Grafika przedstawia stertę ubrań. Napisy na grafice

Recykling to ochrona zasobów: Interzero zaoszczędziło surowce pierwotne o równowartości tekstyliów zużywanych przez 28,6 miliona obywateli UE

  • Badanie przeprowadzone przez Fraunhofer UMSICHT pokazuje pozytywny wpływ recyklingu na środowisko naturalne
  • Interzero zaoszczędziło około 1,2 miliona ton gazów cieplarnianych i 11,1 miliona ton zasobów pierwotnych w 2023 r.
  • Wiodący europejski dostawca rozwiązań o obiegu zamkniętym rozwija recykling tekstyliów, którego potencjał stanowi niesamowite wsparcie dla ochrony naszego klimatu i zasobów naturalnych.

Berlin/Kolonia

Więcej recyklingu, mniej marnotrawstwa zasobów: Recykling surowców jest skuteczną dźwignią przeciwdziałającą eksploatacji naszej planety i zapobiegającą dalszej eskalacji kryzysu klimatycznego. Dowodem na to są wyniki opublikowanego przez Interzero raportu „resources SAVED by recycling”: Wiodący europejski dostawca usług w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym Interzero zapobiegł emisji łącznie 1,2 miliona ton gazów cieplarnianych w 2023 r. dzięki recyklingowi około 2,5 miliona ton materiałów nadających się do powtórnego przetworzenia. Odpowiada to rocznej emisjiCO2 generowanej przez 4,5 miliona obywateli UE tylko w wyniku konsumpcji tekstyliów. Jednocześnie Interzero i jego klienci byli w stanie zaoszczędzić ponad 11,1 miliona ton zasobów pierwotnych. Ilość ta jest porównywalna z ilością surowców zużywanych przez około 28,6 miliona osób w UE w ciągu jednego roku poprzez konsumpcję tekstyliów*.

„Kiedy spojrzymy na możliwości recyklingu tekstyliów, staje się jasne, że ma on ogromny potencjał środowiskowy – to pokazuje również, jak ważne jest przyspieszenie transformacji gospodarki na model cyrkularny na wszystkich jej poziomach” – mówi dr Axel Schweitzer, prezes i partner Interzero. „Dotyczy to w szczególności materiałów nadających się do recyklingu, które nie są jeszcze konsekwentnie poddawane temu procesowi”.

„Chcemy zamknąć obieg tekstyliów we współpracy z przemysłem i wykorzystać nasze doświadczenie uznanego dostawcy usług systemowych do opracowania całościowej koncepcji odbioru, sortowania i recyklingu” - mówi dr Axel Schweitzer. „W ten sposób odciążamy środowisko i pomagamy firmom pozycjonować się w obiegu zamkniętym, tj. w sposób zrównoważony i konkurencyjny”.

W przeciwieństwie do recyklingu innych produktów (np. opakowań), pod względem technologicznym i rozwojowym recykling tekstyliów jest wciąż w stadium początkowym: Każdego roku, na całym świecie wyrzuca się około 92 milionów ton tekstyliów. Jak dotąd tylko jeden procent tego ogromnego przepływu materiałów trafia do recyklingu włókien, a tym samym z powrotem do cyklu produkcyjnego.

Największą presję wywiera obecnie czas – już w 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy UE, takie jak obowiązek selektywnej zbiórki czy planowana odpowiedzialność producenta za tekstylia (EPR); nacisk na producentów płynie również z ramienia rządów regionalnych – przykładem jest krajowa strategia rządu niemieckiego dotycząca gospodarki o obiegu zamkniętym (NKWS).

Edukacja jako kluczowy element świadomej transformacji

Od ponad 15 lat Interzero dba o to, aby wpływ recyklingu na środowisko był niezależnie i naukowo weryfikowany w celu informowania, edukowania i przedstawiania solidnych argumentów na rzecz transformacji gospodarczej w kierunku obiegu zamkniętego. Roczny raport na temat efektywności środowiskowej opublikowany przez Fraunhofer Institute for Environmental, Safety and Energy Technology (UMSICHT) odzwierciedla długoterminowy efekt pracy Interzero – i pomaga naszym klientom w przejrzystej komunikacji na temat zrównoważonego rozwoju. Za swoje kompleksowe zaangażowanie w tę sprawę Interzero zostało nagrodzone Niemiecką Nagrodą Zrównoważonego Rozwoju 2024 w kategorii gospodarki odpadami i recyklingu, a także nagrodą specjalną w dziedzinie transformacji zasobów.

O Interzero

Interzero jest europejskim liderem w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ przedsiębiorstw na środowisko. Interzero specjalizuje się w zamykaniu obiegów surowców oraz kompleksowych usługach recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Firma projektuje i wdraża rozwiązania w duchu gospodarki cyrkularnej, zapobiegając marnotrawstwu surowców i optymalizując gospodarkę odpadami. Eksperci Interzero wspierają przedsiębiorców na każdym etapie: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po implementację maszyn kompostujących, butelkomatów i zdalnie zarządzanych koszy na odpady. Wszystkie te działania ułatwiają wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

*Porównania te opierają się na danych Parlamentu Europejskiego.

Udostępnij przez: