Z nowym rokiem weszło w życie nowe rozporządzenie (Dz.U. 2024 poz. 1644), w którym z listy kodów odpadów zwolnionych z ewidencji usunięto 5 kodów odpadów niebezpiecznych, w tym 2 ściśle dotyczące branży beauty. Niestety, zniknie obowiązujące jak na razie zwolnienie, z którego chętnie korzystały podmioty wytwarzające niewielkie ilości odpadów niebezpiecznych. Jak się przygotować na nowe obowiązki związane z ochroną środowiska?
Rejestracja w BDO – wsparcie Interzero
Rejestracja w BDO to zmiana dla dziesiątek tysięcy fryzjerów, kosmetyczek i innych usługodawców z branży beauty, którzy do tej pory wytwarzali <200 kg/rok odpadów o kodzie 15 01 10*. System BDO to Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami – czyli system pozwalający na elektroniczną realizację obowiązków rejestrowych, ewidencyjnych i sprawozdawczych w Polsce. Nie jesteś pewny, czy Twój biznes również musi się zarejestrować w BDO? A może nie chcesz się tym zajmować i wolisz, aby sprawę przejęli specjaliści? Na naszej stronie znajdziesz formularz – możesz się skontaktować z ekspertami z naszej firmy, którzy przejmą ten obowiązek. Działamy szybko, bo robimy to od lat – a Ty zyskujesz cenny czas, który można poświęcić na inne sfery prowadzenia biznesu. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o systemie BDO, zobacz nasz darmowy webinar.
Kary za brak wpisu do BDO – chroń swój biznes
Cenisz swoje ciężko zarobione pieniądze? To kolejny powód, aby dopilnować wpisu w BDO. Zacznijmy od najłagodniejszej kary – czyli tej za brak sprawozdania BDO. Jeżeli podmiot obowiązany do sporządzenia rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami nie składa tego sprawozdania, podlega karze grzywny – od 20 do 5000 złotych. Kara za brak wpisu do BDO oscyluje już natomiast w granicach od 5000 do 1 000 000 złotych. To nie są jednak jedyne zmartwienia przedsiębiorców. Za gospodarowanie odpadami niezgodnie z informacjami zawartymi we wpisie do rejestru grozi kara aresztu lub grzywny – podobnie jak za złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym. Warto też wiedzieć, jakie są rodzaje odpadów i które z nich są generowane przez nasze przedsiębiorstwo. Za mieszanie odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów lub mieszanie odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne grozi administracyjna kara pieniężna od 5 000 do 1 000 000 złotych.
Czym są odpady niebezpieczne w sferze biznesów beauty?
To odpady stanowiące szczególne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwianie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą. Kod 15 01 10* to opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone. Konkretne przykłady? Puszki po farbach, utleniaczach, rozjaśniaczach, opakowania po acetonach, cleanerach, opakowania po produktach zawierających wysokie stężenie kwasów, czy opakowania po klejach.
Szukasz firmy, która przeprowadzi Twój biznes przez wpis do BDO? Wypełnij nasz formularz – skontaktujemy się z Tobą!