Wraz z początkiem roku rozpoczyna się też okres sprawozdawczy, w którym przedsiębiorcy zarejestrowani w BDO i prowadzący ewidencję odpadów muszą złożyć sprawozdania za rok 2024. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania o sprawozdania odpadowe BDO.
Do kiedy składa się sprawozdanie odpadowe BDO za 2024 r.?
Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami należy złożyć do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Termin składania sprawozdań BDO za 2024 r. upływa jednak 17 marca 2025 r. Dlaczego 17, a nie 15 marca? W 2025 r. 15 marca przypada w sobotę, dlatego z mocy ustawy termin na złożenie sprawozdania BDO zostaje przesunięty na następny dzień roboczy, czyli na poniedziałek 17 marca.
Dotyczy to oczywiście przedsiębiorców, którzy nadal prowadzą działalność. Przedsiębiorcy, którzy zamykają swoją firmę, mają obowiązek złożenia sprawozdania w terminie 7 dni od zakończenia działalności.
Kto powinien złożyć roczne sprawozdanie odpadowe BDO za 2024 r.?
Roczne sprawozdanie BDO, zwane fachowo rocznym sprawozdaniem o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami, za rok 2024 mają obowiązek złożyć wszystkie podmioty, które:
- w 2024 r. podlegały obowiązkowi prowadzenia ewidencji odpadów w BDO (wytwarzały odpady albo nimi gospodarowały),
- w 2024 r. w ramach swojej działalności wydobywały odpady ze składowiska lub ze zwałowiska odpadów na podstawie zgody na wydobywanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej.
Przypominamy, że obowiązek złożenia rocznego sprawozdania dotyczy również podmiotów prowadzanych uproszczoną ewidencję odpadów w BDO!
Nie posiadasz numeru BDO? Sprawdź, czy masz obowiązek rejestracji w BDO!
Czy trzeba składać zerowe sprawozdanie odpadowe BDO za 2024 r.?
Podmioty, które w 2024 r. nie wytwarzały ani nie przetwarzały odpadów, nie mają obowiązku składania sprawozdania zerowego.
Jak złożyć sprawozdanie odpadowe BDO za 2024 r.?
Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami należy złożyć do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów. Jeśli wytwarzasz, przetwarzasz lub zbierasz odpady na terenie kilku województw, to masz obowiązek złożyć sprawozdania do marszałków wszystkich województw, na terenie których prowadzisz tę działalność.
Sprawozdanie może być wypełnione i złożone wyłącznie elektronicznie, przez indywidualne konto w systemie BDO. Każdy przedsiębiorca może zrobić to we własnym zakresie lub powierzyć swój obowiązek ekspertom Interzero, zyskując gwarancję sprawnego, rzetelnego i terminowego przygotowania, a następnie złożenia sprawozdań. Skontaktuj się z nami i otrzymaj najlepszą ofertę na przejęcie obowiązku sprawozdawczego BDO!
Co powinno zawierać sprawozdanie odpadowe BDO za 2024 r.?
W zależności od obszarów działalności danego podmiotu, roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2024 r. może zawierać informacje o:
- masie i rodzajach odpadów,
- sposobie gospodarowania odpadami (dotyczy tylko podmiotów gospodarujących odpadami),
- instalacjach i urządzeniach służących do przetwarzania tych odpadów, włącznie z danymi technicznymi maszyn oraz informacjami o funkcjonowaniu instalacji i urządzeń: liczbie godzin pracy na dobę, terminach i czasie awarii lub postojów (dotyczy tylko podmiotów przetwarzających odpady),
- ilości siarczanów lub chlorków w odpadach przypadających na Mg wyprodukowanego dwutlenku tytanu (dotyczy podmiotów posiadających lub przetwarzających odpady pochodzące z procesów wytwarzania dwutlenku tytanu),
- masie i rodzajach wytworzonych odpadów żywnościowych.
Co do zasady tak. Jeśli nie złożyłeś sprawozdania BDO w terminie, to powinieneś zrobić to niezwłocznie, nie czekając na ewentualną kontrolę lub wezwanie z urzędu. Dzięki temu masz szansę uniknąć dotkliwej kary finansowej. W uregulowaniu wszystkich zaległości sprawozdawczych pomogą Ci eksperci Interzero. Skontaktuj się z nami i przedstaw swoją sytuację, a pomożemy Ci zidentyfikować wszystkie zaległe obowiązki i dopełnić niezbędnych formalności.
Pamiętaj, że obowiązki sprawozdawcze Twojej firmy przedawniają się dopiero po 5 latach! Oznacza to, że urząd może wezwać Cię do złożenia sprawozdania nawet za okres do 5 lat wstecz, a dodatkowo nałożyć na twoją firmę grzywnę w wysokości do 5000 zł.