Rośnie poziom recyklingu papieru w Europie. Poznaj kluczowe dane z raportu CEPI 2023
9 lipca 2024 r. ukazał się najnowszy raport CEPI, w którym przedstawiono statystyki produkcji europejskiego sektora papierniczego za 2023 r. Dane z raportu wskazują na pogłębiający się spadek produkcji papieru oraz tektury. Jednocześnie wzrasta wskaźnik recyklingu surowca, który w ubiegłym roku osiągnął niemal 80%.
Spadek produkcji papieru i tektury w Europie odzwierciedleniem globalnych trendów
Rok 2023 upłynął w branży papierniczej pod znakiem spadków. Aż o 13% w stosunku do roku 2022 spadła produkcja papieru i tektury. Wydaje się, że ostatnie lata są dla przemysłu papierniczego równią pochyłą – znacząco spada też konsumpcja papieru (o 13,5% vs 2022 r.) oraz produkcja masy celulozowej (0 17,5% vs 2022 r.). Nie jest to jednak problem lokalny – w analogicznym okresie obserwujemy globalne spowolnienie, które nie jest jednak tak duże, jak w Europie. Gospodarka UE jako całość straciła dynamikę w obliczu wysokich kosztów utrzymania (w tym cen energii), zaostrzenia polityki pieniężnej i słabego popytu zewnętrznego.
Dynamika produkcji poszczególnych rodzajów produktów z papieru i tektury w 2023 była bardzo zróżnicowana. W porównaniu do poprzedniego roku, ilość wytworzonych opakowań z tektury spadła o 11%, a ilość papieru gazetowego o 20,6%. Największe, sięgające 23,7% spadki produkcji odnotowano w kategorii papieru graficznego. Na zawirowania rynkowe najbardziej odporny okazał się papier sanitarny i gospodarczy – ten segment zmalał zaledwie o 3,4%.
80-procentowy wskaźnik recyklingu – branża papiernicza coraz bliżej marzenia o GOZ
Z punktu widzenia branży papierniczej, dane zaprezentowane w raporcie CEPI są dość pesymistyczne. Powiew optymizmu czyją jednak przedstawiciele branży odpadowej i recyklingu – w 2023 r. średni wskaźnik recyklingu w państwach EU-27, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii wyniósł aż 79,3% (wzrost o 8,2 pp w stosunku do 2022 r.). Tym samym, na 6 lat przed wyznaczonym terminem urzeczywistnił się cel sygnatariuszy Europejskiej deklaracji w sprawie recyklingu papieru, którzy zobowiązali się osiągnąć 76% wskaźnik recyklingu papieru do 2030 r. Rekordowo wysoki roczny wskaźnik recyklingu wskazuje na autonomię branży i przybliża ją do urzeczywistnienia idei gospodarki obiegu zamkniętego.
Co ciekawe, odnotowany w 2023 r. wzrost zawdzięczamy znaczącemu, bo aż 12% spadkowi konsumpcji papieru oraz tektury. Oznacza to, że nie tylko przedstawiciele branży, ale też konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i zaczynają ograniczać zużycie wyrobów papierniczych oraz opakowań z tektury i papieru.
Raport CEPI 2023 r. wskazuje na postęp w dekarbonizacji przemysłu papierniczego
Mimo licznych wyników pod kreską, sektor papierniczy ma również powody do zadowolenia. Od wielu lat sukcesywnie postępuje dekarbonizacja tej gałęzi przemysłu. W 2023 r. emisje CO2 spadły o kolejne 5,8%, co oznacza, że łącznie od 2005 r. osiągnięto już ponad 46% redukcję emisji dwutlenku węgla.
Jak czytamy w komunikacie Dyrektora Generalnego CEPI:
„Biorąc pod uwagę kontekst, przemysł celulozowo-papierniczy w Europie może być dumny z tego, co osiągnął w zakresie działań klimatycznych i obiegu zamkniętego. W bardziej sprzyjającym i przewidywalnym otoczeniu regulacyjnym nasze perspektywy mogą być bardzo pozytywne, a nasz wkład w Zielony Ład UE jeszcze większy”.
Ze względu na cele w zakresie dekarbonizacji wyznaczone przez Komisję Europejską szacuje się, że w kolejnych latach redukcja emisji będzie postępowała jeszcze szybciej. Warunkiem jest jednak dalsze zwiększanie nakładów na inwestycje, które, w obecnej trudnej sytuacji rynkowej jest jednym z największych wyzwań.
Źródło: European pulp & paper industry. Key statistics 2023, CEPI, https://www.cepi.org/wp-content/uploads/2024/07/Key-Statistics-2023-FINAL.pdf