyrzucać szklane znicze? Gospodarka odpadami cmentarnymi
Wraz ze zbliżaniem się dnia Wszystkich Świętych, szczególnego znaczenia nabiera sprawne gospodarowanie odpadami cmentarnymi. To właśnie w okolicach tego święta wytwarzamy najwięcej odpadów, których sortowanie i późniejsze zagospodarowanie bywa wyzwaniem zarówno dla odwiedzających cmentarze, jak i dla przedsiębiorstw z branży odpadowej.
Na jakich zasadach odbywa się gospodarowanie odpadami cmentarnymi?
Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska, odpady generowane na cmentarzach zaliczane są do odpadów komunalnych. Ich odbiór i wywóz powinny być wykonywane na podstawie umowy z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości[I].
Obowiązek zagospodarowania odpadów cmentarnych, a więc też podpisania stosownej umowy, spoczywa na zarządcach cmentarzy. W przypadku cmentarzy komunalnych jest to więc powinność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a cmentarzy parafialnych – proboszczów parafii.
Działania związane z gospodarowaniem odpadami cmentarnymi intensyfikują się w okolicach dnia Wszystkich Świętych, kiedy ustawione na nekropoliach kontenery szybko ulegają przepełnieniu. Nic dziwnego – rokrocznie Polacy kupują około 300 tys. nowych zniczy, a aż 45% z nich sprzedawanych jest właśnie okresie święta zmarłych[II]. W związku z tym przed 1 listopada zarządcy cmentarzy ustawiają na nich dodatkowe pojemniki na odpady (sortowane i zmieszane) oraz zwiększają częstotliwość odbiorów i wywozów odpadów.
Zamów odbiór odpadów cmentarnych – jednorazowo lub w formie stałej współpracy.
Odpady cmentarne mają własny kod w BDO
Odpady z cmentarza to stosunkowo szeroka i zróżnicowana grupa. Zaliczamy do nich m.in. znicze (czyste oraz zabrudzone woskiem), metalowe i plastikowe wieczka zniczy, kwiaty sztuczne, cięte oraz doniczkowe (razem z doniczkami), ale też środki czystości i zabrudzone czyściwo. Odpady z cmentarza zostały skatalogowane w 20. grupie katalogu odpadów jako odpady komunalne o kodzie 20 02 03 – inne odpady nieulegające biodegradacji.
Ze względu na zaklasyfikowanie odpadów cmentarnych do grupy odpadów komunalnych, podlegają one obowiązkowi selektywnej zbiórki na papier, tworzywa sztuczne i metal, szkło, bioodpady oraz frakcję dodatkową – odpady zmieszane.
Segregacja odpadów cmentarnych – nie tylko ekologiczna, ale też ekonomiczna
Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów cmentarnych nie tylko zmniejsza koszty utrzymania nekropolii, ale też pozwala odzyskać przynajmniej część cennych surowców. Jak pokazują statystyki, skala generowanych odpadów jest ogromna. Tylko pomiędzy 27 października a 5 listopada 2023 r. warszawskie MPO odebrało ponad 44 tony odpadów z 2 nekropoli: Powązek i Cmentarza Wolskiego. Szacuje się, że w okresie Wszystkich Świętych na jeden grób przypada od 3 do nawet 9 kg odpadów[III], co w skali kraju daje łącznie ok. 100 tys. ton odpadów. Niestety, wiele z nich trafia do niewłaściwego pojemnika, (zazwyczaj jest to kontener na odpady zmieszane), co przekreśla możliwość zawrócenia ich do obiegu. Sprawdźmy, gdzie należy wyrzucać najpopularniejsze odpady z cmentarza.
Gdzie wyrzucić szklane znicze?
Szklane znicze nie są wykonane ze szkła opakowaniowego, dlatego nie nadają się do recyklingu. Należy więc wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Do odpadów zmieszanych muszą trafić również inne tradycyjne znicze: plastikowe, ceramiczne i gliniane.
Jeśli znicz nadal jest w dobrym stanie i po umieszczeniu w nim nowego układu nadaje się do ponownego użycia, to warto pozostawić go na specjalnym regale, tzw. zniczodzielni.
Gdzie wyrzucić wkłady ze zniczy?
Tradycyjne wkłady ze zniczy zawsze są zabrudzone woskiem i nie nadają się do przetworzenia w instalacji do recyklingu. Z tego względu należy wyrzucić je do kontenera na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucić znicze LED na baterie?
Zepsute elektroniczne znicze LED są elektroodpadem (a tym samym odpadem niebezpiecznym), który należy wyrzucić do specjalnego pojemnika na elektroodpady (najczęściej czerwonego), oddać do PSZOKu lub do punktów handlowych prowadzących zbiórkę elektroodpadów. Zużytą baterię takiego znicza należy wyjąć i wyrzucić do specjalnego pojemnika na baterie.
Gdzie wyrzucić cięte kwiaty?
Cięte kwiaty można wyrzucić do odpadów bio, oddzielając od nich celofan, wstążki i inne dodatki. Celofan i wstążka z tworzywa sztucznego powinny trafić do żółtego pojemnika na plastik i metal, a wstążka z tkaniny – do odpadów zmieszanych.
Gdzie wyrzucić sztuczne kwiaty, wiązanki i wieńce?
Sztuczne kwiaty należy wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.
Gdzie wyrzucić chryzantemy w doniczce?
W najbardziej ekologicznym wariancie zaleca się oddzielenie doniczki (można ją ponownie wykorzystać lub wyrzucić do żółtego pojemnika), odłamanie gałązek (trafiają do odpadów bio) i wyrzucenie ziemi z korzeniami rośliny do odpadów zmieszanych.
W nieco mniej optymalnym wariancie całą chryzantemę, razem z doniczką i ziemią, można wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane.
Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić pozostałe odpady z cmentarzy, skorzystaj z wyszukiwarki odpadów.
Selektywna zbiórka odpadów ze zniczy
Optymalizacja gospodarki odpadami z cmentarzy jest niewątpliwie sporym wyzwaniem dla branży odpadowej i to nie tylko w Polsce. Zmagające się z ogromną ilością odpadów ze zniczy władze Słowenii wprowadziły obowiązek selektywnej zbiórki zużytych zniczy, które stanowią oddzielną frakcję odpadów komunalnych. Zbiórka prowadzona jest do specjalnych pojemników umieszczonych na cmentarzach lub obok nich. Jej zasady są analogiczne do polskich zasad zbierania odpadów do zielonego worka – selektywnie zebrane znicze nie mogą być rozgniatane, zagęszczane, zanieczyszczane ani mieszane z innymi odpadami.
[I] https://www.prawo.pl/samorzad/segregacja-i-wywoz-odpadow-na-cmentarzu-frakcje-oplaty,520365.html
[II] https://businessinsider.com.pl/finanse/rozmawialismy-z-potentatem-zniczy-stad-ida-na-cala-europe-zdjecia/947640q
[III] https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/1-listopada-swieto-wszystkich-swietych-polski-recykling-rocznie-przez-polskie-cmentarze-przewija-sie-100-120-tys-ton-odpadow-st7417954