Globalny traktat plastikowy coraz bliżej – USA mogą poprzeć limity produkcji plastiku

Waszyngton może poprzeć wypracowywany na łamach ONZ projekt traktatu, który wzywa do zaprzestania zanieczyszczania środowiska odpadami z tworzyw sztucznych. Jak donosi informator Reutera, po sprzeciwie z początku tego roku, Stany Zjednoczone prawdopodobnie dołączą do grona państw chętnych do nałożenia ograniczeń na globalną produkcję plastiku.

Stany Zjednoczone za ograniczeniem i zmniejszeniem produkcji tworzyw sztucznych

Prace nad skonstruowaniem traktatu są rezultatem przyjęcia Rezolucji UNEA 5/14 z marca 2022 r., w której 175 państw zadeklarowało chęć zawarcia umowy dotyczącej zaprzestania zanieczyszczania środowiska odpadami z tworzyw sztucznych. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, miał on powstać do końca 2024 r. Data ta stanęła jednak pod znakiem zapytania m.in. ze względu na sprzeciw Chin, Arabii Saudyjskiej i USA wobec włączenia do traktatu zapisów dotyczących kontroli wytwarzania tworzyw sztucznych.

Jak donosi agencja Reuters, mimo deklaracji z początku 2024 roku, USA prawdopodobnie zdecydują się poprzeć traktat plastikowy, dołączając do grona państw wzywających do stopniowego zmniejszania ilości wytwarzanych tworzyw sztucznych. Poparcie dla traktatu wyraziły już m.in. kraje członkowskie Unii Europejskiej, Korea Południowa, Peru oraz Rwanda. Ostatnia runda traktatowych negocjacji zaplanowana jest na drugą połowę listopada 2024. Warto podkreślić, data ta przypada zaledwie 2 tygodnie po wyborach prezydenckich w USA, co może mieć kluczowe znaczenie dla stanowiska, które ostatecznie zajmą przedstawiciele Stanów Zjednoczonych na forum ONZ.

Traktat plastikowy ONZ jak dyrektywa SUP? Czy czeka nas globalna rewolucja plastikowa?

Wypracowany w ramach ONZ traktat ma na celu zobowiązanie państw do zakończenia zanieczyszczania tworzywami sztucznymi oraz do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska i zdrowia ludzi przed skutkami produkcji, wykorzystania i wytwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Tekst traktatu ma uwzględniać zarówno wiążące, jak i dobrowolne środki zaradcze. Dalekosiężną ideą jest natomiast dążenie do stworzenia globalnej gospodarki o obiegu zamkniętym w zakresie wszystkich tworzyw sztucznych.

Dla krajów członkowskich UE planowane globalne działania są niejako uzupełnieniem przepisów wynikających z tzw. dyrektywy plastikowej SUP, której celem również było zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem. Unijne regulacje nie tylko nałożyły na producentów obowiązki ewidencjonowania, odprowadzania opłat i oznakowania produktów zawierających tworzywa, ale też zmusiły do zapewnienia konsumentom bardziej przyjaznych środowisku alternatyw dla plastikowych opakowań jednorazowego użytku.

Made4Loop, czyli odpowiedź Interzero na traktat plastikowy i dyrektywę SUP

Jaki lider zrównoważonego rozwoju, Interzero podąża za europejskimi trendami i wyprzedza trendy światowe wprowadzając usługę Made4Loop – system depozytowy opakowań wielokrotnego użytku, które są alternatywą dla zawierających plastik jednorazówek. Dzięki Made4Loop pomagamy przedsiębiorcom dostosować się do wymogów wprowadzonych dyrektywą SUP, a także z wyprzedzeniem przygotować się na nowe regulacje w tworzącym się traktacie plastikowym.

Wdrożenie usługi Made4Loop to gwarancja bezproblemowej realizacji obowiązków prawnych (SUP, ROP), redukcji kosztów gospodarki odpadowej oraz poprawy wskaźników ESG. Co więcej, dzięki customizowanym opakowaniom, kubkom i boxom na posiłki na wynos umożliwiamy naszym klientom budowanie wizerunku firmy odpowiedzialnej społecznie i stosującej zrównoważone praktyki.

Poznaj wszystkie korzyści z wprowadzenia systemu Made4Loop w Twojej firmie!

Udostępnij przez: