Przedsiębiorstwa w gospodarce o obiegu zamkniętym: szczegółowa analiza

Dążenie do zrównoważonego rozwoju to nie tylko moralna odpowiedzialność, ale także klucz do długoterminowego sukcesu przedsiębiorstw. W dobie kryzysu klimatycznego oraz rosnących oczekiwań klientów i inwestorów, firmy muszą podejmować aktywne działania na rzecz zmniejszenia swojego wpływu na środowisko. Transformacja w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) staje się priorytetem, oferując liczne korzyści biznesowe, takie jak redukcja kosztów, poprawa reputacji oraz zwiększenie innowacyjności.  Takie wnioski wynikają z naszego najnowszego badania „Przedsiębiorstwa w gospodarce o obiegu zamkniętym: szczegółowa analiza”

Czy wiesz, że...

…. znacząca większość przedsiębiorstw chce wdrażać zrównoważone inicjatywy lub już rozpoczęła ten proces? Takie deklaracje złożyło od 71,1 do 84,9% managerów reprezentujących średnie i duże firmy z 6 europejskich krajów.

Wzrost społecznej świadomości dotyczącej stylu życia i wzorców konsumpcji sprawia, że przedsiębiorcy, instytucje i organy państwa zaczynają dostrzegać konieczność nieuchronnej zmiany strategii i obrania nowego
kierunku.

liście ikona

TYLKO 4% FIRM NIE BĘDZIE INWESTOWAĆ W ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Więcej niż 4 na 10 firm (41,8% menedżerów biorących udział w badaniu Interzero) zainwestuje do 150 000 euro w zrównoważony rozwój w ciągu najbliższych trzech lat (23,9% do 50 000 i 17,9% do 150 000). Więcej niż połowa (53,9%) wyda ponad 150 000 euro, a więcej niż 2 na 10 (24%) ponad 500 000 euro.

Co motywuje firmy do wdrażania zrównoważonych rozwiązań?

wykres przedstawiający zrównoważone praktyki w przedsiębiorstwach

Efektywność procesów jest głównym czynnikiem napędzającym wdrażanie zrównoważonych inicjatyw. Na kolejnych pozycjach plasują się względy komunikacyjne oraz wizerunek firmy w oczach interesariuszy. Biorąc pod uwagę te motywacje, dalsza część analizy skupiła się na grupie przedsiębiorstw wybranej ze względu na rodzaj podejmowanych zrównoważonych inicjatyw. W tym celu przeprowadzono pogłębioną analizę, z której wynika, że najbardziej rozpowszechnioną praktyką jest weryfikacja zgodności prowadzonej działalności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska (72% firm).

Jak minimalizujemy negatywny wpływ na środowisko?

Tak rozumiane ograniczenie wpływu działalności przedsiębiorstwa na środowisko jest cenną przewagą konkurencyjną. Spośród działań podejmowanych w ramach realizacji tego celu, respondenci najczęściej deklarowali ograniczenie emisji, optymalizację gospodarki odpadowej, unikanie plastiku, ekoprojektowanie opakowań i opracowanie skutecznej strategii ESG.

działania podjęte w celu ograniczania emisji wykres

Badania Interzero: stan, potrzeby i trendy w gospodarce o obiegu zamkniętym

Interzero wspiera przedsiębiorstwa w adaptacji do zrównoważonych modeli biznesowych poprzez kompleksowe doradztwo i innowacyjne rozwiązania środowiskowe. Nasz raport przedstawia wyniki badania trendów zrównoważonego rozwoju, oczekiwań rynku i związanych z nimi decyzji biznesowych średnich i dużych przedsiębiorstw w Europie. Analizie poddano sześć krajów: Włochy, Austrię, Polskę, Słowenię, Chorwację i Serbię.

Celem naszego badania było:

  • zrozumienie i przeanalizowanie trendów rynkowych w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju
  • zbadanie możliwych barier w stosowaniu najlepszych praktyk w poszczególnych krajach objętych badaniem
  • zbadanie głównych potrzeb w zakresie zrównoważonego rozwoju średnich i dużych firm w krajach objętych badaniem oraz przeanalizowanie ich gotowości do przyjęcia zrównoważonych modeli biznesowych
  • stworzenie punktu odniesienia dla stanu rozwoju transformacji ekologicznej w modelach biznesowych na poziomie europejskim poprzez podsumowanie danych uzyskanych ze wszystkich analizowanych krajów
broszura white paper

Wypełnij formularz, aby przeczytać cały raport:

Na Twój adres email otrzymasz raport w formacie pdf. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami. Masz pytania dotyczące raportu? Potrzebujesz pomocy w ustaleniu strategii zrównoważonego rozwoju w swoim przedsiębiorstwie?
Napisz do nas na poniższy adres email!

email

biuro@interzero.pl

    Udostępnij przez: