
Co nowego w Interzero? Sprawdź podsumowanie kwietnia
Co wydarzyło się w Interzero w kwietniu? Przeczytaj podsumowanie naszych wystąpień, działań branżowych oraz edukacyjnych!
Propozycja ministerialna ROP, a branża odpadowa – czyli podsumowanie działań branżowych
Najnowsza propozycja ROP (rozszerzonej odpowiedzialności producenta) opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wprowadzenie systemu kaucyjnego oraz zmiany w legislacji unijnej wpłynęły na intensywne działania w sektorze gospodarki odpadami. Z tego powodu eksperci Interzero aktywnie angażują się w mediach, aby przedstawić nasze stanowisko wobec proponowanych zmian i systemów. Jest to również okazja do uczestniczenia w debatach i dyskusjach z przedstawicielami różnych branż oraz administracji rządowej. Zachęcamy do zapoznania się z działaniami podjętymi przez Interzero w kwietniu.
Interzero w mediach o ROP
Trwa gorąca dyskusja w związku z opracowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska propozycją nowego systemu ROP dla opakowań. Prezentowane stanowisko sprowadza Rozszerzoną Odpowiedzialność Producentów do parapodatku, dlatego propozycja MKiŚ jest krytykowana przez biznes. Interzero, jako doświadczony podmiot na rynku, bierze aktywny udział w dyskusji. Temperatura publicznej debaty wskazuje na zróżnicowane stanowiska poszczególnych interesariuszy wobec nowego projektu ROP. Konieczne są dalsze konsultacje w celu wypracowania optymalnych rozwiązań. Interzero podejmuje współpracę z izbami gospodarczymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców, przygotowuje pisma kierowane do Ministerstwa oraz jest aktywne na spotkaniach, debatach czy konferencjach.
Paweł Sosnowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych w Interzero, podczas zorganizowanej przez redakcję dziennika Rzeczpospolita debacie o ROP podkreślił, że założenia polskiego modelu tych przepisów rozmijają się z intencją wyraźnie wynikającą z prawa unijnego.
– Europejskie regulacje dotyczące systemów gospodarowania odpadami, zarówno dyrektywa odpadowa, jak i rozporządzenie PPWR, jasno wskazują na konieczność funkcjonowania organizacji odpowiedzialności producenta.
Poniżej zamieszczamy całość debaty:
Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający w Interzero w dyskusji o ROP w debacie WPROST, wykazał dużą otwartość całej branży wobec ewolucyjnych zmian w gospodarce odpadami.
– W słowach wiceminister klimatu Anity Sowińskiej słychać, że jej dużą bolączką są dokumenty potwierdzające recykling (DPR). Nie ma problemu. Zlikwidujmy DPR-y, zróbmy coś innego. Możemy zastąpić je umowami.
O ważnej roli Organizacji Odzysku i propozycji nowego modelu rozmawiał też z Polityką Paweł Lesiak, Wiceprezes Zarządu w Interzero:
– Nowy ROP wprowadzi jeszcze jedną ważną i wywołującą duże emocje zmianę. Obecnie ważną rolę pełnią organizacje odzysku.[…] Są one przedstawicielami przedsiębiorców wprowadzających na rynek opakowania. Ich głównym zadaniem jest osiągnięcie przez przedsiębiorców wymaganych od nich poziomów recyklingu. Organizacje odzysku opakowań, we współpracy z branżą gospodarki odpadami, zapewniają zebranie odpowiednich rodzajów odpadów opakowaniowych, często ich wstępne przetworzenie (sortowanie, doczyszczanie), a następnie ostateczny recykling. Co więcej, prowadzą one również audyty środowiskowe, a także zajmują się edukacją ekologiczną, która wzmacnia świadomość społeczną na temat prawidłowego sposobu gospodarowania odpadami, począwszy od segregacji domowej.
Już na jesieni rusza system kaucyjny – jakie są nastroje Polaków? Wypowiedź Pawła Lesiaka dla Newseria
Już 1 października ma ruszyć w Polsce system kaucyjny, który, mimo pozytywnego nastawienia społeczeństwa, budzi też pewne obawy i wątpliwości. Jak pokazuje raport Interzero, większość Polaków wie o nadchodzących zmianach, jednak wielu wciąż nie rozumie zasad działania systemu.
W wypowiedzi dla portalu Newseria, Paweł Lesiak zwrócił uwagę, że starsze pokolenia wykazują większe zainteresowanie kaucją niż młodsze, a kluczowe będzie podejście konsumentów i ich cierpliwość w początkowym etapie:
– Nie możemy ulegać własnej frustracji, bo na początku system będzie wdrażany stopniowo, a nie wszystkie butelki od razu znajdą się w obiegu kaucyjnym.
Prognozuje on również, że nowy system może być dla mieszkańców ułatwieniem, pozwalając szybciej pozbywać się opakowań podczas codziennych zakupów. Przypomina też, że choć start systemu formalnie nastąpi w 2025 roku, jego pełne funkcjonowanie i powszechność punktów zbiórki realnie nastąpi dopiero w 2026 roku. Warto więc traktować pierwsze miesiące jako fazę testową i dać sobie oraz systemowi czas na dostosowanie.
Przeczytaj cały artykuł tutaj.
Rewolucja digitalowa w świecie odpadów. Interzero na Masters&Robots z nagrodą dla Platformy Odpadowej Interzero
W marcu nasza Platforma Odpadowa Interzero (POI) zdobyła trzecie miejsce w prestiżowym konkursie Masters&Robots, potwierdzając naszą pozycję jako lidera w cyfrowym zarządzaniu odpadami. POI to unikalny system online, który umożliwia kompleksowe zarządzanie gospodarką odpadową oraz dokumentacją środowiskową, redukując koszty i automatyzując ewidencję odpadów w BDO.
Zarządzanie odpadami nigdy nie było tak proste – klienci Platformy zyskują jeszcze większy komfort i swobodę dzięki naszej nowej aplikacji mobilnej Interzero One App. Aplikacja umożliwia szybkie zgłaszanie odbiorów odpadów oraz dostęp do aktualnych harmonogramów – wszystko w jednym miejscu. Dzięki pełnej synchronizacji z platformą internetową, użytkownicy mają bieżący podgląd na aktualne i planowane usługi, możliwość zgłaszania nadmiaru odpadów oraz dostęp do kalendarza odbiorów. Ponadto, funkcja bezpośredniego kontaktu z opiekunem oraz możliwość dołączania zdjęć i plików poprawiają komunikację i eliminują nieścisłości.
Jak podkreśla Aleksandra Mikiel, Dyrektor ds. Rozwiązań Cyfrowych i Transformacji w Interzero:
– Naszym celem jest nie tylko ułatwienie zarządzania odpadami, ale także stworzenie bardziej zrównoważonego i efektywnego systemu, który przynosi korzyści wszystkim użytkownikom. Dzięki Interzero OneApp, nasi klienci mogą teraz jeszcze łatwiej i szybciej zgłaszać odbiory odpadów oraz korzystać z pełnej synchronizacji z platformą webową. To krok w stronę bardziej zintegrowanego i przyjaznego użytkownikom systemu, który odpowiada na ich potrzeby i wyzwania związane z gospodarką odpadami.
Zachęcamy do korzystania z naszych rozwiązań i śledzenia kolejnych nowości!
Nowości w regulacjach środowiskowych i odpadowych na 2025 r. – darmowy webinar Interzero
Nowy rok niesie ze sobą kolejne zmiany przepisów środowiskowych – nowe obowiązki obejmują wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych w BDO, ponadto zmieniły się przepisy dot. odpadów budowalnych i tekstylnych. Równolegle trwają zaawansowane prace ministerialne nad ukształtowaniem ustawy wdrażającej ROP dla producentów odpadów opakowaniowych. W obliczu tak wielu zmian, 10 kwietnia odbył się bezpłatny webinar Interzero „Nowości w regulacjach środowiskowych i odpadowych na 2025 r.”, podzielony na dwa bloki tematyczne, w którym eksperci Interzero – Paweł Sosnowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych oraz Wojciech Przybycin, Ekspert ds. Ochrony Środowiska – wyjaśnili, na czym polegają zmiany oraz odpowiedzieli na pytania uczestników dotyczące ich własnych działalności.
Obydwie części webinaru można obejrzeć na platformie Interzero Academy:
- ROP – o co całe to zamieszanie? Podsumowanie aktualnego statusu prac nad Rozszerzoną Odpowiedzialnością Producenta i możliwe scenariusze na przyszłość
- Zmiany w regulacjach dotyczących odpadów budowlanych i tekstylnych oraz zmiany w BDO od 2025 – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Zachęcamy do śledzenia naszego kalendarza wydarzeń, by nie przegapić nadchodzących szkoleń.
Działania edukacyjne – posłuchaj nowych odcinków podcastu Eko bez kantów
Przeczytaj o najważniejszych działaniach edukacyjnych, jakich podjęliśmy się w kwietniu
Konferencja Środowiskowa Interzero 2025 – ostatnie miejsca!
Za niecały miesiąc dni rusza Konferencja Środowiskowa 2025 – nie przegap rejestracji!
Dlaczego warto wziąć udział?
- Poruszymy najważniejsze tematy środowiskowe dla przedsiębiorców – w tym nowy ROP, PPWR, wdrożenie systemu kaucyjnego czy nowych zasad segregacji tekstyliów.
- Wśród prelegentów znani twórcy internetowi, eksperci czołowych marek (Allegro, mBank, PwC), organizacji (GS1, Konfederacja Lewiatan, Forum Odpowiedzialnego Biznesu) oraz specjaliści Interzero – pełna agenda dostępna tutaj.
- Masz niepowtarzalną okazję nawiązania cennych relacji biznesowych oraz poznania najnowszych trendów w zrównoważonym rozwoju biznesu.
Widzimy się już 3 czerwca w Hotelu Warszawianka pod Serockiem – zarejestruj się!
Eko bez kantów – nagrania z Dominikiem Dobrowolskim i artykuły
W pierwszej części „Czysta Odra, czysta Wisła – czy to możliwe?” wróciliśmy do działań na rzecz przyrody z lat 80., rozmawialiśmy o zmianach klimatu, opłacalności ekologii, a przede wszystkim o rzekach, których Dominik jest miłośnikiem i znawcą. Co powinno zmieniać się w naszym codziennym funkcjonowaniu oraz systemie, by rzeki były czystsze?
W drugim odcinku „Rozszerzona odpowiedzialność producenta i… konsumenta?” poruszyliśmy temat rozwiązań systemowych, które mogą wspierać ochronę środowiska. Szerokie spojrzenie, które reprezentuje Dominik ukazuje rozszerzoną odpowiedzialność producenta czy system kaucyjny jako pomniejsze elementy składające się na jeden kluczowy cel. Na drodze to czystego środowiska spotyka się wielu interesariuszy. Jaka jest ich odpowiedzialność?
Dzień Ziemi – jesteśmy partnerem Ekozgrai
W tym roku obchodziliśmy Dzień Ziemi po raz 55! Historia tego święta nie jest idealna. O Indianinie, który płakał, czyli kampanii z wykorzystaniem wizerunku natywnych mieszkańców Ameryki Północnej jako symbolu zjednoczenia z naturą i szacunku wobec naszej planety napisaliśmy w ubiegłym roku na łamach Eko bez kantów – warto przypomnieć tę historię.
Mamy również pozytywne wieści – kampanie edukacyjne Interzero, Eko bez kantów i EkoPaka, są partnerem książki dla dzieci „Ekozgraja” wydawnictwa Skrzat. W publikacji tej poznajemy paczkę znajomych ze szkoły, którzy w ramach kółka przyrodniczego i własnych przygód rozwiązują różne zagadki ekologiczne, uczą się o segregacji odpadów, a także walczą o czystsze powietrze. Polecamy!
Okładka książki „Ekozgraja”. fot. Wydawnictwo Skrzat