Agenda 2030 i 17 celów zrównoważonego rozwoju
W 2015 r. wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ zgodnie przyjęły Rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ustanawiającą Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. Agenda ta określa 17 celów i 169 zadań, które powinny zostać osiągnięte do roku 2030. Na pamiątkę przyjęcia rezolucji, 25 września każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Działań na Działań na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju, który jest zwieńczeniem całego Światowego Tygodnia Działań.
Więcej o strategii i celach przeczytasz w artykule: Co to jest zrównoważony rozwój?
Do monitorowania postępów na drodze do realizacji celów zrównoważonego rozwoju służą odpowiednie, stosowane na całym świecie wskaźniki. Każdy kraj wyznacza własną instytucję, której zadaniem jest śledzenie stanu realizacji celów i zadań. W Polsce taką instytucją jest GUS, a drogę naszego kraju do wypełnienia Agendy 2030 można zobaczyć w raporcie Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce z 2023 r.
Sprawdź, jak działamy dla zrównoważonego rozwoju
W Interzero doskonale wiemy, że realizacja celów zrównoważonego rozwoju jest zadaniem nie tylko państw, rządów i samorządów, ale też każdego z nas. Szczególna odpowiedzialność spoczywa natomiast na przedstawicielach biznesu, którzy powinni wykazywać się odpowiedzialnością za swoje działania oraz wspierać kształtowanie korzystnych dla planety, zrównoważonych nawyków w społeczeństwie.
Jako lider branży ochrony środowiska i dostawca zintegrowanych usług środowiskowych, każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by wspierać naszych klientów w odpowiedzialnym rozwoju ich biznesów i razem z nimi dążyć do wspólnego celu, jakim jest świat bez odpadów. Tworzymy więc kolejne usługi, dostarczamy narzędzi i rozwiązań, dzięki którym efektywnie zamykamy obiegi surowców, chroniąc zasoby naturalne i przynosząc korzyści środowisku, gospodarce i całemu społeczeństwu.
Cel 4. – dobra jakość edukacji
Tworzymy kampanie edukacyjne, wspieramy lokalne wydarzenia ekologiczne i dostarczamy materiałów dydaktycznych, dzięki którym poszerzamy wiedzę o zrównoważonym rozwoju zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nasz Zespół Edukacji Ekologicznej wykorzystuje różne narzędzia komunikacji, by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i zachęcać, inspirować oraz angażować do działania na rzecz zmiany nawyków na bardziej zrównoważone i transformacji społeczeństwa na lepsze.
Cel 9. – innowacyjność, przemysł i infrastruktura
Dzięki intuicyjnym narzędziom online wprowadzamy branżę odpadową w erę cyfryzacji i upraszczamy zarządzanie odpadami w każdej firmie. Nasza cyfrowa Platforma Odpadowa Interzero wspiera przedsiębiorców w realizacji prawnych obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami, pomaga zarządzać strumieniami odpadów i optymalizować nie tylko logistykę odpadową, ale też koszty. Dzięki niej przedstawiciele biznesu, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, mogą skupić się na dalszym rozwoju i podnosić nakłady na inwestycje, dbając jednocześnie o bezpieczny transport i prawidłowe zagospodarowanie wytworzonych odpadów przemysłowych.
Cel 11. – zrównoważone miasta i społeczności
Dostarczamy nowoczesne maszyny wspierające gospodarowanie odpadami komunalnymi w miastach i nie tylko. Nasze kosze solarne PEL BriteBin zwiększają wydajność zbiórki odpadów, a jednocześnie zmniejszają emisję CO2. Zasilane są czystą, łatwo dostępną energią słoneczną, dzięki czemu mają zerowe koszty eksploatacji. Wbudowana prasa zmniejsza objętość odpadów nawet o 90%, redukując częstotliwość ich odbiorów. Dostarczając nasze kosze solarne pomagamy przedsiębiorstwom komunalnym, zarządcom nieruchomości i właścicielom budynków tworzyć przyjazną, zrównoważoną przestrzeń miejską.
Cel 12. – odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
Dążymy do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów i wspieramy przedsiębiorców w tworzeniu zrównoważonych wzorców konsumpcyjnych i produkcyjnych. W tym celu stworzyliśmy usługi Made4Loop i Made4Circle, których wspólnym mianownikiem jest stałe ograniczanie marnotrawstwa zasobów naturalnych i dążenie do ponownego wykorzystywania surowców.
Usługą Made4Loop wdrażamy w firmach gastronomicznych zamknięty obieg opakowań wielokrotnego użytku na posiłki i napoje. Tworzone zgodnie z potrzebami naszych klientów opakowania są oddawane konsumentom za kaucją, a następnie zwracane, przekazywane do mycia i dezynfekcji oraz wykorzystywane ponownie, nawet do kilkudziesięciu razy.
Made4Circle jest natomiast usługą ekoprojektowania opakowań, podczas której doradzamy naszym klientom i bierzemy czynny udział w tworzeniu zrównoważonych, nadających się do recyklingu opakowań na ich produkty.
Więcej o zrównoważonym rozwoju w Interzero przeczytasz w naszym najnowszym Sustainability magazine.