Sprawdź agendę wydarzenia Konferencja Środowiskowa 2024!
Już 18-20 września w Sopocie odbędzie się Konferencja Środowiskowa Interzero, na której poruszymy najważniejsze i najaktualniejsze tematy związane z przepisami prawa, ochroną środowiska i ESG.
Tegoroczne wydarzenie skupi się szczególnie na zagadnieniach związanych ze zmianami prawnymi dyktowanymi transpozycjami unijnych dyrektyw SUP i PPWR, wprowadzeniu w Polsce od 2025 r. ogólnokrajowego systemu kaucyjnego, a także modelach zrównoważonego rozwoju dla biznesu. W agendzie nie brakuje wystąpień prelegentów z marek na polskim rynku, organizacji biznesowych i branży ochrony środowiska. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co jeszcze znajdziesz w programie Konferencji Środowiskowej Interzero 2024 – pełna agenda dostępna na stronie wydarzenia.
System kaucyjny
Już od 2025 r. w Polsce obowiązywać będzie system kaucyjny, który obejmie wybrane opakowania na napoje ze szkła i tworzyw sztucznych. Ta zmiana stanowi nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców, na których nałożone są obowiązki, w tym m.in. osiągnięcie określonego poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, prowadzenie ewidencji czy zawarcie umowy z podmiotem reprezentującym w systemie kaucyjnym. W programie Konferencji znajdzie się kilka prelekcji poświęconych stricte zagadnieniu systemu kaucyjnego w Polsce. Paweł Sosnowski, Pełnomocnik ds. Rozwiązań Środowiskowych w Interzero poprowadzi wykład „Czy system kaucyjny bez ROP to przepis na problemy?”, a Hanna Walczak, menadżer ds. wdrożeń w GS1 Polska opowie o standaryzacji baz danych w prelekcji „Baza danych dla systemu kaucyjnego – co warto o niej wiedzieć?” Zaplanowany jest również panel dyskusyjny „System kaucyjny – zagrożenie czy szansa dla gospodarki odpadami?”, w którym udział wezmą m.in. specjaliści Interzero, przedstawiciel sieci handlowej i ekspert w branży ochrony środowiska z osiągnięciami naukowo-badawczymi.
Interzero wraz z Polską Izbą Odzysku i Recyklingu Opakowań utworzy podmiot reprezentujący przedsiębiorców w systemie kaucyjnym – więcej dowiesz się TUTAJ.
Z tą zmianą nierozerwalnie związana jest unijna dyrektywa PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), która wyznacza odgórne poziomy zbiórki odpadów opakowaniowych. Założenia tego aktu prawnego przybliży Paweł Sosnowski w prelekcji „PPWR, czyli nowe rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami”; w panelu dyskusyjnym „PPWR – ile nas to będzie kosztować?” eksperci gospodarki o obiegu zamkniętym – w tym Piotr Mazurek z Konfederacji Lewiatan i Robert Szyman, Dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych – omówią wyzwania w zakresie projektowania, produkcji i recyklingu opakowań w obliczu nowych regulacji.
Zrównoważony rozwój w biznesie
Oprócz tematyki poświęconej najnowszym zmianom w prawie krajowym i europejskim, na Konferencji Środowiskowej omówione zostaną zagadnienia gospodarki o obiegu zamkniętym, zintegrowanych rozwiązań środowiskowych, a także zrównoważonego biznesu.
Cyrkularny obieg surowców i produktów to zagadnienie, które zainteresuje wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko, a także zmniejszyć koszty produkcji. Na tegorocznej Konferencji Środowiskowej wystąpią eksperci czołowych marek na polskim rynku – w tym Wiktoria Płocha, Sustainability Business Partner w IKEA Retail z prelekcją „Cyrkularność – czy wiemy gdzie się zaczyna?”, Joanna Leoniewska-Gogola, Deputy Director Sustainability Consulting Central Europe w Deloitte Advisory, z prelekcją „Strategia cyrkularności firmy w kontekście wymagań raportu niefinansowego CSRD” czy Jacek Płaza, Chief Sustainability Officer w Decathlon Polska z prelekcją „Jak ograniczać ilość odpadów i rozwijać nowe modele biznesowe?”.
O ESG w ujęciu marketingowym opowie Mateusz Jemioł, producent i reżyser reklamowy, a także CEO Mova Film w prelekcji „Czy temat śmieci może porwać tłumy? Przepis na skuteczną kampanię społeczną”.
Postępujący rozwój technologiczny może iść w parze z ekologią – a to dzięki digitalowym narzędziom wspierającym gospodarkę odpadami. Aleksandra Mikiel, Dyrektor Operacyjna w Interzero opowie w swojej prelekcji o Platformie Odpadowej Interzero – narzędziu do zarządzania gospodarką odpadami.
Dołącz do wydarzenia już dziś!
Chcesz zostać naszym partnerem?
Napisz na konferencja@interzero.pl