Złoty tylko z nazwy – najcenniejsze medale olimpijskie nie są ze złota!
Zacznijmy od początku, czyli od tego, z czego odlewane są medale olimpijskie. Choć może się to wydawać szokujące, złote medale wcale nie powstają ze złota! Produkuje się je ze srebra najwyższej próby (>995), które jest następnie pozłacane, tym razem już prawdziwym złotem w symbolicznej ilości 6 g. Co ciekawe, złote medale nie są złote już od ponad 100 lat – po raz ostatni czyste olimpijskie złoto otrzymali sportowcy na Igrzyskach w Sztokholmie w 1912 r.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku srebrnych medali olimpijskich, które są srebrne nie tylko z nazwy. Podobnie jak najcenniejsze krążki, również olimpijskie srebra produkuje się ze srebra o próbie >995. Brązowe medale odlewa się natomiast ze stopu miedzi, cyny i cynku.
Medale z odpadów – idea olimpijska w służbie recyklingu
Medale wręczane podczas nowożytnych Igrzysk Olimpijskich zwykle powstawały z materiałów pierwotnych. Przełom nastąpił podczas Igrzysk w Rio w 2016 r., kiedy to srebrne i brązowe medale wykonano w 30% z metali pochodzących z recyklingu. Medale te były zawieszone na wstęgach, które z kolei wyprodukowano z przetworzonych butelek.
O krok dalej poszli organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które odbyły się w 2021 r. – postanowili oni wykonać medale z surowców w 100% pochodzących z recyklingu elektroodpadów. W zbiórkę tych elektroodpadów zaangażowano całe japońskie społeczeństwo, które przez wiele miesięcy oddawało na ten cel stare telefony, komputery oraz drobną elektronikę. Z zebranych elektrośmieci odzyskano 4,1 tony srebra, 2,7 tony brązu i ponad 30 kg złota, z których udało się odlać ok. 5 tys. medali.
Medale olimpijskie to tylko jeden z nieoczywistych zastosowań materiałów z recyklingu. Sprawdź, co jeszcze powstaje z recyklingu!
Medale nie tylko z recyklingu, ale też z… remontu
Idea odlewania olimpijskich medali z metali pochodzących z recyklingu była kontynuowana podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. Oprócz recyklowanego srebra, złota, miedzi, cyny i cynku, w ich składzie znalazły się też… fragmenty żelaza z wieży Eiffla. Zostały one pozyskane podczas remontu, a następnie zatopione wewnątrz każdego z medali. W ten sposób najlepsi olimpijczycy otrzymali po dokładnie 18 gramów żelaza pochodzącego z najważniejszego symbolu Paryża.