styropian

Gdzie wyrzucić styropian? Prawidłowy recykling styropianu

Recykling nigdy nie był prostszy niż dzisiaj. Opakowania są oznakowane, społeczeństwo jest edukowane, ale jednak nadal zdarzają się nam błędy w segregacji. Z czego to wynika? Problem pojawia się przy odpadach rzadszych i zmieszanych, np. pobudowlanych i remontowych — nie wiemy, gdzie wyrzucić ukruszony beton, resztki kafelków, czy styropian. Segregacja odpadów może być prosta — wystarczy kilka edukacyjnych porad — dlatego z dzisiejszego wpisu dowiesz się, gdzie wyrzucić styropian.

W tym artykule odpowiemy na nurtujące pytania i udowodnimy, że utylizacja odpadów styropianu jest prostsza, niż się wydaje!

  • do jakich pojemników wyrzucać odpady styropianowe?
  • gdzie wyrzucać styropian po AGD albo RTV?
  • czy styropian podlega recyklingowi?
  • jak utylizować styropian?

Czyli nasz poradnik w pigułce na temat ilości odpadów styropianowych!

Co to jest styropian i jak się go produkuje?

Styropian, czyli polistyren ekspandowany (EPS), to lekkie tworzywo składające się z granulek polistyrenu. Ma świetne właściwości izolacyjne i jest odporny na działanie soli oraz zasad. Dzięki temu chętnie stosowany jest w budownictwie i pakowaniu delikatnych produktów — np. filiżanek. Proces produkcyjny jest kilkuetapowy – polistyren rozpuszcza się w odpowiednich rozpuszczalnikach, a następnie dodaje się gaz (zazwyczaj pentan), co powoduje ekspandowanie granulek w znane nam kulki styropianu. Gotowy materiał formuje się w odpowiednie kształty, chłodzi, a potem tnie na wymiar. Dlaczego ważna jest prawidłowa utylizacja styropianu? Jak widać po procesie produkcji — nie jest to biodegradowalny materiał, więc nieodpowiednie wyrzucanie styropianu może doprowadzić do poważnego zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych. Rodzaje styropianu są często opisane na opakowaniach, co ma być podpowiedzią dla konsumenta jak postępować z odpadami styropianowymi.

Jakie są skutki nieodpowiedniego wyrzucania styropianu do środowiska?

Ilość odpadów budowlanych po remontach potrafi przytłoczyć nawet najwytrwalszych. Wiele osób zleca firmom, takim jak Interzero wywóz odpadów budowlanych —ale gdzie są wyrzucane kawałki styropianu i co się dzieje, gdy znajdą się w nieprawidłowym pojemniku? Nieprawidłowa utylizacja styropianu może prowadzić do szeregu negatywnych skutków zarówno dla ludzi jak i dla środowiska. Po pierwsze — nie jest to materiał biodegradowalny — opakowania styropianowe rozkładają się nawet 1000 lat, a w międzyczasie polistyren zanieczyszcza glebę i wodę. Co więcej — zwierzęta często mylą opakowania styropianowe z pożywieniem, co prowadzi do zatrucia i śmierci. Ponadto błędne wybranie kontenera to przede wszystkim utrudnienia w płynnym recyklingu styropianu.

Gdzie wyrzucać czysty styropian? Prawidłowa gospodarka odpadami

Polski system segregacji odpadów jest dość przejrzysty, aby utylizacja odpadów mogła przebiegać bezproblemowo. Większość stron urzędów miasta zamieszcza informację lub posiada własną wyszukiwarkę odpadów, pozwalająca przyporządkować dany rodzaj odpadów komunalnych do odpowiedniego kosza. Możesz również skorzystać ze strony Nasze Śmieci, gdzie znajdziesz wyszukiwarkę dot. zasad segregacji w danej gminie.

Styropian opakowaniowy poddawany jest recyklingowi pod warunkiem, że jest czysty. Do tej grupy zaliczają się m.in. opakowania po sprzęcie AGD, meblach oraz urządzeniach elektronicznych. Czysty styropian należy umieszczać w żółtych workach lub pojemnikach przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Tak wyrzucony zostanie poddany recyklingowi, co pozwala na powrót materiału do obiegu. Czysty styropian opakowaniowy podlega recyklingowi podobnemu do plastiku i tworzyw sztucznych.

Gdzie wyrzucić zabrudzony styropian? Do jakich pojemników?

Brudny styropian opakowaniowy (np. zużyte pojemniki po jedzeniu na wynos) nie nadaje się do recyklingu. Ten typ odpadów powinien być wyrzucany do czarnych worków lub pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego? Usunięcie tłustych plam czy resztek organicznych jest kosztowne i czasochłonne, przez co recykling styropianu staje się nieopłacalny. To jedyna prawidłowa utylizacja zabrudzonego styropianu.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany? Odpady styropianowe

Czy można wyrzucić styropian budowlany do zmieszanych lub tworzyw sztucznych? Niestety nie. Resztki płyt styropianowych należy umieszczać w przeznaczonych do tego specjalnych kontenerach na odpady budowlane. W przypadku większych ilości takich odpadów warto rozważyć skorzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalną utylizacją materiałów budowlanych. Firmy tego typu oferują transport, odpowiednie pojemniki i sprawdzone metody przetwarzania styropianu. To pozwala zadbać o środowisko i przestrzegać przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Jeśli jednak mamy do czynienia z niewielką ilością styropianu budowlanego, możemy zająć się jego utylizacją we własnym zakresie. Odpady te można dostarczyć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zostaną właściwie posegregowane i przekazane do dalszego przetwarzania. Takie podejście pozwala w prosty sposób pozbyć się odpadów zgodnie z zasadami segregacji i ochrony środowiska.

Jakie są alternatywne sposoby utylizacji styropianu budowlanego? Czy recykling styropianu jest możliwy i opłacalny?

  • Ponowne użycie, jeśli styropian jest odpowiednio przycięty i pomalowany — przykładem będzie styropian elewacyjny, który może posłużyć za izolację w innym projekcie budowlanym lub do dekoracji.
  • Oddanie bezpośrednio do firm zajmujących się utylizacją styropianu. W Polsce mamy przedsiębiorstwa, które obrały za cel recykling tego materiału.
  • Upcykling — czyli zamiast wyrzucić zużyty styropian, przekształcamy go w coś nowego. Domowe ozdoby, a dla bardziej kreatywnych nawet meble, czy elementy architektoniczne.

Zanim postanowimy wyrzucić styropian opakowaniowy, zastanówmy się, czy nie możemy zrobić z niego użytku.

Segregacja odpadów a środowisko

Odpowiednie zarządzanie odpadami jest ściśle związane ze śladem węglowym, który pozostaje w środowisku. Wszystkie kulki styropianowe, płyty styropianowe czy zabrudzony styropian, pozostają w ekosferze. Powyższe alternatywne sposoby utylizacji styropianu to jedynie kilka pomysłów. Gospodarka odpadami komunalnymi jeszcze nigdy w historii nie była na tak wysokim poziomie, jednak bez zaangażowanego, świadomego społeczeństwa nie da się wprowadzić pozytywnych zmian w środowisku. Dlatego zachęcamy do tego, by zastanowić się, gdzie dany odpad należy wyrzucić i czy wyrzucanie odpadów budowlanych bez dłuższej refleksji o ich ponownym zastosowaniu jest w porządku — dla nas samych. W końcu każdy z nas odpowiada za ekologię. Posiadasz większe ilości styropianu? Mamy nadzieję, że już wiesz, co możesz z nimi zrobić!

Udostępnij przez: