
Co nowego w Interzero? Sprawdź podsumowanie marca
Co wydarzyło się w Interzero w marcu? Przeczytaj podsumowanie naszych wystąpień, działań branżowych oraz edukacyjnych!
Zmiany w legislacji środowiskowej i przyszłość branży – czyli o naszych działaniach branżowych
Poniżej podsumowujemy nasze działania branżowe oraz wystąpienia, które miały miejsce w marcu. Nasi eksperci biorą w nich aktywny, aby wspólnie z przedsiębiorcami i samorządami wypracować jak najlepsze modele gospodarowania odpadami, a także promować nasze rozwiązania dla bardziej optymalnej gospodarki odpadami.
Współpraca kluczem dla przyszłości gospodarki odpadami. Paweł Lesiak gościem debaty na Forum Samorządowym w Mikołajkach
Paweł Lesiak, Wiceprezes Zarządu w Interzero, uczestniczył w panelu dyskusyjnym podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, gdzie wraz z ekspertami z różnych sektorów debatował nad przyszłością systemu gospodarowania odpadami w Polsce. Podczas dyskusji poruszono kluczowe kwestie dotyczące wyzwań i barier stojących przed gminami w utrzymaniu czystości i porządku, potrzebnych zmian oraz konieczności współpracy między wszystkimi interesariuszami dla stworzenia efektywnego, zrównoważonego systemu.
– Współpraca między samorządami, organizacjami odzysku oraz prawnikami specjalizującymi się w legislacji odpadowej jest kluczowa dla stworzenia efektywnego systemu gospodarowania odpadami.
– podkreśla Paweł Lesiak, zaznaczając różnorodność perspektyw oraz znaczenie wspólnego działania.
Nowy model ROP zagrożeniem dla biznesu? Przemysław Kuna debacie Pack4Future
11 marca w Łodzi miała miejsce debata „Perspektywa technologiczna branży spożywczej i opakowaniowej w obliczu rewolucji opakowaniowej”, zorganizowana przez Janusza Olejnika z FoodFakty w ramach Forum Pack4Future. Przemysław Kuna, reprezentujący Interzero Polska, skupił się na wyzwaniach związanych z przydatnością do recyklingu w kontekście rozporządzenia PPWR oraz nowego ROP. Przemysław zwrócił uwagę na bardzo kontrowersyjne założenia projektu resortu środowiska:
– Nowy ROP, obecnie w postaci propozycji i przedstawionych założeń, jest zagrożeniem i jestem pełen obaw.
Podkreślił, że przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę różnice w infrastrukturze gospodarowania odpadami w UE, co stanowi dodatkowe wyzwanie. Dodał również, że biznes czekają nie tylko koszty wynikające z nowych regulacji, ale także inwestycje niezbędne do zawracania materiałów do obiegu.
Targi Franczyza
W marcu mieliśmy również przyjemność zaprezentować się na Targach Franczyza, zorganizowanych na PGE Narodowym. Na stoisku zaprezentowaliśmy kompaktowe i skuteczne rozwiązanie do automatyzacji zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym w postaci butelkomatu Sielaff SiCompact ECO M, kompostownik Oklin oraz szereg usług, które mogą pomóc franczyzobiorcom w codziennym prowadzeniu biznesów w różnych branżach.
Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – mieliśmy okazję przeprowadzić wiele inspirujących rozmów z przedstawicielami sieci franczyzowych oraz osobami szukającymi nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań dla swojego biznesu.
– Struktura rynku retail oraz HORECA w Polsce to nie tylko duże, scentralizowane sieci, ale też ogromna siatka franczyzobiorców, którzy często prowadzą firmy z kilku różnych branż, w różnym stopniu objętych obowiązkami środowiskowymi. Nasza obecność na targach skierowanych do tej grupy podmiotów to sygnał, że mamy rozwiązania dla każdego. I tak chcemy być postrzegani na rynku.
– podkreślił Łukasz Czarnowski, Dyrektor Digital Sales CCF w Interzero.
Zachęcamy do obserwowania naszego profilu, by być na bieżąco z wydarzeniami, na których możecie nas spotkać!
Nowe Webinary Interzero – autoryzowany przedstawiciel na rynkach zagranicznych i wszystko o nowej legislacji
Każdy wprowadzający opakowania na rynek w danym kraju musi ustanowić w nim autoryzowanego przedstawiciela oraz uzyskać licencję na opakowania i/lub wybrane produkty (baterie, akumulatory, opony). By edukować wprowadzających w zakresie ich obowiązków wynikających z rozszerzonej odpowiedzialności producenta w poszczególnych państwach, prowadzimy serię darmowych webinarów, z których przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, czy mają obowiązek, które strumienie odpadów należy licencjonować i gdzie mogą uzyskać wsparcie. 20 marca odbyło się darmowe szkolenie dla wprowadzających na rynki w Chorwacji i Słowenii, które można obejrzeć tutaj.
Serdecznie zapraszamy na najbliższe Webinary Interzero:
[ENG] The PPWR is coming – are you ready? | 29 kwietnia 2025 r. | 10:00-11:00 | Udział bezpłatny
Zachęcamy do śledzenia naszego kalendarza wydarzeń, by nie przegapić nadchodzących szkoleń.
Działania edukacyjne – nie zwalniamy tempa!
Przeczytaj o najważniejszych działaniach edukacyjnych, jakich podjęliśmy się w marcu.
Podsumowanie publicznych kampanii edukacyjnych Interzero z 2024 r.
Opublikowaliśmy raport zbierający nasze najciekawsze działania edukacyjne w 2024 – dla dzieci, młodzieży, dorosłych, profesjonalistów i… miłośników sztuki.
W publikacji znajdziesz m.in. informacje o:
- programie „EkoPaka”, czyli działaniach dla szkół i ekoedukatorów;
- podcastach, raportach i zasięgach kampanii „Eko bez kantów”;
- współpracach z kulturą i trzecim sektorem;
- kampanii łączącej ekologię z dobrostanem psychicznym – „Naładuj swoje baterie”;
- przygodowej animacji elektrosprzętowej z PSZOK-iem w tl.e
Pobierz raport, aby się przekonać jak różnorodna, na czasie i angażująca potrafi być edukacja ekologiczna: https://interzero.pl/wp-content/uploads/sites/12/2025/03/Publiczne-kampanie-ekologiczne-Interzero-2024.pdf
Ekoeksperymentarium ponownie rusza w trasę!
Ekologiczna wystawa, której partnerem jest Interzero ponownie ruszyła w trasę. Do 25 kwietnia można ją odwiedzić we Wrocławiu w wyjątkowej przestrzeni Dworca PKP Wrocław Główny.
Wystawa jest przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia oraz całych rodzin. Pokazuje, że bycie eko to nie wyrzeczenia, tylko sprytne i opłacalne wybory jak np. poprawna segregacja odpadów, oszczędzanie wody oraz łapanie „wampirów energetycznych” w salonie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny – serdecznie zapraszamy do odwiedzin i śledzenia naszego profilu, by nie przegapić informacji o kolejnych przystankach wystawy!
Program EkoPaka dotarł do kolejnych szkół, tym razem edukuje o bioodpadach
Kolejne 200 EkoPak trafiło do szkół w województwie mazowieckim. Dzięki naszym materiałom uczniowie wspólnie wyprodukują biogaz i samodzielnie wyhodują jadalną roślinę, czy stworzą magnesy przypominające o zasadach niemarnowania żywności. Dowiedzą się też jak przygotowuje się jedzenie dla kosmonautów i jak my możemy z tego skorzystać. Rozwikłają też zagadkę, dlaczego nie toniemy w opadłych liściach oraz co może powstać z bioodpadów.
Edyta Mantorska w poranku Czwórki
Przedostatni dzień marca to małe święto naszej branży – Dzień Zero Waste. Z tej okazji na antenie radiowej Czwórki, Edyta Mantorska, kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej rozmawiała o jednorazowości. Czy w obecnych czasach jednorazowość jest w cenie?
Mamy nadzieję, że to spotkanie ze słuchaczami Polskiego Radia będzie początkiem dłuższej współpracy i promowania edukacji ekologicznej również poprzez radioodbiorniki.
Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji RECAL w „Eko bez kantów”
Gościem kwietniowego podcastu „Eko bez kantów” był jeden z największych znawców recyklingu aluminium – Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji RECAL.
Była mowa o edukacji, festiwalach muzycznych i oczywiście puszkach. Wyszedł z tego prawdopodobnie najbardziej rock’n’rollowy odcinek EBK do tej pory.