Co działo się w listopadzie? Przeczytaj podsumowanie ostatniego miesiąca w Interzero

Wystąpienia na wydarzeniach branżowych, szkolenia i kampanie oraz warsztaty edukacyjne – chociaż zbliża się koniec roku, a w powietrzu czuć już atmosferę świąt, w Interzero wciąż działamy intensywnie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem listopada w Grupie Interzero w Polsce, w którym w skrócie przybliżymy najważniejsze wydarzenia ubiegłego miesiąca.

Environmental Sustainability Dashboard Interzero z międzynarodową certyfikacją GRI Assurance

Environmental Sustainability Dashboard od Interzero jest teraz licencjonowane przez Global Reporting Initiative (GRI)! To dla nas kolejny krok, aby raportowanie ESG stało się proste i dostępne dla każdej firmy. Jednocześnie chcemy, aby nasze narzędzie było niezawodne. Poprzez program GRI Licensing Software & Tools Program, GRI zapewnia, że nasz Environmental Sustainability Dashboard dokładnie i wydajnie uwzględnia standardy GRI, opierając się na najlepszych praktykach. Kluczowe korzyści naszego programu to dokładne raportowanie zrównoważonego rozwoju, pomoc w spełnianiu przepisów prawa i przyciągnięcie interesariuszy – dzięki rzetelnemu i transparentnemu raportowaniu. Jesteśmy niemal pewni, że nawet firmy, które nie będą podlegać raportowaniu ESG, będą musiały prowadzić dokumentację, jeśli będą chciały współpracować z większymi podmiotami.

Biznes a neutralność węglowa – Interzero w debatach zewnętrznych

W tym miesiącu Interzero miało przyjemność być gościem debaty na międzynarodowych targach ITTF Warsaw, czyli na jednym z największych wydarzeń w branży turystycznej, na którym spotykają się partnerzy zaangażowani w rozwój i promocje tego sektora. Nasz reprezentant, Dyrektor Zarządzający w Interzero Przemysław Kuna wziął udział w panelu pt. „Wpływ wyboru dostawców na neutralność węglową podróży służbowych. Jak polityka zrównoważonego rozwoju wpływa na zarządzanie podróżami służbowymi”. Przemysław postulował, aby nie skreślać podmiotów branżowych, które jeszcze nie zainteresowały się ESG. Prelegenci rozmawiali nie tylko o podróżach służbowych, ale też o elektryfikacji floty i o infrastrukturze w Polsce.

Ponadto Przemysław wziął również udział w debacie Rzeczpospolitej: „Jak pogodzić ogień z wodą, czyli potrzeby biznesu i miast wobec ROP w czasie mobilizacji prac nad ustawą”, która odbyła się w redakcji dziennika w ramach cyklu „Walka o klimat”. Nasz ekspert obrał konkretne stanowisko – jako Interzero opowiadamy się za wolnorynkowym i transparentnym modelem rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Każdy chce wiedzieć, za co płaci i dlaczego akurat tyle. Nie chcemy, aby przedsiębiorcy stali się jedynie obiektem, na który można nakładać kolejne zobowiązania finansowe. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem podsumowującym debatę tutaj.

Szkolenie stacjonarne – kontrola WIOŚ już niestraszna!

Pod koniec listopada Łukasz Pachucki przeprowadził po raz drugi szkolenie stacjonarne w naszej siedzibie w Łodzi, tym razem pod hasłem “Kontrola inspekcji ochrony środowiska w przedsiębiorstwie”. Bardzo cieszymy się, że udało nam się zrealizować ten projekt w bardziej kameralnych grupach. Wymiana wiedzy, doświadczeń i możliwość zadania wszelkich pytań ekspertowi pozwala na dogłębne studium tematu. Przedsiębiorstwa, których pracownicy pojawili się na szkoleniu, znają już każdy krok kontroli, a dzięki sesji Q&A i możliwości konsultacji z naszym ekspertem po szkoleniu mają przygotowane wytyczne i plany, aby oględziny WIOŚ przebiegły bezproblemowo. Dziękujemy prowadzącemu za merytoryczny warsztat oraz wszystkim uczestnikom za zaufanie – mamy nadzieję, że zobaczymy się na kolejnych szkoleniach stacjonarnych!

Na styku kultury i zrównoważonego rozwoju – warsztaty i kampanie

Z inicjatywy Zespołu Edukacji Ekologicznej Interzero, we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana, 23 listopada w jednym z warszawskich teatrów odbyły się warsztaty „Architektura odpadów”. Tematem spotkania były między innymi nowe regulacje prawne dotyczące odpadów. Mają one nierozerwalny związek z tworzeniem odpowiedniej przestrzeni miejskiej, mieszkaniowej oraz komunikacyjnej. Uczestnicy i uczestniczki przez pryzmat własnych doświadczeń z wielu branż tworzyli pomysły na nowe rozwiązania, które mogą np.: pomagać konsumentom w aktywnym działaniu w systemie kaucyjnym. Do warsztatu zostali zaproszeni architekci Michał Sikorski i Petro Vladimirov oraz artystka Zofia Strumiłło-Sukiennik. Wybór nie był przypadkowy – każdy z prowadzących w inny sposób mierzy się z tematyką odpadów. Warsztaty były częścią cyklu „Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie”, projektu o charakterze artystyczno-badawczym.

29 listopada w krakowskim Muzeum Fotografii odbyła się debata „Spójrz! Czy to działa?”, podczas której skupiliśmy się na temacie kampanii społecznych o odpadach. Była to kontynuacja współpracy Interzero z tą instytucją kultury. Pretekstem do rozmowy były badania Interzero ”Między plusem a minusem” oraz ”Pakujemy się w kłopoty”, które wskazują na mniejsze zaangażowanie młodych dorosłych w kwestie środowiskowe. Wśród prelegentek znalazły się: Alicja Waszkiewicz-Raviv zajmująca się naukowo komunikacją wizualną oraz skutecznością kampanii, Dominika Lenkowska-Piechocka, założycielka agencji Who Will Save The Planet oraz Edyta Mantorska – kierowniczka Zespołu Edukacji Ekologicznej w Interzero. Debatę poprzedził warsztat skierowany do młodzieży.

Miesiąc zakończyliśmy partnerstwem z BWA Wrocław przy projekcie „Wystawa limitowana”. Przy placu Kościuszki 9-10 w stolicy Dolnego Śląska do 16 lutego będzie można zobaczyć siedem rzeźb autorstwa Kasi Fudakowski. Jednym z głównych motywów wystawy jest temat ograniczonych zasobów w kontekście produkcji; do stworzenia wystawy artystkę zainspirowały rozważania o tym, jak „kultura i sztuka są nierozerwalnie związane z zasobami energetycznymi dostępnymi na Ziemi oraz strukturami władzy, która tymi zasobami dysponuje”. Artystka oddała kontrolę nad wystawą publiczności jednocześnie ograniczając energię, która ją zasila. Pytanie zatem, czy każdy z odwiedzających będzie mógł zobaczyć wystawę w tej samej formie. Zespół Edukacji Ekologicznej Interzero przygotował we współpracy z instytucją grudniowy program edukacyjny, który odnosi się w pełni do tematu elektroodpadów.

Ciało, umysł i ekologia - czyli jak naładować baterie z Interzero

W listopadzie zakończyła się trwająca od września w ramach projektu Eko Bez Kantów kampania społeczna „Naładuj swoje baterie” pod patronatem merytorycznym Fundacji Małgosi Braunek Bądź i we współpracy z aplikacją Mindy. W czasie trwania projektu odbył się cykl darmowych webinarów, na których uczestnicy mieli szansę spotkać się online z niezależnymi ekspertami. Rozmawialiśmy między innymi o ekopsychologii, zaletach kąpieli leśnych, praktykach somatycznych rozładowujących stres i zdrowej diecie dla ciała i planety. Ponadto, uczestnicy akcji mogli zdobyć dostęp premium do aplikacji Mindy, publikując w swoich mediach społecznościowych zdjęcia, na których pozbywają się baterii z hasztagiem #naladujswojebaterie.

Listopad był miesiącem obfitującym przede wszystkim w wydarzenia edukacyjne, a także społeczno-kulturalne. Dziękujemy wszystkim pracownikom Interzero zaangażowanym w wymienione działania, a także partnerom za zaproszenie do współpracy – wspólne intersekcjonalne warsztaty i debaty to coś, co zawsze zbliża i daje więcej możliwości na rozwój i szersze edukowanie społeczeństwa o istocie zrównoważonego rozwoju.

Udostępnij przez: